גילוי בסיסי חדש באבולוציה: בעלי החיים הרב-תאיים הראשונים התפתחו מאוסף תאי גזע ולא מספוגים

מדענים באוניברסיטת קווינסלנד הגיעו למסקנה המאתגרת את ההנחה הוותיקה של הביולוגים במאה ה-20 אודות ההיסטוריה האבולוציונית של בעלי החיים. הם חקרו באמצעים טכנולוגיים כיצד התפתחו בעלי החיים הרב-תאיים, וחשפו אמת מפתיעה

בעלי החיים הרב תאיים הראשונים נוצרו מאוסף של תאים. איור: shutterstock
בעלי החיים הרב תאיים הראשונים נוצרו מאוסף של תאים. איור: shutterstock

מדענים באוניברסיטת קווינסלנד הגיעו למסקנה המאתגרת את ההנחה הוותיקה של הביולוגים במאה ה-20 אודות ההיסטוריה האבולוציונית של בעלי החיים. הם חקרו באמצעים טכנולוגיים כיצד התפתחו בעלי החיים הרב-תאיים, וחשפו אמת מפתיעה.

פרופ' ברני דגנאן (Degnan ) אמר שהתוצאות היו מנוגדות להשערה המקובלת מזה עשרות שנים. "גילינו כי בעלי החיים הרב-תאיים הראשונים לא דמו כנראה לתאי ספוג מודרניים אלא היו יותר כמו אוסף תאים לא ממויינים" אמר פרופ' דגנאן.

הסבתא-רבא-רבא של כל התאים בממלכת החיות, כביכול, הייתה דומה מאוד לתאי גזע. "זה אינטואיטיבי במקצת משום שלעומת צמחים ופטריות, לבעלי חיים יש סוגים רבים יותר של תאים, ולהם תפקודים שונים מאוד בגוף החל מהנוירונים ועד לשרירים והתמיינות התא היתה קריטית לאבולוצית בעלי חיים מההתחלה."

"הממצאים מפריכים רעיון ותיק לפיו בעלי חיים רב-תאיים התפתחו מאב קדמון חד-תאי דמוי תא ספוג מודרני המכונה choanocyte". הוסיף פרופ' דגנאן. "ישנם אירועים פזורים לאורך ההיסטוריה של האבולוציה בהם התרחשו מעברים מרכזיים, אחד מהם היה הזינוק מעולם של תאים בודדים בגודל מיקרוסקופי לעולם של בעלי חיים רב תאיים", אמר החוקר. "החיידקים הביאו איתם מורכבות מדהימה ומהם נוצרו ממלכות בעלי החיים, הצמחים, הפטריות והאצות שאנו רואים היום."
חברי צוות המחקר מיפו תאים בודדים וריצפו את כל הגנים שבוטאו בהם, דבר שאיפשר לחוקרים להשוות סוגים שונים של תאים לאורך זמן. פרופ' סנדי דגנאן מחברת שותפה של המאמר, אומרת כי מחקר זה מספק את ההיסטוריה האבולוציונית של כל סוג תא, באמצעות חיפוש "חתימות" לכל סוג תא.

"הביולוגים האמינו במשך עשורים בתיאוריה הנוכחית לפיה יצורים חד תאיים חסרי מוח הדומים לספוג, והמכונים choanocytes היו דומים מאוד ל-choanoflagellates, האורגניזם שנחשב ליצור החי כיום הקרוב ביותר לבעלי החיים." אמרה. "אבל החתימות (הייתי מוסיפה "הגנטיות") שלהם לא מתאימות, כלומר, יצורים אלה אינם הבסיס לבעלי החיים כפי שחשבנו עד כה."
"אנחנו לוקחים את התאוריה המרכזית של הביולוגיה ההתפתחותית והופכים אותה על פיה" אמרה. "כעת יש לנו הזדמנות לתאר מחדש את הצעדים שהביאו להתפתחות בעלי החיים הראשונים, הכללים הבסיסיים שהפכו תאים בודדים לבעלי החיים הרב תאיים".
פרופסור ברני דגנאן אמר כי התגלית תעזור לנו להבין את האבולוציה שלנו עצמנו, ואת ההבנה שלנו אודות תאי גזע והתפתחות סרטן."

להודעה באתר אוניברסיטת קווינסלנד

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. "חשפו אמת מפתיעה"?
    נשמע שיש להם תיאוריה חדשה
    יכולה להיות מצוינת, אבל להפוך אותה לאמת, נראה לי קצת קשה בשלב זה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן