סיקור מקיף

חומרי-טיהור חדשים לנטרול חל”כ

כימאים מצבא ארה”ב פיתחו משפחת חומרי-טיהור חזקים ביותר שיוכלו לשמש לטיפול באתרים מזוהמים שבהם בוצעו התקפות טרור. החומרים החדשים מספיק חזקים בכדי להיפטר מגז עצבים, גז חרדל, חומרים רדיואקטיביים ואפילו חיידקי גחלת (אנתרקס). החידוש הגדול – הם בלתי-רעילים לאדם ומבוססים על מרכיבים כימיים המצויים במוצרי-מזון, קוסמטיקה ומוצרי-צריכה ביתיים אחרים.

מדעני צבא ארהב פתחו ערכה של חומרי ניקוי ידידותיים לסביבה כדי לנטרל גז עצבים, נבגי גחלת, ועוד חומרים רעילים שעלולים לשמש במתקפות טרור. תמונה: iStock
מדעני צבא ארהב פתחו ערכה של חומרי ניקוי ידידותיים לסביבה כדי לנטרל גז עצבים, נבגי גחלת, ועוד חומרים רעילים שעלולים לשמש במתקפות טרור. תמונה: iStock
ממצאי המחקר פורסמו בכתב-העת המדעי Industrial Engineering and Chemistry Research.

החוקר George Wagner ועמיתיו הסבירו כי לחומרי-טיהור מבוססי כלור ובורית יש חסרונות רציניים. בנוסף להיותם מסוכנים, הם עלולים להגיב עם חומרי-לחימה כימיים ועם חומרים המצויים בסביבה לקבלת תוצרים רעילים. כאשר הצבא צריך לטהר אזור נרחב, ענן הפיזור עלול להזיק לאנשים ולסביבה. כדי לפתור את הבעיה, מדעני צבא ארה”ב פיתחו הרכב חומרים חדש המשמש כאמצעי טיהור.

המרכיבים העיקריים בחומר החדש (Decon Green) הינם על-תחמוצות, פראוקסידים (peroxides), אותם החומרים המצויים ברבים מחומרי-הניקוי והחיטוי הביתיים וכן במשחות השיניים.

בכדי להגביר עוד יותר את יעילותם, על-התחמוצות מעורבבות עם בי-פחמות (סודה לשתייה, bicarbonates) או בסיסים בלתי-רעילים אחרים. שילוב זה מניב אניוני פראוקסי – יונים פעילים ביותר המסוגלים לטהר כמעט כל דבר. הדבר מבטיח כי חומרי-לחימה כימיים, כגון גז עצבים, יתפרקו לחלוטין.

החוקרים מתארים כיצד הם העבירו את חומרי-הטיהור החדשים סדרה מקיפה של בדיקות. צוות המחקר הגיע למסקנה כי החומר מסוגל ממש לפרק כימיקלים רעילים, ולא רק לדלל ולשטוף אותם. בנוסף, הם הראו כי החומר די יעיל בהשמדת נבגי גחלת (anthrax) ובהרחקת המתכות הרדיואקטיביות צזיום וקובלט ממשטח חלק. אחד מההרכבים שנבחנו מסוגל לפעול גם בטמפרטורות שמתחת לאפס. הרכב אחד מתקבל בצורת אבקה, שאותה ניתן לשנע בקלות ולערבב עם מים באתר המזוהם עצמו. כל המרכיבים בחומר החדשני, מלבד אחד מהם, מצויים במוצרי-מזון, קוסמטיקה ובמוצרי-היגיינה או בכדורי ויטמינים.

הידיעה על המחקר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן