סיקור מקיף

סרט גרמני: היטלר היה רודף ממון ומת כאדם עשיר

מאז שהתאבד ב-30 באפריל 1945 בבונקר שלו בברלין, היה העיסוק ההיסטורי והציבורי באדולף היטלר רב. ואולם, עד היום כמעט ולא הוקדשה תשומת לב למצבו הכלכלי. כעת מתברר שהיטלר מת כאדם עשיר, כך לפחות לפי סרט טלוויזיה תיעודי גרמני חדש

מאת סטיוון ארלנגר


"קן הנשרים", בית הקיט של היטלר ליד ברכטסגאדן

ניו יורק טיימס

ברלין. מאז שהתאבד ב-30 באפריל 1945 בבונקר שלו בברלין, היה העיסוק ההיסטורי והציבורי באדולף היטלר רב. ואולם, עד היום כמעט ולא הוקדשה תשומת לב למצבו הכלכלי. כעת מתברר שהיטלר מת כאדם עשיר, כך לפחות לפי סרט טלוויזיה תיעודי גרמני חדש. מהסרט "כספי היטלר", שיוצג בסוף החודש בערוץ ,ARD עולה שהיטלר אהב כסף – גם בשל חיי המותרות שהעניק לו וגם בגלל הנאמנויות שקנה לו – וצבר הרבה ממנו.

דימויו הציבורי של היטלר היה של אדם שנהג להסתפק במועט, אך בפועל, הוא נהנה לחיות ברוב פאר. לדברי יוצר הסרט, אינגו הלם, הקדיש היטלר זמן רב למעקב אחר ההכנסות שקיבל מתמלוגים על ספריו ומכספי זכויות היוצרים של תמונותיו. "היטלר ראה עצמו כגאון שטרם הכירו בו וכדי לשנות מצב זה התעניין מאוד בכוח, כסף וניידות חברתית", אמר הלם.

היטלר בעצמו נהג לתאר באריכות את הקשיים והעוני של חיי האמן המעונה בווינה לפני מלחמת העולם הראשונה, זאת למרות שהיתה בידו אז ירושה קטנה. העוני שבו חי הביך אותו מאוד. בספרו "מיין קאמפף" הדגיש היטלר את מאבקו הקשה "לעלייה לגדולה", שאותו הצליח לעשות "במאמץ לצאת ממעמדו הקודם בחיים למעמד גבוה יותר".

לדברי ההיסטוריון איאן קרשאו, תחושות אלה של היטלר מעניקות לנו הקשר לעניין המוצהר שהפגין בנושא "השאלה החברתית", שהפך לחיפוש אחר שעירים לעזאזל כדי להסביר את העוני שבו הוא חי ואת שקיעתו החברתית. הדבר יכול גם לסייע להסביר את חיבתו של היטלר לעושר. הלם מספר שהיטלר ביזבז מיליונים על מתנות ותשלומים שקנו את נאמנותם של פוליטיקאים ואנשי עסקים וכדי להותיר אותם תלויים בו.

רוב כספו של היטלר הגיע מתמלוגים על הספר "מיין קאמפף". בעת כהונתו כפיהרר קיבל כל זוג שהתחתן בגרמניה עותק של הספר כמתנה מהקהילה המקומית – שהיתה מחויבת לקנותו. לטענת הלם, הרוויח היטלר כ-7.8 מיליון רייכמארק מהספר בלבד. ההערכה היא ששוויו של רייכמארק אחד היא כ-8-5 דולר. הלם מאמין שהיטלר קיבל תמלוגים גם ממכירת תצלומים רשמיים שלו, שבעל זכויות היוצרים היחיד עליהם היה חברו, הצלם היינריך הופמן.

היטלר נהנה גם מתרומות של אנשי עסקים ותאגידים שתרמו סכומים נכבדים ל"קרן התרומה של אדולף היטלר לתעשייה הגרמנית". מאז שהפך לקאנצלר ועד למותו ב-,1945 קיבל היטלר כ-700 מיליון רייכמארק (יותר מ-3 מיליארד דולר) בתשלומים מתאגידים. מקור כספי נוסף היה קרנות במימון תקציבי מדינה שרק להיטלר ולמקורביו היתה גישה אליהן. לדברי הלם, היטלר כמעט ולא הבחין בין כספו האישי לזה של המפלגה הנאצית ואף של המדינה.

אחרי המלחמה, נכסיו וקרקעותיו של היטלר נמסרו למדינת בוואריה על ידי בעלות הברית. היטלר מת ללא יורשים מידיים, לאחותו למחצה אנגלה ראובל, היו ילדים וישנם גם שארי משפחה מצד אמו. יורשיהם ביקשו מההיסטורין הגרמני וורנר מאסר, לבדוק מהן זכויותיהם. טענתם העיקרית היתה שמגיעים להם תמלוגים, מכיוון שזכויות יוצרים אינן ניתנות להפקעה באותו אופן שבו מפקיעים אדמות. עם זאת, לדברי הלם, בין היורשים התעוררה מחלוקת ועד היום לא הוגשה כל תביעה בעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן