סיקור מקיף

אישור לתאוריה של איינשטיין: מהירות האור ומהירות הגרוויטציה שוות

המדידות בוצעו בידי אד פומלונט ממצפה הרדיו אסטרונומיה הלאומי בשרלוטסוויל, וירג'יניה וסרגיי קופייקין מאוניברסיטת מיזורי שבקולומביה

מהירות הגרביטציה נמדדה לראשונה והתברר שהיא שווה למהירות האור. פירוש הדבר שתאורית היחסות הכללית של איינשטיין עברה עוד מבחן בהצלחה.

המדידות בוצעו בידי אד פומלונט (Fomalont ( ממצפה הרדיו אסטרונומיה הלאומי בשרלוטסוויל, וירג'יניה וסרגיי קופייקין מאוניברסיטת מיזורי שבקולומביה. במאמר בניו סיינטיסט הם כתבו: "הפכנו להיות שני האנשים הראשונים שיודעים את מהירות הגרביטציה, אחד הקבועים הבסיסיים של הטבע.

בניסוי ביצעו מדענים מן האוניברסיטה של קולומביה יחד עם אסטרונומים העובדים בטלסקופ הרדיו במדינת ורג'יניה מדידות מדוייקות ביותר של העיקום שנגרם לקרני רדיו הנפלטות מכוכב מרוחק (קוואזר) בזמן שכוכב הלכת צדק "עובר על פניהן". התוצאה שקיבלו המדענים הייתה למעשה 0.95 אחוז ממהירות האור, אלא שרמת הדיוק של הניסוי לא הייתה גבוהה מספיק ולפיכך הסיקו המדענים כי ככל הנראה אכן מדובר במהירות האור.

הפיזיקאי אייזיק ניוטון האמין כי כוח הכובד פועל באופן מיידי בין גופים. אם השמש לדוגמא הייתה נעלמת באופן פתאומי כדור הארץ היה מושפע מכך באופן מיידי. אינשטיין האמין כי השפעתו של כח הכובד מוגבלת למהירות האור ושילב עיקרון זה בתורת היחסות הכללית שלו. מכאן יוצא כי אם הייתה נעלמת השמש בפיתאומיות היה עובר פרק זמן של 8 דקות בקירוב (הזמן שלוקח לקרן אור לעבור את המרחק בין השמש לכדור הארץ) בטרם הייתה נפסקת השפעת הגרוויטציה.

תיאוריות פיזיקליות מודרניות (גרסאות מסוימות של תורת המיתרים למשל) העלו שוב ספקות בנוגע למהירותה של הגרוויטציה. הניסוי האחרון הראה כי הגישה הדוגלת בגרוויטציה הנעה במהירות האור היא ככל הנראה הנכונה.

תוצאות המחקר נמסרו בכנס של איגוד האסטרונומיה האמריקני בסיאטל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן