סיקור מקיף

גוגל ונאס"א מפתחות ביחד אינטרנט בין פלנטרי

האם פרוטוקול TCP/IP עשוי להגדיל את רוחב הפס ולייעל את התקשורת עם חלליות בקצה מערכת השמש, במקום התקשורת מנקודה לנקודה המותאמת אישית לכל חללית? סגן נשיא גוגל מבטיח לפתח את האינטרנט הבינפלנטרי

תרשים הרשת הבין פלנטרית שמציעה גוגל להקים בשיתוף נאסא
תרשים הרשת הבין פלנטרית שמציעה גוגל להקים בשיתוף נאסא

שיתוף הפעולה בין נאס"א לגוגל מתהדק. לאחר יוזמות google earth ו-sky ואפילו בעקבות רכישת מטוס ניסוי עבור נאס"א מגיעה יוזמה חדשה אותה מוביל סגן נשיא גוגל והאוונגליסט הראשי של האינטרנט, וין סרף, ייעשה ניסוי בתחנת החלל הבינלאומית, בטכנולוגית שידור חדשה של נתונים בין החלל לכדור הארץ. ב-2009 הוא מקווה כי תחנת החלל הבינלאומית תארח אב טיפוס של אינטרנט בין פלנטרי שיוכל להביא לסטנדרטיזציה של התקשורת בין כדור הארץ וחלל, ויחליף את התקשורת נקודה לנקודה בין כל חללית לבין כדור הארץ, הנהוג מאז ראשית עידן החלל.

השותפות פותחת כמה אפשרויות חדשות ומרגשות לעתיד התקשורת למרחקים ארוכים במערכת השמש. חלליות מאוישות ורובוטיות יוכלו לתקשר ביניהם ברשת בין פלנטרית יציבה בלא הבעיות הכרוכות כיום במערכות התקשורת הבלתי תואמות.

"הפרויקט החל לפני עשר שנים כנסיון להעריך אילו תקנים של רשת ניתן יהיו שימושיים בתמיכה בתקשורת בין פלנטרית." אמר סרף בראיון שהתקיים עמו לאחרונה. "קחו בחשבון שיש לנו ציוד רובוטי מוסף בקצה מערתכ השמש ובכוכבי לכת, אסטרואידים, שביטים מאז שנות השישים. הצלחנו ליצור קשר עם המכשירים הרובוטיים הללו וכן עם טיסות מאוישות באמצעות תקשורת רדיו מנקודה לנקודה. למהש ברבות מהמשימות הללו הפעלנו רשת תקשורת ייעודית המכונה "רשת החלל העמוק" שנבנתה בידי JPL בשנת 1964.

"למעשה, הפכה רשת החלל העמוק לעמוד השדרה של התקשורת הבין פלנטרית במשך עשורים רבים, אך נדרש כעת שידרוג שלה ככל שאנו רוצים להגדיל את צי המשימות הרובוטיות החוקרות הכל – מפני השטח של מאדים ועד לאיזורים החיצוניים של מערכת השמש. האם לא היה נחמד אם רשת תקשורת תוכל להיות סטנדרטית לפני שבני האדם יחלו לצאת ממסלול המקיף את כדור הארץ?"

"כאשר אנו משגרים חללית בעלת סדרה ייחודית של חיישנים בתוכה, אנו נאלצים לכתוב תוכנת תקשורת ויישומים ייעודיים המתאימים לאלו של מערכת ההפעלה של החיישנים ולבצע מניפולציות" אמר סרף בהסבירו מדוע נדרש תקן אחיד.

האינטנרט משתמשת בפרוטקול TCP/IP הסטנדרטי כך שמיליארדי ישויות מקוונות תמיד תואמות זו לזו. אף כי יש מגבלות גם לאינטרנט, הוא הוכח כמערכת גמישה וסקלבילית (ניתנת להרחבה), כך שבעזרת גוגל, מקווה נאס"א לדחוף קדימה את האינטרנט אל מחוץ לכדור הארץ. "מטרת פרויקט האינטרנט הבין פלנטרי, היא לפתח סדרת תקני תקשורת וספציפיקציות טכניות לתמיכה בקיומה של רשת עשירה בסביבת החלל" הוסיף סרף.

הכל נשמע מעניין, אך מדובר באתגר לא קטן ומלא במכשולים, ולכן מערכת כזו תדרוש כמה טכניקות חדשניות. כיצד ניתן לטפל במגבלת מהירות האור? אחרי הכל, לוקח לאור 40 דקות לגמוע את המרחק אל מאדים וממנו, ועד 12 שעות לפלוטו וחזרה. כיצד מתאימים את המערכת לסיבוב כוכבי הלכת סביב צירם וסביב השמש? המשדרים והקולטים לא יהיו תמיד בצד הנכון של כוכב הלכת. מה יקרה אם אות המגיע מלווין המקיף כוכב לכת אחר ייחסם בידי כוכב לכת, השמש או הירח?

לדברי סרף, פיזור שידורי המידע חייב להתחשב בעובדת ההשהיה ולכן הרשת צריכה להיות סובלנית להשהיות וסובלנית להפרעות (DATA TOLERANT NETWORK או בקיצור DTN. "רשת זו תאפשר לנו לתחזק תקשורת ביעילות גבוהה יותר, נוכל לשדר ולקבל הרבה יותר נתונים מכיוון שלא נצטרך להיות בקו ראיה ישיר עם הקולט הסופי לצורך העברת הנתונים" אמר.

DTN תתבסס על גישת אחסן והעבר הלאה שבהם נעשה שימוש במערכות TCP/IP. אם יש הפרעה להעברת האות, תחנת הממסר תעצור את חבילת הנתונים עד שהאות יתחדש. ואולם, DTN יהיה הרבה יותר קשיח, ויתחשב גם בפער השידור הבין פלנטרי – אפילו פער בן שעות רבות כמו זה הקיים בין כדור הארץ לקצה מערכת השמש. "נוכל להתמודד עם העובדה שישנו פוטנציאל גדול של עיכובים והפרעות במערכת" אמר.

פרוטוקול ה-TCP/IP יפעל בשקיפות מול ה-DTN, ויאפשר למשימות פלנטריות לשמור על אינטרנט מבוזר משל עצמן תוך שימוש ב-DTN כקשר דרך החלל הבין פלנטרי. עכשיו רק נותר לחכות שהאסטרונאוטים הראשונים שינחתו על מאדים יפתחו בלוג.

לידיעה באתר יוניברס טודיי

8 תגובות

 1. בעתיד, כל אתרי האינטרנט על כדור הארץ ישועתקו לכוכבים אחרים, וכך לדוגמה, אסטרונאוט אשר יגלוש באינטרנט במאדים יוכל לעשות זאת בחופשיות כאילו היה על כדור הארץ.
  כמובן, שכל פעילות אינטראקטיבית תתרחש רק לאחר עדכון נוסף מכדור הארץ.
  דמיינו גלישה ממאדים באתר ויינט, כאשר צופים בחדשות מכדור הארץ בהשהייה של 40 דקות בלבד. זה כמעט ולא מורגש. לעומת זאת, אם האסטרונאוט יכתוב טוקבק, הוא יופיע באתר רק לאחר ההשהיות (הלוך וחזור). כנ"ל לגבי שליחת מיילים.
  מעניין כמה זמן ידרש להזמנת ארוחה עיסקית מכוונת מכדור הארץ ?

 2. עכשיו האסטרונאוטים בחלל יוכלו לשבת מול האינטרנט ולהוריד פורנו גם בחלל 🙂

 3. קצת מוזר לקרוא לזה אינטרנט בידיעה ש PING בין כדוה"א ומאדים לדוגמא לוקח בין 4 ל 20 דקות… מי רואה בראש שלו משהו בנוסח גלישה יכול לשכוח מזה…

 4. רשת חלל אינה באה לענות על בעיה של רוחב פס. ניתן להשיג כל רוחב פס שרוצים, בקשר החלל הנוכחי.
  לדעתי הבעיה העיקרית ברשת חלל היא לא בהאחדת הפרוטוקול, אלא בשכבה הפיזית של הרשת – במקרה זה, ערוצי הרדיו.
  בניגוד לקשר נל"ן בין כדור הארץ לתחנת חלל כלשהי, שם האנטנות בשני הצדדים מכוונים האחת בכיוון השניה ואם רוצים להגביר את טיב הערוץ מתקינים בכדור הארץ אנטנה יותר טובה כך שהשידור מהארץ יותר מרוכז לכיוון התחנה המרוחקת וגם רגישות הקליטה בכדור הארץ משתפרת, כך שיש שיפור בשני כיווני הערוץ.
  תחנות שצריכות לקלוט ולשדר בכיוונים שונים, גורמות לירידה באיכות הערוץ עקב פיזור קרן השידור ואיבוד רגישות קליטה.
  מאידך אנטנות משנות כיוון לפי הצורך – זה אתגר טכנולוגי לא פשוט.

 5. אוונגליסט
  (ש"ע) מטיף לנצרות; כל אחד מכותבי ארבע הבשורות

  ואולי הכוונה והתקוה שכאן הכוונה רק למפיץ הבשורה. בשורת האינטרנט, בשורת הגוגל, בשורת אני לא יודע מה.

  אבל למה הם משתמשים במושגים דתיים ? כי לדעתי אותם אנשים שעלו במהירות לגדולה ( גוגול וכו" ) והש.. עלה להם למוח, חושבים שהם מבשרי הגאולה ואם הם לא אלוהים עצמו הם לפחות שליחיו עלי אדמות.
  טוב שלאנשים יש עדיין את היכולת לבחור ( אני מקוה ) ושרק שלא יתחילו מלחמות דת מחשביות, מסעי צלב אינטרנטים ואינקויזיציה גוגלית.

  אכן מפיצי הבשורה.

 6. בשנים האחרונות יש בהרבה חברות טכנולוגיה פונקציה שנקראת אוונגליסטים – מה שקראו פעם יועצים – אנשים שהיו בתפקידים שונים בשטח וצברו הרבה נסיון בתחום ספציפי, והם עוברים ממדינה למדינה ומדברים בפני לקוחות החברה על הצפוי בענף הספציפי שלהם. כמובן שהמטרה הסופית היא מכירתית אבל הם מנסים לתת תמונה רחבה יותר.
  סתם כדוגמה היה לפני כשנה בארץ כנס עם אוונגליסטים של סאן, שכל אחד מתמחה בתחום ספציפי כגון ג'אווה, או לינוקס.

  המקור כמובן אלו הנוצרים האוונגליסטים אותם מחב"תים כריזמטיים שמנסים למכור את הדת שלהם להמונים בכוח השכנוע שלהם.

 7. אבי,

  "יוזמה חדשה אותה מוביל סגן נשיא גוגל והאוונגליסט הראשי של האינטרנט"

  מה זה האוונגליסט הראשי של האינטרנט?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן