האג. למלחמה בסרטן: פעילות גופנית תועיל למניעת סרטן

חשיבותה של הפעילות הגופנית כמסייעת לשמירה על אורח חיים בריא אינה מוטלת עוד בספק. כך טוענים באגודה למלחמה בסרטן

האגודה למלחמה בסרטן

חשיבותה של הפעילות הגופנית כמסייעת לשמירה על אורח חיים בריא אינה מוטלת עוד בספק. כך טוענים באגודה למלחמה בסרטן מחקרים רבים הוכיחו קיומו של קשר הדוק בין אורח חיים פעיל המשלב תזונה מאוזנת ובין הקטנת הסיכון לחלות במחלות שונות ביניהן מחלות לב, כלי דם וסוכרת. לאחרונה הוכח הקשר שבין ביצוע פעילות גופנית סדירה לבין היכולת למנוע מחלות סרטן. מחקרים מדעיים קבעו כי באמצעות שמירה על אורח חיים פעיל ניתן להפחית את הסיכון לחלות במחלות הסרטן השכיחות, לשמור על משקל גוף רצוי, על ייצוב המערכת הביולוגית, להביא לשיפור תגובות הגוף למצבים משתנים, להורדת החרדה, הדיכאון והמתח ולהתמודדות יעילה עם אירועי היומיום. על מנת להעביר לציבור הרחב את המסר כי פעילות גופנית ושמירה על אורח חיים פעיל עשויים להגן על חייהם ולהפחית את הסיכון לחלות במחלות הסרטן הוציאה האגודה למלחמה בסרטן לאור בימים אלה חוברת שמטרתה להעניק כלים לציבור לשמירה על אורח חיים בריא ופעיל. החוברת כוללת מידע על עוצמת הפעילות הרצויה, משך הזמן המומלץ לביצועה, תרגילי שימושיים רבים לביצוע בשטח הפתוח, בבית ובמשרד, וטיפים מועילים לשמירה על בריאותנו הכללית והנפשית.

החוברת נכתבה בסיועם המקצועי של דר' יוני ירום, רופא ספורט, מנהל המרכז לרפואת ספורט קופת חולים מאוחדת וסגן יו"ר החברה לרפואת ספורט של ההתאחדות הרפואית בישראל, פרופ' מאיר ברזיס, יו"ר הועדה לנושא פעילות גופנית במועצה הלאומית לקידום בריאות, המרכז הרפואי הדסה, ורפי דקל, מורה לחינוך גופני, מכללת וינגייט.

החוברת נקראת "פעילות גופנית" וניתן לקבלה, ללא תשלום, באמצעות ה"טלמידע" של האגודה למלחמה בסרטן (השירות מאויש 24 שעות ביממה) טל' 1800-599-995.

ד"ר יוני ירום, רופא ספורט, מנהל המרכז לרפואת ספורט קופ"ח מאוחדת וסגן יו"ר החב' לרפואת ספורט של ההתאחדות הרפואית בישראל מסר כי:"לשם שמירה על הבריאות מומלץ לבצע פעילות גופנית למשך חצי שעה לפחות, כל יום, או רוב ימות השבוע. קיים קשר ישיר בין זמן הפעילות ועוצמתה. ככל שרמת הפעילות גבוהה יותר ניתן לבצע אותה מספר קטן יותר של פעמים בשבוע. חשובה כמות הזמן המצטברת. אפילו פעילות של 10 דק' מספר פעמים ביום בעלת משמעות רבה. יעילות הפעילות הגופנית גוברת ככל שהיא נעשית לאורך מספר רב יותר של שנים וכלל שהיא רציפה יותר."
המלצות לציבור:

• אמצו אורח חיים פעיל ובריא. עלו במדרגות במקום במעלית, צאו לריקודים עם בן/בת הזוג, נצלו את זמן הצפייה בטלוויזיה לביצוע פעילות גופנית, הימנעו מעישון והפחיתו בצריכת האלכוהול למנה אחת ליום.

• למבוגרים מומלצת פעילות גופנית של לפחות 30 דקות במשך רוב ימות השבוע. לילדים ונוער מומלץ לעסוק בפעילות גופנית מתונה עד גבוהה 5 פעמים בשבוע במשך כשעה לפחות.

• כיצד להתחיל? הדרך הפשוטה ביותר היא ללכת. הליכה מוכרת לכולנו אינה מלווה בעומס ניכר על המפרקים, מאפשרת הגברת קצב הלב ועבודת שרירים המסייעים לכושר ולבריאות.

• ניתן לבצע פעילות בביתכם, בזמן ובנוחות המתאימים לכם, כגון: באמצעות קלטות וידיאו, אופנים נייחים, מסילה נעה, או באמצעות מאמן כושר אישי המגיע ל"ביקור בית".

• מומלץ לקבוע מטרות קצרות וארוכות טווח תוך ביסוסן בדפוסי התנהגות היומיומיים שלכם. לדוג': "השבוע אצעד לעבודה פעמיים" או "בעוד שנה ארצה לרוץ מרוץ של חצי מרתון".

• אזנו בין הפעילות הגופנית שאתם מבצעים לבין כמות הקלוריות שאתם צורכים.

• מחקרים מדעיים קבעו כי הזמן הטוב ביותר לאימון גופני הוא בבוקר. רצוי כי תקבעו להתאמן יחד עם אדם נוסף, כך תהיו מחויבים יותר להשתתפותכם באימון.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן