סיקור מקיף

לקראת עלות השחר: גילוי כוכב הלכת הננסי קרס, 1/1/1801

בעוד כחודש אמורה החללית Dawn (שחר) להגיע לכוכב הלכת הננסי הטרי, לשעבר אסטרואיד ולשעבר כוכב לכת – קרס שהתגלה בדיוק ביום הראשון של המאה ה-19

התמונה הטובה ביותר שיש לנו של האסטרואיד קרס לפני הגעת החללית Dawn אליו. צילום: טלסקופ החלל האבל
התמונה הטובה ביותר שיש לנו של האסטרואיד קרס לפני הגעת החללית Dawn אליו. צילום: טלסקופ החלל האבל

 

השבוע לפני 214 שנים גילה האסטרונום האיטלקי ג’וזפה פיאצי את כוכב הלכת הננסי קרס, הנע בתוך חגורת האסטרואידים בין מאדים לצדק.

קרס הוגדר בעת גילויו ככוכב לכת, והגדרה זו הייתה בתוקף כ-50 שנה, עד שנתגלו אסטרואידים רבים בין מאדים לצדק, והאסטרונומים סיווגו אותו כגדול האסטרואידים. ב – 2006 הוחלט שוב לסווג אותו ככוכב לכת ננסי עקב גודלו וצורת מסלולו.

פיאצי עקב אחרי כוכב הלכת במשך 41 יום, ואז איבד את האפשרות לצפות בו עקב התקרבותו להילת השמש. כשכוכב הלכת היה אמור להופיע שוב, פיאצי לא ידע לחזות את מקומו על סמך התצפיות המעטות יחסית ובכלים המתמטיים שהיו אז. הוא פנה אל המתמטיקאי והפיזיקאי הגרמני קרל פרידריך גאוס (מי שזכה לכינוי: “נסיך המתמטיקאים”), שהחליט לנסות לפתור את הבעיה ולחזות את מיקומו של קרס. לאחר שלושה חודשי עבודה, במהלכם פיתח גאוס שיטה מתמטית החדשה – שיטת הריבועים הפחותים, המאפשרת לחשב פונקציה היוצרת פתרון מקורב תוך מזעור השפעת שגיאות מדידה, על סמך אוסף תצפיות – הצליח לחשב את מיקומו הצפוי של קרס ובכך אפשר את אימות התגלית.
שיטת הריבועים הפחותים משמשת בימינו בתחומי מדע והנדסה רבים, והיא אחת השיטות הנפוצות לשערוך גודל לא ידוע מתוך אוסף מדידות.
השנה (בחודש פברואר) אמורה להגיע החללית Dawn (שחר) ששיגרה NASA אל קרס, להקיף ולחקור אותו במשך מספר חודשים.

עוד בנושא באתר הידען:

6 תגובות

  1. זה האזור החביב על אסימוב,”לאקי סטאר,ושודדי הכוכבית”.מזל שיש את הידען.כי התקשורת הישראלית מאוד חד גונית.כולם יודעים שגיא רולניק חבר של ביבי.וידיעות שונאים את ביבי.אבל כך זה “בדמוקרטיה הישראלית” ביבי מגייס תרומות באמריקה,ליברמן ברוסיה,והערבים בקטאר

  2. האזור הזה היה חביב על אסימוב.בסידרה של על ” לאקי סטאר ,ושודדי הכוכבית” .בישראל התקשורת והמציאות מאוד חד גוניים.מזל שיש את הידען .כי כולם יודעים שגיא רולניק הוא חבר אישי של ביבי,וידיעות שונאים את ביבי.ומראש כבר ברור מה הייה כתוב.אבל ב”דמוקרטיה הישראלית” ביבי מגייס תרומות באמריקה,ליברמן ברוסיה, והערבים בקטאר.

  3. אח,ניסים ניסים.הפוסל במומו של אחר,כאילו פוסל במומו שלו.כוכב שמפיע עליי רגשית.כי הדימוי הוא מתאים,הרי הימין בישראל הזוי כמו הפסדו פלנטה הזו.

  4. איזה כייף, שייש אתר כמו הידען שאפשר לקרוא ידיעות כאלו.
    לגביי הגוף השמיי הזה,אם הוא מתנהג כמו כוכב אולי,הוא באמת כוכב.זה כמו שהימין פוגע באינטרס הישראלי( שיחרור מחבלים,והקפאת בנייה בש.י). אבל הימין לא יגדר כבוגד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן