סיקור מקיף

ירידה במשקל מסייעת להחלים ממיגרנות

57 מ-81 חולים שהשתתפו במחקר שפורםס בכנס מדעי העוסק במיגרנות, דיווחו כי בעיית המיגרנות נפתרה לחלוטין

אדם שמן. "הגנרל הטוסקני", ציור מאת אלסנדרו דל בורו, המאה ה-17. מתוך ויקיפדיה
אדם שמן. "הגנרל הטוסקני", ציור מאת אלסנדרו דל בורו, המאה ה-17. מתוך ויקיפדיה

ירידה מאסיבית במשקל של חולים הסובלים מהשמנת יתר חולנית ומיגרנות, מפחיתה שכיחותם ומידת חומרתם של כאבי הראש החמורים והמגבילים. כך עולה ממחקר חדש שפורסם בכנס השנתי ה–28 של החברה האמריקנית למטבוליות וניתוחים בריאטריים שנערך באורלנדו פלורידה ביוני 2011. מחקר זה מציע, כי למשקל תפקיד מכריע בהיווצרות מיגרנות, וכי ללא עודף המשקל יש קיים סיכוי טוב שלא היו סובלים ממיגרנות מלכתחילה.

החוקרים בחנו 81 חולים שסבלו מהשמנת יתר חולנית וממיגרנות, ועברו ניתוח מעקף קיבה. רוב הנחקרים היו נשים, שה – BMI שלהן היה, בממוצע, 48. הנשים הפחיתו כ– 55% ממשקלן העודף וה-BMI הממוצע שלהן, לאחר הניתוח, היה 33. כששה חודשים לאחר הניתוח, 89% מהחולים דיווחו על שיפור משמעותי במיגרנות. 57 מ-81 חולים דיווחו כי בעיית המיגרנות נפתרה לחלוטין. 15 דיווחו שהיא נפתרה באופן חלקי ואצל 9 לא היה שינוי או שיפור.

על השיפור המשמעותי ביותר דווחו חולים שפיתחו את המיגרנות בעקבות ההשמנה. 94% (48 מ-51 חולים) מהם הצביעו על שיפור – 41 העידו על ריפוי מוחלט. 7 החלמה חלקית ואצל שלוש חולים לא חל כל שינוי במצב. בקרב 24 החולים שפיתחו מיגרנות לפני ההשמנה, 75% (18 חולים) דיווחו על שיפור לטובה. אצל 11 היה ריפוי מלא. 7 חלקי ואצל 6 לא ניכרה הטבה.

מחקר זה מבסס ממצאי מחקר נוסף שפורסם לפני כחודש במגזין הרפואי Neurology.
במחקר זה נבדקו 24 חולים בהשמנת יתר חמורה שסבלו ממיגרנות ועברו ניתוח בריאטרי. לאחר 6 חודשים, בהם הורידו הנחקרים 49% ממשקלם העודף, העידו רובם כי הם חווים פחות כאבי ראש ושהם פחותים בעוצמתם.

דר' נאסר סקרן, מזכיר החוג לכירורגיה בריאטרית בישראל, ומנהל המרפאה לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה: "ניתוח בריאטרי מציע הקלה מוחלטת, או חלקית, במיגרנות מהם סובלים חולים המאובחנים עם השמנת יתר חולנית, כך עולה ממחקר נוסף שהוצג בכנס השנתי 28 של האגודה האמריקנית לניתוחים מטבוליים ובריאטריים (ASMBS). אנשים אלה נעדרים יותר מהעבודה וקיימת פגיעה משמעותית באיכות חייהם ותפקודם. מכאן ניכרת חשיבות להגברת המודעות לשמירה על משקל תקין, למניעת מחלות קשות וכאבי ראש מיותרים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן