סיקור מקיף

הבית הירוק

בהמבורג שבגרמניה הסתיימה לאחרונה בנייתו של בניין המגורים הראשון בעולם שהאנרגיה שהוא צורך מופקת מהשמש ומאצות. הנאה הבית בעיניכם? 

בניין המגורים הראשון בעולם שהאנרגיה שהוא צורך מופקת על ידי אצות בניין המגורים הראשון בעולם שהאנרגיה שהוא צורך מופקת על ידי אצות צילום: Colt International, Arup Deutschland, SSC
בניין המגורים הראשון בעולם שהאנרגיה שהוא צורך מופקת על ידי אצות בניין המגורים הראשון בעולם שהאנרגיה שהוא צורך מופקת על ידי אצות
צילום: Colt International, Arup Deutschland, SSC

מאת:ליאור שמיר

אחד הפיתוחים המעניינים והמקוריים ביותר בתחום האנרגיה המתחדשת הוא בניין בן חמש קומות, שבנייתו הסתיימה לאחרונה בעיר המבורג שבגרמניה. ייחודו של הבניין הוא שכל צדדיו הפונים לכיוון השמש מכוסים במכלים שטוחים ובהם אצות.

>> מגזין גליליאו במתנה! לחצו כאן לקבלת ההטבה

אין צורך בחשמל

אל המכלים זורמים באופן קבוע מים, פחמן דו-חמצני ומינרלים, החביבים על האצות, ובתמורה מספקות האצות ביו-דלק שנאגר במכל, ומשם זורם לגנרטור הנמצא בלבו של הבניין ומפיק אנרגיה. אותם מכלים משמשים גם כקולטי שמש תרמיים, כך שהאנרגיה המופקת מהאצות ומהשמש מספקת את כל צרכיו של הבניין, והוא אינו זקוק לחיבור לרשת החשמל או לכל מקור אנרגיה חיצוני אחר מעשה-ידי-אדם.

הבניין הירוק, תרתי משמע, מכיל 15 דירות, והוא בניין המגורים הראשון בעולם שהאנרגיה שהוא צורך מופקת על ידי אצות. עבודות התכנון ובניית הבניין נמשכו כשלוש שנים, ועלותו היא כחמישה מיליון יורו.

עוד בגליליאו:

 

* האם בעתיד נוכל להפוך פסולת נייר לדלק ידידותי לסביבה?

* מחקר: כיצד סיבים תזונתיים יכולים למנוע שבץ מוחי?

* צפו: מפלצת ימית עם שלושה לבבות ועין בקוטר 30 ס”מ

 

7 תגובות

 1. הכי יעיל זה לגדל בקירות מריחואנה ובתמורה הכספית לקנות דלק רגיל לגנרטורים. הגנרטורים כמובן יופעלו כאשר אין אפשרות להשתמש בחשמל סולרי לא צבור.

  לגופו של עניין. יש פה כנראה רק חצי מהסיפור האמיתי. בתור בית לשימוש במקום ישוב לא מבודד השיטה גרועה, שכן יותר זול לחבר לרשת החשמל ואם אי אפשר לחבר לרשת החשמל — להשתמש בגנרטורים ודלק רגיל. הבית הזה יכול רק להתאים למקומות מבודדים, בהם אין רשת חשמל ואין דלק זמין.

  למה בנו בהמבורג ? כנראה זה ניסוי מסובסד (לא על חשבון הדיירים).

 2. לנצל את קירות הבניין להפקת אנרגיה לשימוש הבנין? רעיון גאוני!

  איך עושים זאת? שאלת המיליון פאונד.

  או יותר נכון, שאלת המליון דויטש מארק.

 3. או, מזמן תהיתי איך אפשר לנצל את קירות הבתים בארצנו השמשית ליצירת אנרגיה כמו דודי השמש.
  תארו לעצמכם שהידע הזה יוביל לקיר או 2 בבנינים שלנו שבהם יש הכי הרבה שמש? אולי נוכל לספק את רוב החשמל לעצמנו?! בעוד 20-30 שנה? אני לא ממהרת..

 4. המעניין הוא לא קיומו של הבניין,

  אלא הנתונים שאפשר לאסוף על תיפקודו של הבניין אחר זמן פעילות סביר.
  מה קורה שאין שמש ? בחורף ? כמה עולה לתחזק את הבניין ? מהם השלבים בתיחזוק בניין כזה ?
  התכיפות שזגוגיות דורשות ניקוי, וההשפעה של ליכלוך על תפוקת החשמל ?
  האם יש צורך בהחלפת האצות( אני לא מבין גדול באצות) ? האם ישנו צורך בבדיקה שיגרתית של ביולוג ימי על מנת לבחון את בריאות האקווריומים? ועוד כהנה וכהנה שאלות מאוד מעניינות.

  אני מאוכזב מכתבות כאלו. בתור ניסוי, שאפו. אך הכתבה מציגה זאת כמטרה בפני עצמה, אני מקווה שייהיה כתבת מעקב אחרי תפקוד בניין זה.

 5. ומה יקרה כאשר יבנו עוד בניין לידו שיסתיר את השמש? או במילים אחרות – מה המרחק שאסור לבנות עוד בניין בשביל שעדיין הוא יוכל לנצל את אנרגיית השמש?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן