סיקור מקיף

לוויין אירופי גדול עומד ליפול בלא שליטה – צפוי ליפול מוקדם מההערכות הקודמות: 00:30-01:30

מהנדסים ממשימת Goce אמרו כי הלוויין צפוי להיכנס לאטמוספרה של כדור הארץ בזמן כלשהו במהלך הלילה שבין ראשון ושני, 10-11 נובמבר 2013 ולהתפרק כאשר יגיע לגובה של כ-80 ק"מ. נכון לעכשיו, לא ניתן לצפות מראש את הזמן ואת המיקום שבו שברים ינחתו המדויק ", אומרת סוכנות החלל האירופית .

הלוויין Goce. צילום: סוכנות החלל האירופית
הלוויין Goce. צילום: סוכנות החלל האירופית

העדכונים לאחר חצות בכתבה חדשה

עדכון 10/11/13 שעה 23:16 – הלוויין צפוי ליפול שעה עד שעתייים מוקדם מהתחזית הקודמת, כלומר 00:30-01:30 שעון ישראל. כך הודיעה סוכנות החלל האירופית בדיווח שלה מהדקות האחרונות. תחנת ממסר באנארקטיקה שיצרה קשר עם הלוויין מסרה את נתוני מדידות החום בלוויין – המחשב המרכזי שרוי כעת בטמפרטורה של 54 מעלות.

עדכון: 10/11/13 – בשעה 14:37 שעון גריניץ' יצרה סוכנות החל האירופית קשר עם הלוויין Goce באמצעות תחנת הקרקע בסבלבארד (נורווגיה). מסתבר שהוא היה אז בגובה 133 קילומטרים, וממשיך לרדת בקצב של 1.5 קילומטרים בכל שעה, עם זאת צפיפות האטמוספירה עשויה להכריע את הלוויין בתוךעשר שעות – כלומר סביבות חצות וחצי שעון גריינץ' או 02:30 שעון ישראל.
נמשיך לעדכן באתר הידען על כל מידע חדש.

הידיעה המקורית מאתמול

לוויין לחקר מחזור האוקיאנוסים (Goce) שמשקלו כטונה אחת, מקיף את כדור הארץ במסלול נמוך במיוחד מאז 2009 וממפה שינויים בכוח המשיכה. ואולם הדלק שלו נגמר באמצע אוקטובר והלוויין החל בירידה הדרגתית לעבר כדור הארץ. מסלולו הופך נמוך יותר ויותר בשל השפעת האטמוספירה. אנשי סוכנות החלל האירופי צופים כי הוא יפול ביום ראשון או שני.

ללא דלק ששיאפשר לכוון את כניסתו של הלוויין לאטמוספירה, אין דרך לדחוק או לכוון את נפילתו. אמנם רוב המרכיבים של Goce צפויים להתפרק באטמוספרה, מספר חלקים עלולים להגיע לפני השטח של כדור הארץ. מומחים צופים עד 25% מהחללית ישרדו את הכניסה לאטמוספירה ובהם בין היתר רכיבים העשויים מחומרים מתקדמים, כגון חומרים מרוכבים המכילים פחמן חמצן .

מהנדסים ממשימת Goce אמרו כי הלוויין צפוי להיכנס לאטמוספרה של כדור הארץ בזמן כלשהו במהלך הלילה שבין ראשון ושני, 10-11 נובמבר 2013 ולהתפרק כאשר יגיע לגובה של כ-80 ק"מ. נכון לעכשיו, לא ניתן לצפות מראש את הזמן ואת המיקום שבו שברים ינחתו המדויק ", אומרת סוכנות החלל האירופית .

החללית Goce תוכננה לטוס נמוך ובילתה את רוב משימתה בגובה של 255 ק"מ, אבל מזה זמן מסלולה נשחק והיא הקיפה את כדור הארץ בגובה נמוך יותר מכל לווין מחקר אחר – 224 ק"מ. המבנה העמיד והעיצוב מלוטש אפשרו לו להישאר בחלל למשך זמן ארוך יותר מהצפוי , כמעט פי שלוש ממשך החיים שתוכנן.

הנתונים ששידר הלווין איפשר למדענים ליצור מפה ברזולוציה גבוהה של הגבול בין קרום כדטר הארת והמעטפת שו (MOHO) ולזיהוי גלי קול מרעידת האדמה המסיבית שפגעה ביפן ב -11 במרץ 2011, בין היתר.

היינר קלינקארד, ראש משרד פסולת החלל של סוכנות החלל האירופית במרכז הבקרה של הסוכנות בדרמשטט , גרמניה אמר כי כאשר חללית מגיעה לגבהים נמוכים מ-100 ק"מ עולה צפיפות האטמוספירה באורח דרסטי. הלוויין אמור לחדור לאטמוספירה במהירות של 25 אלף קמ"ש ובשל כך, הלחץ וההתחממות האווירודינמית תגרום התפרקות הלוויין בגובה כ-80 ק"מ ולגרום למספר גדול של שברים .

"הסיכון לאוכלוסיה על הקרקע יהיה קטן" אמר קלינקארד. מבחינה סטטיסטית יש סיכוי גדול של פי 250 אלף לזכות בפרס הגדול של הלוטו הגרמני מאשר להידרס על ידי שבר של הלוויין הזה. ב-56 שות טיסה בחלל לא קרה ששבר חלל מעשה ידי אדם גרם לפגיעה בבני אדם.

בכל מקרה, כל סוכנויות החלל בעולם יצפו בלוויין ויעדכנו את משרד פסולת החלל של סוכנות החלל האירופי וזו תעדכן את רשויות הבטיחות הרלוונטיות.

לידיעה ביוניברס טודיי

banner nobel wide

פרופ' אריה ורשל העניק ראיון מקיף לאתר הידען

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן