סיקור מקיף

ריפוי גנטי עשוי להמיס שומנים בגוף

החוקרים מארה"ב ומשווייץ האיצו את השינוי באמצעות הוספת חלבון הקרוי לפטין לתאים. חולדות שקיבלו את הטיפול הורידו משקל באופן חד ללא תופעות לוואי נראות לעין

מדענים השתמשו בשיטות של ריפוי גנטי (gene therapy) כדי להפוך תאים אוגרי שומן לתאים שורפי שומן. הם מקווים כי הממצאים, שפורסמו בבטאון האקדמיה הלאומית (האמריקנית) למדעים -Proceedings of the National Academy of Sciences – עשויים יום אחד להוביל לטיפולים חדשים במגיפת ההשמנה.

החוקרים מארה"ב ומשווייץ האיצו את השינוי באמצעות הוספת חלבון הקרוי לפטין לתאים. חולדות שקיבלו את הטיפול הורידו משקל באופן חד ללא תופעות לוואי נראות לעין. כמה רופאים השתמשו בהזרקות לפטין כדי לטפל באנשים בעלי נטיה להשמנה מוגברת. ואולם העבודה נמצאת עדיין בשלב הניסויים.

המחקר החדש מעלה תקוות שהטיפולים בלפטין יהיו בסופו של דבר טיפולים מקובלים. החוקרים מתמקדים בחולדות הנוטות ללקות בסכרת. הם הזריקו לעכברים וירוס הכולל את הגן המקודד את הלפטין. החולדות הפחיו ממשקלם מממוצע של 280 גרם ל-207 גרם ב-14 יום. הם גם אכלו 30 אחוז פחות אך נשארו בריאות ופעילות.

מרכזי אנרגיה

ניתוח מיקרסקופי של תאי שומן בגופם של החולדות, מצא כי התאים הצטמקו ופיתחו יותר מרכזי אנרגיה – מיטוכונדריה. בנוסף, רמת האנזימים הידועים כמקדמי חילוף חומרים במיוחד בשומנים, גדלו בעוד רמתן של אלו המגדילים את רמת השומן פחתה.

החולדות לא הראו סימנים של תופעות לוואי הכרוכות באבדן שומן, כמו זה הנוצר בשל רעב או מחסור באינסולין כמו למשל אבדן מסת הגוף שאינה שומן, רעב ובניית נגזרות רעילות הקרויות קטונים (ketones) בדם.

החוקרים גם מצאו כי כאשר הם מכריחים את החולדות לאכול, אלו שקיבלו את גן הלפטין משמינות יותר לאט. החורים אמרו כי יש צורך בעבודה נוספת כדי לחשוף את המנגנונים המדויקים העומדים מאחורי השינויים. בכל אופן, הם אומרים כי התוצאה עשויה להיות בעלת השלכה חשובה על הטיפולים בהשמנה אצל בני אדם.

במאמר כתבו החוקרים: "אבדן השומן שהושג כאן היה מהיר יותר מאשר ניתן ליחסו רק להפחתה בכמות הקלוריות הנצרכת על ידי החולדות."

החוקר הראשי, ד"ר ריצ'ארד אונגר, מנהל מרכז טאצ'סטון למחקרי סכרת במרכז הרפואי הדרום-מערבי בדאלאס, טקסס, אמר: "מבנה התאים השתנה מהופעה נורמלית של שומן לתא מסוג חדש שמעולם לא ראינו כמוהו. אין תקדים לתא הנראה כך."

לפטין נוצר באופן נ ורמלי בידי תאי שומן, adipocytes, אך בדרך כלשהיא נמנא ממנו להתערב בתהליך אגירת השומן. המדענים מאמינים כי הדבר נועד להבטיח את תפקודם החיוני של תאי השומן באגירת השומן כדי להשתמש בו כדלק לגוף בתקופת מחסור במזון.

ד"ר אנדרו היל, יו"ר האגודה לחקר ההשמנה, אמר לבי.בי.סי כי כבר היו מחקרים שתוצאתם הבטיחה טיפול מהיר בהשמנה, אך עבור רוב האנשים הפתרון הטוב ביותר הוא לעבדו קשה ולשמור על משקל נמוך במשך כל ימי חייהם.

לידיעה בבי.בי.סי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן