סיקור מקיף

זיהוי ייחודי של בני אדם בעזרת השיער

יצירת פרופיל מתוך דנ”א משמשת כשיטה נפוצה לזיהוי בני אדם במדעי המז”פ והארכיאולוגיה בזכות העובדה כי הדנ”א הינו ייחודי לכל אדם ואדם. יחד עם זאת, תהליכים סביבתיים וכימיים עלולים לפרק את הדנ”א ובכך להגביל את השימוש בו לאורך זמן. בניגוד לכך, חלבונים הינם יציבים יותר ממולקולות דנ”א ועשויים להיות ייחודיים לפרט

דוגמנית עם שיער ירוק צבוע. איור: shutterstock
דוגמנית עם שיער ירוק צבוע. איור: shutterstock

[תרגום מאת ד”ר נחמני משה]
חוקרים מארה”ב גילו כי ניתן להשתמש בסמנים של חלבונים ייחודים הנמצאים בשיער האדם, בשילוב עם פרופיל מהדנ”א, בכדי לזהות בני אדם.
יצירת פרופיל מתוך דנ”א משמשת כשיטה נפוצה לזיהוי בני אדם במדעי המז”פ והארכיאולוגיה בזכות העובדה כי הדנ”א הינו ייחודי לכל אדם ואדם. יחד עם זאת, תהליכים סביבתיים וכימיים עלולים לפרק את הדנ”א ובכך להגביל את השימוש בו לאורך זמן. בניגוד לכך, חלבונים הינם יציבים יותר ממולקולות דנ”א ועשויים להיות ייחודיים לפרט. לפיכך, החוקרים בדקו אם חלבונים הנמצאים בשיער אדם יכולים לספק כלי נוסף לזיהוי בני אדם בתחומי המז”פ והארכיאולוגיה.
החוקרים הצליחו לבחון דגימות שיער ביו-ארכיאולוגיות של שישה בני אדם בגילאים של עד 250 שנים, תוך הדגמת יציבותם של החלבונים הללו. הם בדקו דגימות שיער משבעים ושישה בני אדם שמוצאם מאירופה ואפריקה. עד היום, הם מצאו בסך הכול 185 סמנים של חלבוני שיער, והם סבורים כי אלו יאפשרו תבנית ייחודית לזיהוי בן אדם פרטני שתבדיל אותו מתוך אוכלוסייה של מיליון בני אדם. החוקרים מקווים לאתר אוסף בסיסי של כמאה סמני חלבוני שיער ייחודיים כאלו שיספיקו לזהות אדם יחיד מתוך כל אוכלוסיית העולם, זאת בעזרת שיערה יחידה. שיטת הזיהוי הייחודי תוך שימוש בחלבונים יציבים מציעה כלי נוסף לרשויות האכיפה והחוק לחקירת זירות פשע ולארכיאולוגים.
“בתחום של זיהוי המבוסס על חלבונים אנו נמצאים במקום דומה למקום בו הייתה השיטה של זיהוי בעזרת פרופיל דנ”א בימיה הראשונים”, אמר כותב המאמר שהוא גם מנהל מעבדת מז”פ. “השיטה תוכל להוות פריצת דרך בתחום של מדעי המז”פ, ולמרות שהצלחנו לקדם את התחום במידה ניכרת, עדיין נותרה עבודה רבה לפני שנוכל למצות את מלוא הפוטנציאל של השיטה”.

המאמר המלא

4 תגובות

  1. מישהו
    מה הבעיה? לפחות ככה תוכל להעביר חבל דרך הנזם ולקשור את האישה שלך שלא תברח… פתרון מדהים.

  2. נזם באף זה כל כך מגעיל, לא מבין את הבחורות ששמות את זה, מה יפה בזה?

    מנהג של שבטים פרימיטיביים באפריקה ופתאום תפס בחברה המודרנית, איכס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן