סיקור מקיף

תערוכת צילומים מתקופת השואה של צייד הנאצים טוביה פרידמן תוצג במרכז האקדמי כרמל

עשרות צילומים המתעדים את תקופת השואה בקרב יהודי אירופה יוצגו במסגרת תערוכה לציון יום הזכרון לשואה במרכז האקדמי כרמל.

הר נעלי הנרצחים באושוויץ
הר נעלי הנרצחים באושוויץ
התערוכה תפתח במהלך טקס זכרון שיערך במרכז האקדמי ביום ראשון בשבוע הבא. הצילומים נימסרו באדיבות צייד הנאצים טוביה פרידמן, שאסף אותם במשך עשרות שנים.

בצילומים ניראים יהודי אירופה בגיטאות, במחנות ההשמדה, וחלקם צולמו על ידי הנאצים דקות לפני ביצוע הוצאות להורג המוניות. כל הצילומים נתונים במסגרות ששוחזרו ושופצו לקראת הצגתם בתערוכה.

“הצגת התערוכה היא מחווה לצייד הנאצים טוביה פרידמן, שמפעל חייו היה להביא לדין פושעי מלחמה נאצים. אבל חשיבותה בצורך שלנו לא רק לזכור, אלא גם להזכיר לדורות הבאים את אימי הימים ההם. הצילומים המצמררים בפשטותם, ממחישים ולו במעט מציאות נוראית שהיתה נחלת היהודים במלחמת העולם השניה. בכוונתנו להעביר לאחר יום הזכרון את התמונות למוסדות אקדמיים נוספים בחיפה, כדי לחשוף עד כמה שנוכל לדורות הבאים מציאות של יהודים חסרי אונים מול מכונת שנאה והשמדה גרמנית ללא יכולת מגן” מסר נשיא המרכז האקדמי פרופ’ יחזקאל טלר.

טוביה פרידמן, כיום בן 90, רדף אחר פושעים נאצים מאז סיום מלחמת העולם השניה אותה שרד לאחר שנימלט ממחנה העבודה בו שהה דרך תעלות ביוב. לאחר המלחמה הוא שם לו למטרה לרדוף את הפושעים הנאצים, והיה מבין המסייעים בלכידת אדולף אייכמן. מייד לאחר לכידת אייכמן, מכן מסר פרידמן למשטרת ישראל תיק שהכיל 400 עמודים של חומר על אייכמן. על איסוף חומר זה שקד פרידמן במשך קרוב ל-15 שנה. בשנת 1961 פרסם את ספרו האוטוביוגרפי “הצייד”. הספר תורגם לחמש שפות ויצא בכמה מהדורות. משנת 1960 פעל לביטול ההתיישנות בחוק הגרמני על פשעי הנאצים. מאבקו הוכתר בהצלחה בשנת 1979, כאשר הוחלט בבונדסטאג לבטל את ההתיישנות על פשעי רצח ורצח עם. משנה זו גם החל לצאת להרצאות בארצות הברית ובאירופה, אותן ערך גם על מנת לאסוף תרומות למימון עבודת המכון לדוקומנטציה.

נכון לשנת 2005 הוציא המכון לדוקומנטציה בראשותו למעלה מ-150 פרסומים וכ-20 ספרים בנושא השואה.

3 תגובות

  1. זה בגלל שכל השאר כמעט נלחמו בקרבות, או בגלל הקרבות, חוץ מהצוענים והסלאווים.
    היהודים הצוענים והסלבים היו היחידים שמתו בשואה אמיתית בעצם, והיהודים הכי סבלו, להם עשו את הדברים הנוראיים ביותר ולנו, היהודים, נגרמו האבדות הגדולות ביותר.
    ורוב הרוסים שמתו במלחמת העולם השניה מתו בגלל ההקרבות של סטאלין בקרבות.

  2. האופן שבו מעבדת מדינת ישראל את זכרון השואה מוטעה. נמחק לגמרי שהייתה מלחמה בקנה מידה עצום, שנהרגו בה מיליונים רבים של אנשים מלבד היהודים. מעל עשרים מיליוני רוסים, כתשעה מיליוני גרמנים, מיליונים במקומות אחרים, והושמדו מלבד יהודים גם צוענים, הומו סקסואלים, חולי נפש, מפגרים, ואחרים רבים.
    מדינת ישראל מייצרת זיכרון שבו באופן סטרילי יש רק יהודים ללא שום הקשר הסטורי פוליטי, ממש כמו שעשתה הדת היהודית לזכרון ההסטוריה היהודית הקדומה והפחות קדומה. לפי דרך זאת אנו מקבלים את הספר חסר הפשר המכונה הגדה. עוד מעט תהיה גם הגדת שואה, שבה באופן חסר פשר יספרו לנו אחד מי יודע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן