סיקור מקיף

חוקרים ישראלים פיתחו שיטת טיפול חדשנית לשחזור שריר לב שנפגע

צוות חוקרים באוניברסיטת בן-גוריון, פיתח שיטה המעודדת שחזור של שריר לב ושמירה עליו בעקבות התקף-לב.

צוות חוקרים באוניברסיטת בן-גוריון, פיתח שיטה המעודדת שחזור של שריר לב ושמירה עליו בעקבות התקף-לב. באופן זה נמנעת הידרדרות החולה למצב של אי ספיקת לב ולעתים מוות. במסגרת השיטה מושתל בלב שעבר התקף לב פיגום ביולוגי מלאכותי המעודד את רקמת הלב להתחדש. עד כה נערכו ניסויים בחולדות וחזירים שהוכיחו את יעילות השיטה והיא נרשמה כפטנט.

התקף לב מתרחש כאשר חלק מהתאים בשריר הלב – לרוב בחדר השמאלי – מתים מחוסר חמצן. ההתקף מותיר אזור צלקתי בשריר הלב, כאשר תאי השריר המתים מאבדים את כושרם להתכווץ, את גמישותם וחלק מנפחם. תפקוד הלב נפגע עד למצב של אי ספיקת-לב והטיפולים מתמקדים בתסמינים אך אינם מחזירים את המצב לקדמותו. שלא כמו רקמות אחרות בגוף האדם, הרקמה שנפגעה אינה מתחדשת מעצמה. הפתרון האפשרי היחיד, השתלת לב, מסובך ובעיקר מוגבל בשל מחסור בתורמים. משום כך, איכות חייהם של החולים מדרדרת בהתמדה ופחות מ-40% מהם נשארים בחיים חמש שנים לאחר ההתקף.

במסגרת המחקר שבוצע במחלקות להנדסת ביוטכנולוגיה, הנדסה רפואית ובמכון למחקר יישומי במדעי החיים באוניברסיטת בן-גוריון, על ידי פרופ' סמדר כהן יחד עם פרופ' יהונתן ליאור, נבנה פיגום מלאכותי הבנוי מפולימר ("מולקולת ענק" – שרשרת ארוכה של מולקולות שחוזרות על עצמן) אשר הרכבו הכימי מחקה את החומר המצוי בין תאים בגופנו ולכן יכול לשמש כתחליף זמני לבניית רקמה חדשה, במקום הרקמה שנהרסה. הפיגומים נבנו מהרב-סוכר הטבעי (פוליסכריד) אלגינט, היוצר מבנה ג'ל עתיר מים.

הפיגומים הושתלו בלב של קבוצת חולדות שעברו התקף לב ולצדם נבחנה קבוצת ביקורת שלא זכתה לטיפול. התופעה הבולטת ביותר שנצפתה היתה צמיחה של כלי דם חדשים אל תוך הפיגום. לדברי פרופ' כהן, עדיין לא ברורה הסיבה המדויקת הגורמת לרקמת הלב להתחדש. "אנחנו מעריכים שהסיבה לכך היא ההרכב הכימי של הפולימר שמעורר התחלקות של תאים ומגייס את תאי הגזע שנמצאים ברקמת הלב ואולם מדובר בהשערה בלבד אותה אנחנו מנסים לאמת". להערכתה, הרקמה אינה מתחדשת בשל המבנה התלת-ממדי של הפיגום הביולוגי. "בסדרת ניסויים שביצענו בחזירים הראנו שגם כאשר אנחנו מזריקים את הפולימר באזור הלב, ולא משתמשים בפיגום, נוצרת התחדשות של רקמת הלב".

לטענת כהן, בעוד שבעבר הראו חוקרים בעולם כיצד ניתן לגרום לרקמת הלב להתחדש באמצעות הזרקת תאי גזע עובריים או תאי מח עצם, זו הפעם הראשונה שחוקרים מדגימים כיצד ניתן לגרום לרקמת הלב להתחדש באמצעות שימוש בפולימר. כהן הוסיפה שכעת מנסה קבוצת המחקר שלה לגייס כסף כדי להתחיל בסדרת ניסויים בבני אדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן