סיקור מקיף

הכדור המרחף / לארי גרינמייר

המצאה המזלזלת בחוקי הפיזיקה עשויה לשנות את הדינמיקה של הספורט

ה-HoverBall של סוני מגיע למהירות של 5 מטרים בשניה. צילום: מעבדת מדעי המחשב של סוני
ה-HoverBall של סוני מגיע למהירות של 5 מטרים בשניה. צילום: מעבדת מדעי המחשב של סוני

בענפי ספורט רבים השליטה בכדור היא כישור הכרחי. אבל מה קורה כשהכדור מפר לכאורה את חוקי הפיזיקה? החוקרים במעבדת מדעי המחשב של סונ" (Sony CSL) ובאוניברסיטת טוקיו עובדים עכשיו על מתקן כזה בדיוק: כדור רחף בשם HoverBall.

ה-HoverBall הוא למעשה מסוק בעל ארבעה רוטורים (קוואדרוקופטר) בקוטר של 9 סנטימטרים הנתון במסגרת הגדולה במקצת מכדור ברזל להדיפה. הוא בנוי כך שכשמשחקים בו הוא מרחף במקום, זז ממקום למקום וגם משנה את התנהגותו. המכשיר, השוקל 10 גרם ומונע בסוללה, יכול לעוף במשך חמש דקות. ואף על פי שהגרסה החדשה ביותר זקוקה לשלט רחוק שינחה את ארבעת הרוטורים, גרסאות עתידיות יתוכנתו אולי לפעולה עצמאית.

התמרונים האוויריים של ה-HoverBall מוסיפים נדבך חדש של ספונטניות למשחק באמצעות "חוקי פיזיקה מלאכותיים" הכפופים ל"דינמיקה דמיונית", כך אמרו החוקרים כשהציגו השנה את מחקרם ב"ועידה לשדרוג האדם" (Augmented Human Conference) שנערכה בקובה שביפן.

מלבד התעופה יוצאת הדופן, אנשי סוני רוצים שהכדור גם יפצה על הבדלים ביכולות השחקנים, כדי שיהיה אפשר לשתף במשחק יותר אנשים, ילדים, מבוגרים ובעלי נכויות, אומר יון רקימוטו, סגן מנהל Sony CSL.

אבל ה-HoverBall עוד רחוק ממדפי החנויות. מעוף המסוק תלוי ביניקה של הרבה אוויר, לכן המסגרת פתוחה בינתיים. אבל הצורה הזאת פוגעת בעמידות הכדור ומגבילה את אפשרויות השימוש בו במשחקי כדור. החוקרים שוקלים את האפשרות להתקין גרסה נוקשה, שאולי תכלול רוטורים נוספים, חזקים, שיוכלו להטיס כדור כבד וסגור יותר עם סוללה גדולה יותר ומעטפת עמידה יותר.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן