סיקור מקיף

פרופסור הוקינג במכון ויצמן: קיבל קטע ממאיץ החלקיקים

מדובר ברכיב מתוך מערכת שנבנתה על ידי חוקרים במכון ויצמן עבור המאיץ החדש בסרן  (וידיעות נוספות מביקורו)

פרופסור סטיבן הוקינג ביקר ביום ראשון במכון ויצמן למדע, והתקבל על ידי נשיא המכון, פרופ' דניאל זייפמן שסקר לפניו את תחומי הפעילות המדעיים במכון.

לאחר מכן התקיימה ארוחת ערב לכבודו, בהשתתפות כל סגני נשיא המכון ודיקני הפקולטות.  שני מדענים מהמכון סקרו לפני הוקינג את תחומי פעילותם. הפיסיקאי פרופ' מרדכי מילגרום סקר תיאוריה ייחודית שפיתח, שלפיה שינוי מסוים של חוקי ניוטון יוצר התאמה בין שיעור המסה הנראית ביקום לבין מהירות התנועה של כוכבים וגלקסיות, ללא צורך בהנחה המקובלת בדבר קיוו של חומר אפיל. הפרו'פ אורי אלון, שהוא מחלוצי המדע המתפתח הקרוי ביולוגיה של מערכות, סקר לפני הוקינג את האופקים החדשים של שימוש בכלים פיסיקליים בחקר מדעי החיים.

נשיא המכון, פרופ' דניאל זייפמן, העניק להוקינג קטע מגלאי החלקיקים שתוכנן ונבנה במכון ויצמן על ידי הפיסיקאים פרופ' גיורא מיקנברג, פרופ' אהוד דוכובני ופרופ' עילם גרוס. גלאי חלקיקים זה מופעל במאיץ החלקיקים במעבדה האירופית לחקר פיסיקת החלקיקים, סרן שבגבול שוויץ צרפת, במטרה לגלות את חלקיק ה"היגס" שגילויו ישפוך אור על מנגנון היווצרות המסה של כל חלקיקי החומר והחלקיקים נושאי הכוח ביקום.

אמיר ברנט, שליח אתר הידען לאירוע במכון ויצמן מוסיף:

בתום יום ארוך הפיסיקאי הנודע הפרופ' סטיבן הוקינג הגיע למכון ויצמן למדע ונפגש עם נשיאו. לאחר שהרצה בפני תלמידי תיכון בירושלים בהרצאה אשר שודרה ברשת, נועד הפרופ' עם ראש הממשלה מר אהוד אולמרט, את היום חתם במפגש וארוחת ערב חגיגית במכון ויצמן בהשתתפות הוד מעלתו תום פיליפס שגריר בריטניה בישראל, הנשיא הטרי של מכון ויצמן פרופ' דניאל זייפמן וסגני הנשיא. לאחר הגעתו של פרופ' הוקינג שוחח קלות עם פרופ' זייפמן על פעילויות המכון ותפקידו לא רק כמקום מחקר אקדמי אלא גם לקידום הידע בקהילה. פרופ' הוקינג התעניין בנושאי המחקר שבמכון ובדרכי מימונו, לאחר מכן הפרופסורים בליווי סטודנטים, ואנשי צוות מן השגרירות הבריטית פנו לאכול.

בפני פרופ' הוקינג עומדים ימים גדושי הרצאות ומפגשים עם מדענים ובני נוער ברחבי הארץ וגם ברשות הפלסטינאית. זהו ביקורו השני של פרופ' הוקינג בארץ, ב1988 ביקר לרגל קבלת מדלית וולף מנשיא המדינה חיים הרצוג.
פרופ' הוקינג גם הופיע בראיון היחיד לתקשורת הישראלית בתוכנית  הטלוויזיה של יאיר לפיד. חלק נכבד מהראיון הוקדש למחלתו ולהשלכותיה, ועל כך צחק הוקינג ואמר "לפחות אינני מבזבז את זמני בכל מיני ועדות". עוד אמר כי הוא משתדל לחיות חיים מלאים עם משפחתו והחסרון היחיד הוא שהוא מוכר ואינו יכול להיטמע בקהל במקומות אליהם הוא נוסע.

לאחר שלפיד ניסה להוציא ממנו תשובה לשאלה האם הוא מאמין באלוהים, ענה הוקינג כי גם אלוהים, לו היה קיים, היה צריך לציית לחוקי הטבע, אחרת הם לא היו חוקים. לדבריו היקום תמיד היה קיים ותמיד יהיה קיים ואולם בגרסתו הנוכחית (במפץ הגדול א.ב.) הוא נוצר מתוך הריק.

הערב (שני) התארח הוקינג לארוחת ערב באקדמיה הישראלית למדעים. מחר בערב הוא יתארח באוניברסיטת תל אביב.

6 תגובות

 1. מתוך הריק-שהגדרתו גם לא ברורה- גם הריק הרי לא היה קיים- ולא מסה מרוכזת!!!

 2. אלוהים, אם הוא קיים, חוקק את חוקי הטבע.
  מי שמחוקק חוקים, יכול גם לשנות אותם.

 3. בס"ד

  לצערנו הוקינג עוד לא התחיל להבין באמת אודות בריאת היקום. אחרת הוא לא הי'ה אומר שטות כזאת
  בדבר שאלקים הי'ה צריך כביכול לציית לחוקי הטבע.
  אלקים הוא מעל הטבע ומעל ההגיון האנושי (כולל ההגיון של מר הוקינג הנכבד…)
  חוקי הטבע נבראו ע"י אלקים והוא "המושך בחוטים" האמיתי של היקום.

  יום טוב לכולם! חנוכה שמח!

 4. ואיפה היתה שמורה אותה "נקודה אחת" ?, מי יצר אותה ?, מה גרם לה ל"השתחרר" באותה נקודת זמן ?.

 5. להזכירכם.
  היקום היה מסה מרוכזת בנקודה אחת שהשתחררה במפץ גדול.
  והוא לא התחיל משום ריק.
  אז נא לדייק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן