ד"ר יאיר שרן, אוניברסיטת תל אביב: "בעתיד, האקרים יחדרו למוח שלנו"

"הפרטיות תיעלם ב-2030 והאקרים יוכלו לקרוא את המחשבות שלנו", אמר ד"ר שרן, מנהל המרכז הבינתחומי לניתוח ותחזית טכנולוגית באוניברסיטת תל אביב, בכנס CyberSec 2012

ד"ר יאיר שרן, אוניברסיטת ת"א. צילום: קובי קנטור, עבור אנשים ומחשבים
ד"ר יאיר שרן, אוניברסיטת ת"א. צילום: קובי קנטור, עבור אנשים ומחשבים

הכתבה התפרסמה לראשונה ב-14/2 באתר אנשים ומחשבים

"כיום מדברים על עולם שבו הסודות הכי פרטיים שלנו יכולים להיות ברשות כל אחד שהיה רוצה לדעת. בעתיד, האקרים לא יחדרו דווקא למערכות מחשב אלא גם למוחות שלנו, למחשבות של כל אחד מאיתנו", כך אמר ד"ר יאיר שרן, מנהל המרכז הבינתחומי לניתוח ותחזית טכנולוגית באוניברסיטת תל אביב.

ד"ר שרן דיבר בכנס CyberSec 2012, שנערך ביום א' במרכז הכנסים אבניו שבקריית שדה התעופה, בהפקת אנשים ומחשבים.

הוא חזה, כי הפרטיות תיעלם בעתיד. "תארו לעצמכם את העולם בשנת 2030, שבו קוראים מחשבות ומצלמים מעבר לקירות, עולם שיכול להיות שאין בו כבר טעם לדבר על הגנת מידע, כי ממילא, כל המידע יהיה פרוץ", אמר.

כמו כן, הוא דיבר על האיומים הקיימים כיום ואמר, כי "האיום הכי מטריד מביניהם הוא היכולת של ארגוני טרור לחדור לכורים גרעיניים ולגרום לתאונות או התפוצצויות גרעיניות באמצעות חדירה למערכות השליטה והבקרה". "בהקשר הזה חשוב להתכונן לכלי נשק חדש – רובוטיקה", המליץ ד"ר שרן. "הרובוטים יוכלו בעתיד לעשות אמנם את עבודות הבית ולטפל בילדים או בהורים קשישים, אבל יש להם גם את הצד השלילי, מאחר שגם הטרוריסטים יוכלו לעשות בהם שימוש. כבר כיום אנחנו עדים לקלות הבלתי נסבלת של רכישת רובוטים ולאפשרות לחבר להם חומרי נפץ וחומרים רעילים, ולפזר אותם היכן שרוצים".

זהירות – נחילי רובוטים
"צריך להיזהר במיוחד מנחילי רובוטים", הוסיף. "כל רובוט בנחיל יכול להיות קטן מאוד ולשאת מעט מאוד חומר נפץ, אך במספרים גדולים, ועם יכולת התקשורת בין הרובוטים לבין עצמם ובינם לבין המפעיל, ניתן לגרום נזק גדול לאויב".

תחום נוסף המהווה מקור לדאגה, לדברי ד"ר שרן, הוא הננו-טכנולוגיה. "היא מאפשרת כיום להפוך כל מערכת להרבה יותר קטנה מאשר בעולם שאנו מכירים. כמו כן, היא מאפשרת לפתח חומרים עמידים ומה שיותר גרוע – חומרים שלא ניתנים לגילוי על ידי שום סנסור". בתחום החומרים המתוכנתים הוא ציין שיש שריג משובץ מערכות מחשב זעירות שיכול לשנות את עצמו על פי פקודה ואמר, כי בעתיד, "ניתן יהיה להבריח כלי נשק שנראים כצעצועים תמימים ומשנים את צורתם לאחר המעבר".

"עולם הביולוגיה מתפתח לכיוון של ביולוגיה סינתטית, קרי: היכולת לשחק עם מרכיבים ביולוגיים כמו שמשחקים עם אבני לגו ולהרכיב אותם לחומרים בעלי תכונות שונות ומשונות, לפי רצוננו. למשל, וירוסים או חיידקים לא מוכרים", אמר. "תארו לעצמכם שיש וירוסים שאוכלים סיליקון ומכלים את מוצרי האלקטרוניקה – וירוסים אמיתיים, לא של מחשבים".

ד"ר שרן צפה, כי "מושגים נוספים שנתוודע אליהם בעתיד הם ביו-האקינג וביו-טרור. ניתן לחדור לתוך הגנום שלנו ואז באמת לא נדע מהי פרטיות".

"פנינו למומחים לכל התחומים הללו ברחבי אירופה ושקללנו את הסבירות להתפתחות תחום טכנולוגי מסוים לעומת הנזק שהוא גורם", הוסיף. "האיום בתחום הננו-טכנולוגיה ילך ויעלה עד 2030, ולאחר מכן יתחיל לרדת. יש לנו עוד זמן לפתח אמצעי התגוננות או למנוע את היכולת של טרוריסטים לעשות שימוש בטכנולוגיות כאלה". תחום נוסף שציין הוא הביולוגיה הסינתטית, שהאיום בה יימשך עד 2035.

"בנוסף, קיימים איומים שהסבירות שיתממשו נמוכה, אולם הם הכי מאיימים והשפעתם, אם יתממשו, תהיה גבוהה", אמר ד"ר שרן. "אנחנו מכנים את התופעה הזאת 'קלפים פרועים'. מדובר במטה חומרים, קטליזה במים, צ'יפים מושתלים במוח, טרוריסטים מונהגים, רובוטים, העשרה אנושית, להקות רובוטים ורובוטים עם תבונה מלאכותית".

לסיכום, ד"ר שרן המליץ "לשים לב לטכנולוגיות מתפתחות שיגבירו או יחליפו את עולם הסייבר. אם נחשוב כמה שנים מראש, ייתכן שיהיו לנו מספיק אמצעים למנוע את השימוש האפל בהן".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

46 תגובות

 1. חחח .. לחדור למוח , זה קורה כבר עכשיו, וזה כבר קרה לפני כן … ולא צריך להיות האקר בשביל לעשות זאת .. צריך להגיע לזה , ואחת הדרכים היא להיות האקר .. שזה כולל מה שעומד מאחורי דרך הלימוד ושיטת התפיסה וההכרה של ההאקרים בתוספת התרגול היום יומי וההתעמלות המוחית , אך לא חייבים להיות האקרים בשביל זה ! . בכל אופן אני הייתי מתאר זאת יותר כהאח הגדול , והאח הגדול תמיד היה קיים ..

 2. SKYNET צודק,
  כל מה שאתם צריכים לעשות זה להתבונן על מיגוון האפקטים שוירוסים ביולוגיים שונים יוצרים על גוף האדם, ולהתבונן בהתקדמויות האחרונות בהנדסה גנטית, ולהבין שבעתיד נוכל להשתמש באפקטים ההלו לתועלתנו או לרעתנו, וגם לשנות את הגנים הללו ליצירת אפקטים חדשים.
  לדוגמא וירוס שתוקף את מערכת העצבים, לשנות את הגנים שלו כדי שישפיע על העצבים בצורה שאנו רוצים.
  בנוסף, המדע או אפילו הדת הם רק כלים לשימושו של האדם, ולכן אין לחשוב על המדע כעל "מזיק". אנחנו, בני האדם, קובעים אם הוא ישמש לתרופה או לנשק. הנדסה גנטית יכולה ליצור תרופות חדשות, כשם שהיא יכולה ליצור כלי נשק חדשים.

 3. אני אקר שמגלה מחשבותיו של אלהים בכל ענין וענין ע"י הצירופים.בקרוב יצא לאור ספרי "הצורף"
  תראו בו את נפלאות חשיבתו של הבורא ושבו.בורא=באור.

 4. ויש גם את וירוס האלוהים, וירוס שגם גורם לאנשים להתרסק עם מטוסים לתוך ביניינים.
  וירוס תוקפני במיוחד, שמשכפל ומפיץ את עצמו במהירות האור.

 5. צחוק, צחוק, אבל כבר היום זה אפשרי

  יש וירוסים וחידקים ביולוגים שעוסים את העבודה הזו מאות אלפי שנים
  הם מפרישים חומרים ישירות לקולטנים של המוח
  משבשים את העבודה התקינה שלו, ויוצרים לאדם דפוסי התנהגות ומחשבה שונים ומשונים.

 6. רן
  אתה טוען שלא קיימת סכנה
  ממלחמה אטומית, מהתחממות גלובלית, מרעב עולמי,ממלחמה ביולוגית כימית ועוד רבות
  או שאתה טוען שהן לא פועל יוצא של הרפואה המדע הטכנולוגיה.

 7. רוב המאמר הוא חדשות ישנות מאוד.
  כבר לפני שש שנים קראתי דף עמדה של הצבא האמריקאי – שיצא כמה שנים קודם – המדבר על עדיפות לפיתוח נחילי רובוטים, ובכלל רובוטיקה של הלוחמה החזיתית, גישוש, איסוף מודיעין וכו'.
  לדעתי יש להם כבר מספר שנים יכולות טקטיות בתחום.

  לגבי האקינג למוח – הדרך ארוכה מאוד מאוד, גם אם מישהו יצליח לעשות האקינג, לא בטוח שיצליח לפענח את המחשבות למשהו קוהרנטי. מה גם שכאשר תהיה טכנולוגיה כזו אם בכלל – מי שישתמש בה לא יפעיל אותה בקנה מידה רחב, כי מה לעשות – המחשבות של רובנו לא מעניינות את קצה הזלזל של הסנה הבוער…
  ישנן יחידים מועטים ששווה להשקיע בהם מאמץ כזה, בעיקר לריגול מודיעיני או תעשייתי.

 8. העתיד הזה הוא כבר הווה, אם כי לאו דווקא מן הכיוון הטלפאתי. יש סמי אמת, כאלה שמזריקים לנחקרים וגורמים להם "לשפוך" את כל האמת. את הטכנולוגיה הזאת, מן הסתם, כבר הספיקו לשכלל למשקאות, תרסיסים וכדומה, ורק לא מספרים לנו על כך.

 9. מה שהוא אומר זה בערך ברמה של אלה שאומרים שהעולם נברא לפני 6000 שנה ע"י מכשף מעופף בשמיים.

 10. תמיד היו סכנות לאנושות , אולם רק מכוחות הטבע-בכדור הארץ ומחוצה לו. היום ידוע שפיתוחי המדע והטכנולוגיה הוסיפו סכנות קיומיות, ומיותר כאן לפרט אותן. זה שהמדע אינו פועל במסגרת או תכנית כלל עולמית ולו מניעים צבאיים כלכליים אישיים לאומיים ועוד תרם כפי הנראה ליצירת סכנות קיומיות חדשות לאנושות,

 11. מבחינה טכנולוגית, הפיתוחים הרובטיים בעלי ההשלכות הצבאיות מתקדמים מהר מאד בגלל פרויקט דארפה האמריקאי ופרויקטים נוספים. ישראל התקדמה מאד בתחום הרובוטים המצויים בשלט רחוק, בעלי יכולות אוטונומיות למחצה ובראשם הרובוטים המעופפים: מל"טים, מזל"טים ומיני מזל"טים, בעיקר כידוע לשימושים צבאיים. לאחרונה יש התקדמות מהירה בתחום הרובוטים הממונעים המצויים בשליטה מרחוק ובראשם הרובוטים השטים (ספינות פטרול רובוטיות זעירות) והרובוטים הזוחלים (רובוטי נחש לתצפיות מוסוות ולכניסה למקומות שהגישה אליהם קשה במיוחד).
  כמו כן נחילי רובוטים הינם משהו שנמצא כבר ממש מעבר לפינה מכיוון שיש התקדמות מהירה ביכולת למזער רובוטים מעופפים. היתרון העצום בתחומים אלו מבחינת ישראל הינו היכולת להקטין את הסיכון של חיילינו ולוחמינו בשדה הקרב. רובוטים שיפטרלו וישמרו, רובוטים שיתקפו מן האוויר ומן הקרקע ובים.

 12. כל זה חלומות וורודים.. מי בכלל בטוח שנשרוד עד אז. הנפט נגמר בקרוב והתפוצצות אוכלוסין מתקרבת בצעדי ענק. הדת הולכת ומקצינה בחלקים הולכים וגדלים של ההמונים ומצד שני הטלויזיה משאירה את את כולנו במצב זומבי והאנושות כולה נוטה יותר ויותר לאלימות.

 13. איזה שטויות! "בעתיד, האקרים לא יחדרו דווקא למערכות מחשב אלא גם למוחות שלנו, למחשבות של כל אחד מאיתנו".
  זה נשמע כל כך ילדותי ולא מקצועי. מן פחד מדע בדיוני. נו באמת…
  זה בדיוק כמו שבסרטים של סטיבן שפילברג מ-1980 הראו שב-2015 יתעופפו כאן מכוניות מעופפות בשכונה ויחליפו את כל המכוניות הרגילות.

 14. חבר'ה, הייתי מגיב על מה שאמרתם…..
  אבל זה פשוט לא שווה.
  אין לי מילים לתאר את הטעויות שלכם.

  שיהיה לכם יום טוב.

 15. נראה שאותו המדע שיצרה האנושות,
  מהווה עבורה סכנה להמשך קיומה.

 16. בכל מה שקשור בחדירה למוח, נראה לי שלתחזיות האפוקליפטיות אין כל בסיס

 17. אני מציע לבנות מחשב על שילחם בכול הוירוסים והתולעים הללו ברשת
  מחשב שיזהה התקפות של וירוסים, וישמיד אותם.

 18. אפשר לחשוב כמה מחשבות גבר יכול לחשוב. בניחוש מושכל כל אחד יכול לקלוע ב80% למחשבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן