סיקור מקיף

ללכת רחוק, ללכת עמוק

לעזרא וסקרלט מורד מתל אביב יש סיבה לגאווה: השבוע קיבלו בניהם אמיר ותומר יחד את תואר הדוקטור מהטכניון, לאחר שהשלימו שלושה תארים בפקולטה להנדסת חשמל בטכניון

עזרא וסקרלט מורד ובניהם אמיר ותומר בטקס קבלת הדוקטורט הכפול בטכניון. צילום: הטכניון
עזרא וסקרלט מורד ובניהם אמיר ותומר בטקס קבלת הדוקטורט הכפול בטכניון. צילום: הטכניון

לעזרא וסקרלט מורד מתל אביב יש סיבה לגאווה: השבוע קיבלו בניהם אמיר ותומר יחד את תואר הדוקטור מהטכניון, לאחר שהשלימו שלושה תארים בפקולטה להנדסת חשמל בטכניון.

עזרא מורד סיים בשנת 1962 לימודי תואר ראשון בהנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון, והמשיך לקריירה ארוכה ומגוונת בתחום הביטחוני. בין השאר מילא תפקידים בכירים בפרויקטי הכפיר והלביא. בשנת 1996 חבר לבנו אמיר ויחד עם לאוניד יביץ הקימו את ויז’נטק, החברה העומדת מאחורי טכנולוגית הקלטת וידאו באמצעות ממירים דיגיטליים. לימים נמכרה ויז’נטק לחברת ברודקום האמריקאית, וכך הוקם הבסיס של ברודקום בישראל.
לבני הזוג מורד ארבעה ילדים: ענת, אמיר, נירית ותומר. בעקבות האב עזרא החליטו גם אמיר, נירית ותומר ללמוד בטכניון.
אמיר מורד
אמיר מורד, 45, יזם הייטק ותיק, השלים שלושה תארים בפקולטה להנדסת חשמל. נושא הדוקטורט שלו: ארכיטקטורות מחשבים מרובי ליבות וחישוב בתוך זיכרון, בהנחיית פרופ’ רן גינוסר. לדבריו, “הדרך לדוקטורט רצופה עליות ומורדות ולמזלי זכיתי במנחה מעמיק, מאתגר ומקצועי, אשר בחוכמתו ובצניעותו האיר את דרכי.”
במהלך כל השנים פעל אמיר בתחום היזמי, שכן לדבריו “יזמות היא אורח חיים וחלק בלתי נפרד ממני. זו דרך ארוכה הדורשת התמדה, הקרבה ומידה רבה של יצירתיות – גם טכנית וגם עסקית.”  כיום הוא מעורב בהקמת מיזם חדש שעתיד לייעל השקעות בנדל”ן בעזרת למידה חישובית ומתנדב במסגרות שונות לייעוץ וסיוע ליזמים צעירים.
את התקופה הארוכה בטכניון הוא זוכר כתקופה מעצבת וחשובה, שהעניקה לו כלים חיוניים לעולם היזמות. “הטכניון מהווה אבן שואבת לכל החפץ בקריירה טכנית-יזמית. הלימודים בטכניון מקנים דיסציפלינה ועומק תיאורטי, כלים מהותיים בהבנת בעיות לעומקן ולמציאת פתרונות יצירתיים. אין זה מקרה שבוגרי הטכניון מהווים מרכיב חשוב כל כך בהיי-טק הישראלי.” אין זה מקרה גם שאת משפחתו הקים עם חגית, בוגרת הפקולטה למדעי המחשב בטכניון, שגם היא דור שני לבוגרי טכניון.

לשאלה מדוע לא הסתפק בתואר ראשון ושני הוא משיב בחיוך: “הדוקטורט מהווה חוזה מילולי עם ילדיי – התאומים מיכאל ודניאל (7) והבת אנה (5). כשם שאני לוקח אותם לקבלת תעודת הדוקטור שלי אני מצפה שהם יזמינו אותי לקבלת תעודת הדוקטור. מובן שאינני יכול לקבוע את מסלול חייהם אך בהחלט מחובתי לתת להם דוגמה אישית בהתוויית מסלול שבו הלימודים האקדמיים מהווים חלק מרכזי.”
תומר מורד
תומר מורד, 39, השלים דוקטורט בנושא הקצאה יעילה אנרגטית של משאבי מערכת, בהנחיית פרופ’ אמריטוס אורי ויזר ופרופ’ אבינועם קולודני. בשלב מסוים בדוקטורט הוא הוריד הילוך בלימודים כדי להצטרף לאחיו אמיר בעולם העסקי, וכעבור זמן הקים עם שותפים חברת סטארט אפ בתחום הפרסום הדיגיטלי, שאותה עזב רק לאחרונה כדי להתמסר לדוקטורט במשרה מלאה ולסיים אותו.
לדבריו, “הטכניון הוא מקום מצוין למי שרוצה קריירה יזמית כי הצוות הוא רכיב חשוב מאוד ביזמות וכאן בטכניון אתה פוגש אנשים מאוד מוכשרים ויצירתיים. גם הדרישות גבוהות מאוד, בתואר הראשון ובוודאי בתארים מתקדמים. המנחים שלי תמיד דרשו ממני להעמיק ולהגיע לגילויים משמעותיים, לא לרוץ לפרסם הישגים קטנים, וזה בהחלט מאתגר וגורם לך להגיע רחוק.”
בחודש ינואר עבר תומר עם אשתו נועה ובנו רועי לניו יורק והחל פוסט-דוקטורט, וזאת מבלי לנתק את הקשר לטכניון, שכן את הפוסט-דוקטורט הוא עושה במכון טכניון-קורנל ע”ש ג’ייקובס. “זו תוכנית מיוחדת בדגש על יזמות, שמקבלת רק כארבעה אנשים בשנה. התוכנית הייחודית הזאת, Runway Startup Postdoctoral Program, מעניקה למשתתפים בה חבילת מימון ראשוני בשווי 150 אלף דולר, הכוונה ממנטורים מנוסים, וכן קשרים לתעשייה במטרה לסייע בהקמת חברות הזנק עם טכנולוגיה עמוקה. קורנל טק, ומכון ג’ייקובס שפועל במסגרתו, מייצרים המון התעניינות בעיר ומושכים משקיעים ולקוחות שרוצים להיות מעורבים, כך שאנחנו זוכים לתשומת לב רבה ונהנים מקישורים איכותיים לתעשייה.”
הסטארט-אפ שתומר מקים במסגרת התוכנית, יחד עם שני שותפים (שאחד מהם גם הוא בוגר הטכניון), נקרא DatArcs והוא ממוקד בייעול של שרתים. “בשרתים כיום יש מאות פרמטרים הניתנים לכוונון, ולכוונון יכולה להיות השפעה דרמטית על הביצועים ועל היעילות האנרגטית של השרתים. מאחר שהכוונון דורש מומחיות וזמן עבודה רב, וצריך להתבצע מחדש לכל אפליקציה, מנהלי חוות השרתים נוטים שלא לשנות את ערכי ברירת המחדל, ובכך מפספסים הזדמנויות לקיצור זמני הריצה ולחיסכון רב באנרגיה. התוכנה שאנחנו מפתחים לומדת את האפליקציה שמריץ כל לקוח ספציפי ומכווננת בזמן אמת את הפרמטרים הנכונים בשרת, כך שיגיע לביצועים אופטימליים בהספק מינימלי. מדובר בתוכנה שתותקן תוך דקות ותציג שיפור תוך שעות ספורות. אנו משתפים פעולה עם מנהלי חוות שרתים גדולות אשר מביעים עניין רב בטכנולוגיה שלנו, וכאמור המיקום שלנו במכון ג’ייקובס, ובניו יורק בכלל, הוא יתרון עצום.”
יחד עם אמיר ואחיו תומר קיבל גם לאוניד יביץ, שותפו של אמיר את תעודת הדוקטור השבוע. לאוניד ואמיר נפגשו בטכניון במסגרת לימודי התואר השני ומשתפים פעולה בהצלחה כבר יותר מ-20 שנה. יחד הקימו השניים שורה של חברות. נושא הדוקטורט של לאוניד: אנליזה ואופטימיזציה של ארכיטקטורות מחשבים מקבילים וחישוב מבוסס זכרון, בהנחיית פרופ’ רן גינוסר.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

  1. נטע זה לא נדמה לך! כנראה שמישהו רוצה מאוד ביוקרה של המשפחה הזאת, אבל כמו כל עודף בסופו של דבר יווצר מצב שבו כל המוסיף – גורע.

  2. בהתחלה חשבתי שזה נדמה לי אבל נראה שכל פעם הידיעה הזאת מטפסת למעלה והתאריך שלה מתעדכן קדימה

  3. תענוג לקרא על משפחה ששמה בראש מעייניה את הלימודים האקדמאים.
    יישר כוח!!
    שתמשיכו להצליח ולרות הרבה נחת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן