סיקור מקיף

הזאב האפור הוסר מרשימת המינים בסכנת הכחדה

בעקבות חקיקה להגנת חיות בסכנת הכחדה ועבודה מאומצת שערכה 35 שנה, הזאבים האפורים הוסרו מרשימת החיות בסכנת הכחדה

זאב אפור - כבר לא בסכנת הכחדה. (מקור: U.S. Fish & Wildlife Service)
זאב אפור - כבר לא בסכנת הכחדה. (מקור: U.S. Fish & Wildlife Service)

הזאבים האפורים של צפון אמריקה נכנסו לרשימת החיות שנמצאות בסכנת הכחדה בשנת 1974. לולא היה נעשה משהו בנידון הם היו נעלמים לחלוטין. כיום אוכלוסייתם כוללת יותר מ-5,500 זאבים, כאשר 1,600 חיים באזור הרי הרוקי ו-3,900 חיים באזור האגמים הגדולים. נוסף להם חיים 8,000 – 11,000 זאבים אפורים באלסקה.

את ההצלחה לשימור המין בשטחי ארה"ב הקונטיננטלית ניתן לזקוף לא רק לחוק להגנת בע"ח בסכנת הכחדה אלא גם לכל הגופים שהשתתפו לאורך השנים ותרמו את חלקם בשימור הזאבים, בינהם 48 מדינות בשטחם חיים הזאבים, שבטים אינדיאניים, בעלי קרקעות, חוקרים מהאקדמיה, וגופים רבים נוספים.

חקיקה פדראלית להגנת חיות בסכנת הכחדה שימרה את המין מהכחדה טוטאלית. החקיקה קבעה כי הטיפול הכושל של המדינות השונות מצריך התערבות פדראלית. הרשויות הפדראליות קבעו יעדים והכינו תוכניות לשימור הזאב האפור, אשר כללו בין השאר טיפול בסוגיות רגישות כגון צייד עונתי, ניטור אחרי להקות והקמת מאגרי מידע מדעיים לניהול ארוך טווח של האוכלוסייה.

אוכלוסיית הזאבים האפורים בארה"ב מתפרסת על שטח של 48 מדינות. כל מדינה רשאית לנהל רישומים אודות הזאבים ומטפלת בתהליכי שיקומם בהתאם למאפיינים הגאוגרפיים המקומיים ולפי הצרכים של הלהקות השונות. את הנתונים הכלל ארציים אוספת רשות פדראלית U.S. Fish and Wildlife Service. פיקוח פדרלי מאפשר מעקב כלל ארצי אחרי תוכניות השיקום השונות והוא מוודא עמידה ביעדים ארוכי טווח. כמו כן, התערבות פדראלית מאפשרת להתגבר על מכשולים מקומיים כגון ביורוקרטיה, ניגוד עניינים ושיקולים זרים בקבלת החלטות.

הגורמים שהיו מעורבים בשיקום הזאבים האפורים בארה"ב מציינים שפעולות השיקום הצליחה, הפריטים השונים במצב בריאותי מעולה והגיוון הגנטי שלהם מגוון ביותר. אך למרות ההסרה מרשימת החיות בסכנת הכחדה, המעקב אחרי הזאבים ימשך 5 שנים נוספות כדי לוודא שהאוכלוסייה יצאה מכלל סכנה.

דובר הרשות הכריז כי הזאבים האפורים יצאו מרשימת החיות בסכנת הכחדה בכל המדינות בהן הם חיו. כל המדינות מלבד וויומינג שם האוכלוסיית הזאבים כולל 300 חיות בלבד – כמות שאינה מספקת לצורך הסרה מהרשימה – לכן שם הם ימשיכו להיות תחת פיקוח פדראלי.

הצד העצוב בסיפור הוא שבמדינות בהם הוסר הפיקוח הפדראלי, ניתן עתה לקנות רישיון לצוד זאבים. הצייד יהיה תחת פיקוח הדוק, ניתן יהיה לצוד רק בעונת הצייד והוא יוגבל בהתאם לגודל אוכלוסיית הזאבים באזורים השונים. ואם המדינות לא יעשו עבודה טובה בניהול האוכלוסיה, הזאבים יחזרו לרשימת החיות בסכנת הכחדה תחת פיקוח פדראלי.

הודעה לעיתונות של הממשל

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

12 תגובות

 1. איך הזאב האפור נכנס לרשימת החיות שבהכחדה , האם צדו אותו?

 2. לשואל – ה"טרנד" של השימור הוא חלק מההבנה שהמין האנושי לא התפתח בריק ולא חי בריק. אנחנו מושפעים מהסביבה שלנו ואנחנו נמשיך להיות מושפעים ממנה. כשאנו מכחידים מין, או אפילו "רק" מצמצמים אותו כדי כך שההשפעה שלו הופכת לזניחה, אנו משנים את הסביבה שלנו. לפעמים ההשפעה של ההכחדה ברורה ומובנית, כמו למשל אם החיה אכילה או משלמת לך את המשכורת, אך לעיתים קרובות יותר ההשפעה הסביבתית עלומה.
  מה שבטוח הוא שכל אורגניזם משפיע על סביבתו ועל אורגניזמים אחרים באופן ישיר או עקיף, כולל על בני האדם.

  מעבר לכך, בני האדם לא בראו אף אורגניזם ואין להם שום זכות להכחיד אותו. לטבע יש זכות קיום בפני עצמו.

  הערה טכנית – כלב שייך למין Canis lupus מתת מין Canis lupus familiaris.
  ברור לכותב ההערה מהו ההבדל בין כלב הבית לזאב האפור, גם אם שניהם נמנים על אותו המין וגם אם לאו. המגוון הביולוגי מתייחס גם למגוון גנטי בתוך אותו מין ולא רק למינים שונים (שזו הגדרה אנושית מעיקרה מלכתחילה).

 3. אני חושב שיש טעות בכתבה המערבבת בין שני מינים שונים.
  הזאב האפור (Grey Wolf) נמצא בארה"ב רק במספר מקומות (אזור האגמים הגדולים, הרי הרוקי ואריזונה). הזאב האפור אכן הוצא מרשימת החיות בסכנת הכחדה צעד שבעיקר ישפיע על הזאבים באזור האגמים הגדולים כיוון שבהרי הרוקי רוב האוכלוסיה מוגבלת לשמורות טבע.
  החלק שעוסק ב-48 מדינות מדבר על השועל האפור (Grey fox) אשר תפוצתו היא בכל 48 המדינות של ארצות הברית, מרכז אמריקה וונצואלה. השועל האפור מוגדר כיום כמי שלא נמצא בסכנת הכחדה
  (least concern)

 4. ארז, מה שציינת הוא נכון.
  אך גם אם זה לא מופיע בכותרת עדיין ניתן להבין זאת בקריאת גוף הידיעה.

  אם דבר פשוט וטריוויאלי כזה מוליך אותך שולל אז אני לא יודע איך אתה מצליח לשרוד בעולם החיצוני.

 5. זאב אפור מעולם לא היה בסכנת הכחדה. הוא מצוי כמעט בכל החצי הכדור הצפוני כולל בישראל כחיית בר, והזן המבוית שלו זה כלב הבית. כלומר אותו המין בדיוק. הכתבה עוסקת בהשתקמות אוכלוסיית הזאב האפור בארצות הברית גופא ולכן הכותרת המשונה מטעה מאוד. אני מצפה מרמי לא להוליך אותי שנית שולל.

 6. לשואל קוראים לזה איזון. אין שום חיה שלא חלק משרשת.
  תוריד אותה השרשרת תקרוס.

  אצלנו למשל דבורים שאנחנו נסמכים עליהן מתחילות לעשות בעיות.
  תאר לך שזה יקרוס ?

 7. אני לא מבין כל כך מה כל הטרנד הזה של שימור
  לא מזיז לי אם לא יהיה זאבים אפורים, או לחילופין דובי הקוטב הצפוני או צפרדעי ענק מיערות הגשם
  אני לא אוכל אותם והם לא משלמים לי את המשכורת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן