סיקור מקיף

ההיגס יכול היה להתגלות לפני עשור, אם לא היו מבטלים את ה-SSC

התקשורת האמריקנית הליברלית – ניו יורק טיימס וושינגטון פוסט – החלה להכות על חטא ביטול מאיץ חלקיקים שהיה אמור להיות חזק פי 3 מה-LHC שהקונגרס ביטל את מימונו ב-1992 לאחר שכבר הושקעו 2 מיליארד דולר

מאיץ החלקיקים SSC בעת בנייתו בראשית שנות התשעים. צילום: Photo courtesy of The SSC Scientific and Technical Electronic Repository
מאיץ החלקיקים SSC בעת בנייתו בראשית שנות התשעים. צילום: Photo courtesy of The SSC Scientific and Technical Electronic Repository

במאמר שכותרתו מדוע בוזון היגס לא התגלה באמריקה כותב בראד פלאמבר:

"הפיזיקאים מחפשים כמעט חצי מאה אחר עדויות לקיומו של ההיגס שאמור לפי התיאוריה לתת לכל שאר החלקיקים את המסה שלהם, אך אי אפשר היה להתחיל לחפש ללא מאיץ ההדרונים הגדול שנבנה בעלות של 10 מיליארד דולר. מדובר במאיץ החלקיקים החזק בעולם הנמצא במנהרה מעגלית באורך 27 קילומטרים מתחת לגבול בין שווייץ לצרפת."

"ואולם מסתבר שההיגס יכול היה להתגלות עשור קודם לכן – ובטקסס במקום בשווייץ. בשנות השמונים פיתחו פיזיקאים אמריקנים מאיץ חלקיקים חזק פי 3 מה-LHC, ואולם הקונגרס הפסיק את המימון והפרויקט קרס. סטיבן ויינברג, פיזיקאי וחתן פרס נובל שהשתתף בתכנון ה- Superconducting Super Collider (או SSC), אומר כי דובר על מאיץ פרוטונים בעוצמה של עד 20 טרה אלקטרון וולט, פי 3 מזו שתהיה זמינה ב-LHC כאשר יגיע לשיא עוצמתו."

"לאחר עשור של עבודה הושלם התכנון ונבחר אתר להקמה בטקסס. הקרקע נרכשה והחלו עבודות לחפירת תעלה ועל המגנטים להאצת הפרוטונים. ואולם ב-1992 ביטל בית הנבחרים את המימון ל-SSC, המימון הוחזר על ידי ועדה משותפת של הקונגרס ובית הנבחרים ואולם שנה לאחר מכן שוב ביטל הקונגרס את המימון והפעם הוועדה המשותפת החליטה לא להתערב וכך הפרויקט מת."

במאמר שכותרתו "החור השחור (הפוליטי) שלנו" Our Political Black Hole שהתפרסם באתר הניו יורק טיימס כותבת גייל קולינס: "מדענים בז'נווה הכריזו השבוע כי מצאו חלקיק תת אטומי חדש שהם בטוחים ב-99.9999999% כי מדובר בבוזון היגס החמקמק, המכונה גם "חלקיק האלוהים".

"הוא מספק לנו הרבה דברים לחשוב עליהם, כיצד החל היקום, מבנה היקום, ההבדל בין בוזונים ופרמיונים, וכמובן מה זה אומר על המירוץ לנשיאות.

"הדבר הראשון שפטריוטים אמריקנים צריכים לשאול את עצמם הוא מדוע דבר בסדר חשיבות כזה קורה במקום אחר. מאיץ ההדרונים הגדול, שם ביצעו הפיזיקאים את עבודתם נבנה בידי הארגון האירופי למחקר גרעיני. אנו התחלנו לבנות מאיץ על משלנו בעיר ווקסצ'י, טקסס, אך הקונגרס עצר את המימון עבורו ב-1993. "מייאש שקבוצה כל כך גדולה של אנשים חכמים יכולה לעשות דבר כזה" אמר ליאון לדרמן, חתן פרס נובל לפיסיקה, כאשר בית הנבחרים ביטל את הפרויקט.

אבל זה היה בתקופה שבה ביצעו בכל זאת פרויקטים גדולים ושאפתניים והאמינו שבית הנבחרים הוא מקום שבו נאספים אנשים חכמים.

בהמשך ערכה קולינס הדמיה של חילופי דברים היפותטיים בין המועמדים לנשיאות מיט רומני שהבטיח שתחת הממשל שלו כל החלקיקים על כדור הארץ יתגלו באמריקה בידי אמריקנים בעבור אמריקנים ואולם לא הקצה לכך מימון בטענה שהפיזיקאים צריכים להתאמץ חזק יותר ולהוציא מעצמם את המירב בלי כסף ממשלתי. ואילו אובמה התנחם בכך שלכל הפיזיקאים שגילו את ההיגס היה ביטוח רפואי (בהיותם אירופאים).

לעומתם כותב גארי סטיקס בבלוג של סיינטיפיק אמריקן, כי אין להספיד את המובילות המדעית האמריקנית, בכל זאת מרבית האוניברסיטאות הטובות בעולם הן עדיין אמריקניות, וכך גם מרבית זוכי פרס נובל בפיסיקה ובכימיה, וגם בפרויקט בסרן עבדו אלפיים אמריקנים, ביניהם אותם זוכי פרס נובל.

סטיקס גם מתנחם בכך שהיות שמאיץ החלקיקים LHC הוא פרויקט בינלאומי, עסקו בו מיטב המוחות מכל העולם, דבר שלא היה מתאפשר אם הפרויקט היה תחת שליטה אמריקנית.

ובנוסף, בפרברי ז'נווה זוכה הפרויקט לכבוד רב הרבה יותר גדול מאשר בפרברי דאלאס, שם החשדנות נגד המדע בשיאה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

14 תגובות

 1. בעז,

  לא נכון לומר כי ימי הביניים התחילו כשהכנסייה התחילה להתערב בפעילות המדענים. למעשה, האינקוויזיציה שהייתה אחראית על דברים מעין אלו הוקמה כשהחל סימני הרנסנס במאה ה-13 והגיע לשיא כוחה (מבחינת התערבות במדע) בשיאו של הרנסנס האיטלקי. הייתי אומר שכשהתחילו מדענים, התחילה הכנסיה להתערב בפעילותם ואילו ימי הביניים לא התחילו בגלל מדע אלא בגלל פוליטיקה (קריסת האימפריה הרומית).
  בכל מקרה אין ספק שההתערבות הזו אינה סימן חיובי

 2. כרגיל "החושמים "צודקים.מוזר מאד למצוא באתר בעל שם "הידען" אוסף דעות שוויניסטי ,צר ולאומני על גבול הגזענות (סינים וכ').ידע בסיסי באשר הוא (בניגוד לפתוח תת-מקלעים למשל) אמור להיות שייך לכלל האנושות.
  האמת שאחרי כ200 שנים של שטיפת מח קפיטליסטית ולאומנית אינטנסיבית לא פלא שיש תגובות כאלה גם בעתונות האמריקאית (והיו ללא ספק גם ברוסיה של אז והיום) וגם באתרנו,וחבל חבל מאד.

 3. חצי הכוס המלאה:
  תכנית שהיום ברור לכולם שלא היתה עובדת הביאה לפירוק ברית המועצות,
  ארה"ב מעצמה בודדת בפסגה, סדר עולמי חדש.
  כל זה תמורת 2 מיליארד $.
  נשמע כמו העסקה הטובה בהיסטוריה.

 4. בכלל לא ברור שהיו צריכים לבנות את הסופר קוליידר. ואפילו אם תאמר שהיה ראוי להקצות את אותם מליארדים למחקר מדעי בסיסי, בכלל לא ברור שמציאת בוזון ההיגס זה הדבר הכי טוב שאפשר לעשות עם הכסף (אם תשאל ביולוגים, למשל, תקבל תשובה אחרת לגמרי). בסופו של דבר, המידע שהושג על ידי האירופאים זמין לכל. מדענים אמריקאיים רבים היו שותפים לפרוייקט. כל הידיעה הזו פשוט לא ברורה.

 5. מה כל כך חשוב (מלבד יוקרה\אגו\קשקוש)
  שהמחשב הכי חזק יהיה בארה"ב
  שהתגליות יהיו בארה"ב

  שהמאיץ יהיה בארה"ב
  הרי גם ככה הם משקיפים בסרן ומקבלים את כל הנתונים.

 6. האם ארה"ב שוקעת?
  ימי הביניים של אירופה התחילו כשהכנסייה התחילה להתערב בפעילות המדענים.
  היום אנו רואים בריאתנים שמכניסים את התיאוריות שלהם במסווה מדעי ללימודי הביולוגיה, הגבלות קשות על ניסויים בתאי גזע עובריים, תכנית המעבורות שהסתיימה ללא פיתוח תכנית חלופית. וגם נושא ביטול המאיץ.
  אני מקווה שאין זה סימן ראשוני שלילי לבאות.

 7. האירופאים השקיעו מיליארדי דולרים על גילוי חלקיק שאינו תורם דבר למדע.
  השקעה כל כך גדולה כדי להוכיח תיאוריה שממילא נחשבת נכונה ונמצאת בשימוש כבר עשרות שנים היא השקעה בעייתית מאד. האמריקאים עשו בחוכמה כשנתנו לאירופאים להוציא את הכסף. את הכסך שחסכו אפשר לתרגם לאמות מחקרים אחרים שיאפשרו לאוניברסיטאות של ארה"ב לפתח פטנטים מעשיים יותר ולשמור על יתרונה הטכנולוגי.

 8. למגיב-
  תתעדכן קצת, מחשב האל הכי חזק כבר שוב נמצא בארצות הברית…

 9. מדענים מתענינים במדע.
  מדינות מתענינות בטכנולוגיה.

  המדע אינו נזקק לתקציבי ענק.

 10. ושוב תודה רבה לאובמה שבזכותו הסינים יגיעו למאדים לפני ארה"ב!

 11. הפסקת השקעות מאסיביות בפיתוח מדעי ותשתיות – סימנים מתקדמים לדעיכתה של אימפריה.

  כבר עכשיו המחשב-על הכי מהיר בעולם לא נמצא בארה"ב. זה אומר הכל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן