סיקור מקיף

נסיון ההנחתה של החללית היפנית היאבוסה על אסטרואיד: ב-19 בנובמבר

ב-4 בנובמבר נדחתה ברגע האחרון נחיתת חללית יפנית על אסטרואיד

אבי בליזובסקי

החללית היפנית היאבוסה נמצאת במסלול שיביא את הרובוט שיצא ממנה לנחיתה על האסטרואידי איטוקאווה ב-19 בנובמבר.
בנסיון שנעשה ב-9 בנובמבר הגיעה החללית לגובה 70 מטרים מהאסטרואיד במהלך נסיון התקרבות שבו הוכחה תפקודם של מכשירי הניווט וההנחיה של החללית. ב-4 בנובמבר נדחתה הנחיתה המתכוננת על אסטרואיד. החללית הגיעה למרחק של מאות מטרים מפני השטח הסלעיים של האסטרואיד כשהוחלט לבטל את המבצע. באתר סוכנות החלל היפנית נסמר כי הנחיתה בוטלה כאשר התקבל "סימן אנומלי" מהחללית.
החללית היאבוסה היתה אמורה לשלוח נחתת רובוטית לפני השטח של האסטרואיד אטוקווה, לפני כשבוע, והחלה בנסיונות לאסוף דוגמיות של אבק חללי. במהלך החזרה להתקרבות הגיעה החללית למרחק 640 מטרים מפני השטח כאשר איבדה את יכולתה לזהות את אתר המטרה על פני השטח, אמר ד"ר סטיבן לורי, אסטרונום ומומחיה לאסטרואידים באוניברסיטת קווינס בבלפסט. לדבריו, הוא מקווה שיעשה נסיון להשליך את הרובוט מינרווה אל האסטרואיד בשבועות הקרובים. מדובר ברובוט בגובה 10 סנטימטרים שנתוכנן לנתר על פני השטח של האסטרואיד, למדוד את הטנטרפורה על פניו ולצלם. וז הפעם הראשונה שנעשה נסיון להנחית נחיתה רכה של מכשירים על אסטרואיד, והאסטרונומים הפלנטריים כבר להוטים לראות תמונות ברזולוציה גבוהה מפני השטח כשהרכב ישוטט לו שם. אמר ד"ר לורי. "הנתונים שייאספו יסייעו להבין יותר אודות הטבע של גופים אלה, שהם השרידים לתקופת היווצרות מערכת השמש שלנו."
למרות אובדנם של שני גירוסקופים מתוך שלושה שאמורים לייצב אותה בלי צורך להשתמש בדלק, עדיין יש לה מספיק דלק לנחיתה ולחזרה לכדור הארץ. זאת משום שמנהלי המשימה שינו את הפרמטרים של הטיסה כדי לחסוך בדלק. החללית אמורה להתחיל במסעה בחזרה לכדור הארץ בדצמבר ולהגיע ביוני 2007. אם תצליח זו תהיה החללית הראשונה שתחזיר דוגמאות מאסטרואיד.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן