סיקור מקיף

חשש: סין פיתחה מערכת לחטיפת לויינים בחלל

במעטה כבד של חשאיות, שיגרה סין שלושה לויינים צבאיים על גבי טיל אחד. רק לאחר שמערכת הבקרה האמריקנית זיהתה את השיגור והלויינים, פרסמה סין הודעה לקונית על שלושת הלויינים, ובה נאמר כי הם מיועדים להוכיח היתכנות של טכנולוגיות חדשות. במערב מעריכים כי מדובר בלווינים המסוגלים להיצמד ללווינים אחרים ולבצע פקודות ממפעיליהם

תגזירים ממצגת סינית בנושא לווינים המסוגלים ללכוד לווינים אחרים בחלל, שפורסמה בשנת 2011 וככלל זכו להתעלמות רבתי. באדיבות טל ענבר
תגזירים ממצגת סינית בנושא לווינים המסוגלים ללכוד לווינים אחרים בחלל, שפורסמה בשנת 2011 וככלל זכו להתעלמות רבתי. באדיבות טל ענבר

בדיוק לפני חודש, במעטה כבד של חשאיות, שיגרה סין שלושה לויינים צבאיים על גבי טיל אחד. רק לאחר שמערכת הבקרה האמריקנית זיהתה את השיגור והלויינים, פרסמה סין הודעה לקונית על שלושת הלויינים, ובה נאמר כי הם מיועדים להוכיח היתכנות של טכנולוגיות חדשות. אחד הלויינים, שי-יאן 7, מצוייד בין השאר בזרוע רובוטית אימתנית. לויין אחר שי-ג’יאן 15, מצוייד במצלמת תלת-מימד משוכללת וענקית, המאפשרת לו לזהות לויינים אחרים ממרחק עצום ובדיוק רב. מומחי חלל במערב העריכו כי מדובר במשימה משותפת לזהות ולתפוס לויין אחר. החשש הזה התממש לפני שלושה ימים כשהלוויין בעל הזרוע ביצע תמרון חד מאוד במסלולו, ופתח במה שנראה כמרדף אחר לויין סיני ששוגר לפני שמונה שנים. עד כמה שידוע לנו כעת, הוא קרוב מאוד ללויין המטרה, ואולי כבר תפס אותו. “אני חושב שיש פה משמעויות גם לישראל וגם לשאר מדינות המערב”, אומר המומחה ללויינים מידד פריינטא, מחברת ספייסיאליסט (Spaceialist). “יש פה יכולת חדשה של לויין שיכול להיצמד לכל לוויין צילום, לכל לויין ריגול, להסיטו ממסלולו ואפילו לחטוף אותו ולקחתו למטרות אחרות”.

שימוש חוזר

לפני שש שנים הדגימה סין שביכולתה להשמיד לויין בחלל, כשפוצצה לוויין מזג אוויר ישן שלה בטיל שנורה מכדור הארץ. ואולם, לפיצוץ לויין יש כמה חסרונות: השברים שנוצרים מסכנים גם את החלליות והלויינים של סין. יתרה מכך, כשאתה משמיד לויין אתה לא יכול לנצל אותו לטובתך, וזה מה שהמערכת החדשה עשויה לאפשר. “הם יכולים לזהות לויינים שאמורים לעבור מעל אזורים בסין, להחליט שהם מזיזים אותם ממסלולם כדי שלא יוכלו לצלם את אזורי העניין, ואפילו להביא אותם לתחנת החלל הסינית ולהשתמש בהם מאוחר יותר”, אומר פריינטא.

טכנולוגיית ניקוי פסולת חלל

לווין. איור: shutterstock
לווין. איור: shutterstock

החדשות אמנם מדאיגות, אבל לטכנולוגיה הסינית החדשה עשוי להיות גם יישום חיובי. מערכת כזו יכולה לשמש בניקוי המסלול סביב כדור הארץ מפסולת החלל הרבה המרחפת בו: אלפי שברים של טילים ולויינים ישנים, המסכנים לא רק לויינים אחרים, אלא גם אסטרונאוטים בתחנות חלל. “הטכנולוגיות האלה בדיוק, בכוונה טובה, יכולות לשמש למיפוי זבל חללי ולמיפוי האיומים על תחנת החלל הבינ”ל ועל תחנת החלל של סין, שבהן כידוע יש אנשי צוות. הן גם יכולות לשמש לחילוץ והצלה של אסטרונאוטים בשעת חירום”, אומר פריינטא. “בעזרת הזרוע הרובוטית והלויין האוטונומי אפשר לנקות את החלל. כל היכולות שהסינים מדגימים עכשיו עשויה לשמש לעשיית טוב בחלל, ולקדם את האנושות בחלל”.

כאמור, עדיין לא הוכח סופית שהמערכת החדישה אכן מיועדת לחטיפת לויינים, או שהיא הצליחה בכך. ואולם, העובדה שמדובר במערכת צבאית ששוגרה בחשאיות מרבית, מגבירה את החשש כי אכן מדובר במערכת כזו. האמריקנים, שהוכיחו גם הם יכולת להשמיד לויין בטיל שנורה מכדור הארץ, ודאי מכינים את המענה שלהם למערכת הזו, ואנו נמתין בסבלנות לפרק הבא ב”מלחמת הכוכבים” המתחוללת ממש מעל ראשנו.

הערת העורך: טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל והכטב”ם במכון פישר למחקרי תעופה וחלל, אישר היום בדף הפייסבוק שלו את נכונתן של שמועות בנות כעשור על ננו-לוויינים סיניים שנועדו להצמד ללוויינים זרים ולהמתין שנים לפקודה לשתק אותם. א.ב.

עוד בנושא באתר הידען:

14 תגובות

 1. לוינים חדשים שמשוגרים צרכים להכיל “מערכת חיסון”שתמנע השתלתות עוינת.מה גם שלוין שגורם זר גנב יכול ללמד אותנו על הגנב,”אכלתם אותי אז תחנקו”

 2. 1. מי ששולט על המידע תוכנו וחסינותו אלו תחנות קרקעיות השולטות על הלוויין. אמריקאים מסוגלים לפקד על הלוויינים להפסיק לשדר או לשדר מידע שגוי. בעוד הם מסוגלים לקלוט תקשורת חסינה מרוחה המאפשרת חישוב דיוק עד מטרים ספורים.
  ברגע שאירופה תממש את תכניותיה לשיגור חלליות עם פרוטוקול (תקשורת) אחר התמונה הכללית תשתנה.
  2. רצוי שהמלחמה תתנהל בחלל “לנל” לוויין נגד לוויין מאשר ביבשה “לנל” לוחם נגד לוחם.

 3. כן- אבל התקציב הרלוונטי כאן הוא תקציב הביטחון דווקא. לא הבריאות, והליברטריאנים- לפחות האגפ השמרני רפובליקאני שלו- די חסים על תקציב הביטחון מול תקציבים אחרים.
  חוץ מזה- לארצות הברית יש גירעון , גדול- הם צריכים לקצץ- אין להם פשוט את הכסף לשלם על כל הדברים האלו.

 4. דבר ראשון- ה’אחד אחר’ פה זה לא אני.
  דבר שני- אבי- על איזה פרויקטים חיוניים אתה מדבר? משהו ספציפי? הליברטריאנים השתלטו על איזה שיח? מי שיושב בבית הלבן הוא לא בדיוק ליברטריאני.

 5. אחד, סביר להניח שהאמריקנים חשבו על זה אבל אבוי אין להם כסף כדי לממש את המחשבות בתחום.

 6. אליסף אני דיי בטוח שהאמריקאים לא מטומטמים וחשבו על האפשרות הזו, בטח יש להם כמה תוכניות מגירה בנושא.

  דרך אגב אחת הדרכים להתגבר על בעיית ה GPS היא מערכת אוטומטית המבצעת ניווט על פי תוואי הקרקע והשוואתו לצילום שהוכן מראש של איזור המטרה, וכן ניווט לפי הכוכבים (מיושם בטילי שיוט מסוג טומהוק)

 7. נראה לי שאם מדינה רוצה להלחם בארה”ב, יש לה סיכוי טוב אם תצליח להשבית את מערכת הGPS, נכון להיום הם תלוים בה.

 8. ביל, הרעיון שלך כבר מיושם בתחום הנשק הגרעיני, כאשר מעצמה משגרת טילים באליסטיים גרעיניים לעבר יבשת האוייב כל אחד מהם מתוכנן להתפצל לראשים רבים שרובם הם ראשי דמי, אני חושב שישנן דרכים טכנולוגיות להבדיל בינהם.

 9. סתם חשבתי:
  1. ניתן להציף את החלל באלפי לויינים לא אמיתיים ואז יהיה קשה לטיל הסיני לאתר מטרה אמיתית.
  2. בנוסף, זה יתחיל מלחמה בחלל כי מדינות יעלו רובוטים משלהם להשמיד טיל סיני זה

 10. נקודה אני חושב שתוספת המסה תתגלה דיי מהר ע”י הג’ירואים של הלווין, בעיקר כשהוא ינסה לבצע תמרונים שיצריכו פתאום יותר אנרגיה ממה שמצופה וממה שהספיק עד עכשיו.

  אבל אם הלווין המשמיד פשוט ילווה אותו צמוד באותו מסלול במרחק של כמה מטרים ממנו זה אולי יכול לעבוד.

  בכל אופן הנקודה העיקרית בכתבה (על פי הכותרת) היא חטיפת הלווין לצורכי ריגול וביצוע של הנדסה לאחור, ולא השמדתו (שזה ניתן לבצע כבר היום בשיגור של טיל מכדור הארץ).

 11. מספיק שישגרו רובוטים קטנים שמכילים פצצות, הרובוטים יצמדו לכל הלווינים של האוייב וברגע האמת יפעילו אותם וישתקו את כל התשתית ללוחמה המודרנית.
  אני לא חושב שללווינים יש חיישנים שנועדו לזהות אם יש אובייקט אחר שנצמד אליהם (אולי אני טועה), ואז בעצם לא יוכלו לגלות את העניין עד שיהיה מאוחר מידי.
  מטורף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן