סיקור מקיף

איך מכינים בניין לרעידת אדמה?

שיטה חדשה מעניקה למדענים ומהנדסים ברחבי העולם כלים חדשים ומשוכללים להעריך את הסיכון הסיסמי ובכך לשפר את המוכנות לנזקי רעידות אדמה חזקות

פרופ' יוסי חצור. צילום: .Dr. Bao Huirong
פרופ' יוסי חצור. צילום: .Dr. Bao Huirong

שיטה חדשה מעניקה למדענים ומהנדסים ברחבי העולם כלים חדשים ומשוכללים להעריך את הסיכון הסיסמי ובכך לשפר את המוכנות לנזקי רעידות אדמה חזקות. השיטה, אשר פותחה על-ידי פרופ' יוסי חצור מן המחלקה לגיאולוגיה בפקולטה למדעי הטבע באוניברסיטת בן-גוריון, בשיתוף עם שתיים מתלמידותיו לתארים מתקדמים רוני קמאי וגוני יגודה-בירן, היא נושא המאמר"A new method to estimate paleoseismic PGA using dynamic numerical back-analysis of keystone displacements in historic masonry structures" . המאמר זכה בפרס היוקרתי למחקר יישומי של האגודה האמריקאית למכניקת הסלע (ARMA) לשנת 2011.
במאמר זה, הציגו החוקרים שיטה חדשה אשר פיתחו להערכת הסיכון באזורים פעילים סיסמית (אזורים המיועדים יותר לרעידות אדמה). זאת, על-ידי ניתוח לאחור של תזוזה דינמית של בלוקים במבנים היסטוריים באמצעות אנליזה נומרית של אלמנטים דיסקרטיים. השיטה המוצעת מעניקה למדענים ומהנדסים ברחבי העולם כלים חדשים ומשוכללים להעריך את הסיכון הסיסמי ובכך לשפר את המוכנות לנזקי רעידות אדמה חזקות.
המחקר מומן בחלקו על ידי הועדה הבין משרדית להיערכות לנזקי רעידות אדמה באמצעות משרד התשתיות, ועל ידי הקרן הלאומית למדעים (ISF).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן