סיקור מקיף

וועדה בינלאומית: בתוך עשור נגיע לנקודת האל חזור בהתחממות כדור הארץ

אם לא תופחת מיד פליטת גזי החממה לאטמוספירה, נקודת האל-חזור תהיה בעוד עשר שנים * צפויה התגברות בצורת, הרס יבולים חקלאיים ומחסור במיים

26.1.2005

מאת: אבי בליזובסקי


תמונה מתוך הסרט “היום שאחרי מחר”.

סכנת ההתחממות הגלובלית קרובה יותר מתמיד. כך עולה מדוח של קבוצה בינלאומית. הספירה לאחור עד לקטסטרופות האקלימיות הבאות מוצגת בדוח של כוח משימה הכולל פוליטיקאים בכירים, אנשי עסקים מובילים ואנשי אקדמיה מכל העולם . לפי הדוח הזה, בתוך לא יותר מעשר שנים, וקרוב לווודאי שאף פחות, נגיע לנקודת האל חזור של ההתחממות הגלובלית.
הדוח שכותרתו “עמידה באתגרי האקלים” מיועד למקבלי ההחלטות בכל מדינת העולם, ממנהיגים לאומיים ומטה. ובמקרה הוא מתפרסם במקביל לתוכניתו של טוני בלייר להגדיל המאמצים לשינוי המדיניות האקלימית בהיותו היו”ר הן של ה-G8 של המדינות העשירות בעולם והן יו”ר האיחוד האירופי.

זו הפעם הראשונה שבה נכתב מסמך על ידי דרגים בכירים ואשר מצביע על הנקודות המסוכנות העיקריות של ההתחממות הגלובלית – מידות החום יעלו לערכים כאלה שהדבר יגרום לשינויים הרי אסון. בין היתר כשלון גידולים חקלאיים בקנה מידה רחב, מחסור במים ובצורות ארוכות, גידול בפגיעות מגיפות, עלית גובה פני הים ומוות היערות, ובנוסף קיימת אפשרות לאירועים קטסטרופלייםי שיאיצו עוד יותר את ההתחממות הגלובלית – כמו למשל המסת הקר בגרילנד או שינוי במסלולו של זרם הגולף.

הדו”ח מוסר כי עליה של הטמפרטורה הממוצעת בשתי מעלות צלזיוס מעבר לזו ששררה בשנת 1750 לפני המהפכה התעשייתית, נגרמה בשל פעילות האדם כמו למשל גזי פסולת כמו דו תחמוצת הפחמן (CO2) הגורם לשמירה על חום השמש בתוך האטמוספירה תהיה ההשפעה הראשונה של האדם על האקלים. ואולם גם כך הטמפרטורה כבר עלתה ב-0.8 מעלות מאז, וההתחממות הבאה כבר בדרך – כך שלאנושות יש עוד מעלה אחת לפני שנגיע לנקודה הקריטית.
בשורות ראות נוספות הן כי ריכוז דו תחמוצת הפחמן באטמוספירה עלולה להגיע ל-400 חלקיקים למיליון. הרמה הנוכחית היא 379 חלקיקים למיליון והקצב עולה ב-2 חלקיקים למיליון בשנה – כך שנגיע ל-400 בתוך 10 שנים או אף מוקדם יותר (אף כי עליית הטמפרטורה ב-2 מעלות עשויה להגיע לביטוי רק מאוחר יותר).
“ישנה פצצת זמן אקולוגית” אמר סטפן ביירס (Byers), שר התחבורה לשעבר של בריטניה, שעמד בראש כוח המשימה במשותף עם הסנטורית הרפובליקנית אולימפיה סנוו (Snowe). הדוח חובר בידי מכון המלקר למדיניות ציבורית בבריטניה, המרכז לקדמה אמריקנית בארה”ב ומכון באוסטרליה. המדענית הראשית שייעצה לצוות היא ד”ר ראקנדרה פאצוארי (Rakendra Pachauri,) יו” ר הצוות הבינממשלתי של האו”ם לשינויים האקלימיים.

הדו”ח דוחק במדינות ה-G8 להסכים על ייצור רבע מתצרוכת החשמל שלהם ממקורות מתחדשים עד 2025, ולהכפיל את ההוצאות על מחקרים על אנרגיה דלת פחמן עד 2010. הם גם קוראים ל-G8 ליצור קבוצה אלקימית עם המדינות המתפתחות המובילות כמו הודו וסין המגדילות כל הזמן את פליטת ה-CO2.
בדוח מתוארת ההשלכה של אי עשיית מעשה כלשהו. “מעבר ל-2 מעלות צלזיוס, הסיכון לחברות ולכלכלות אנושיות יגדל באורח משמעותי” כותבים מחברי הדוח.
בנוסף לבצורת ולרעב צפויה גם סכנה לשוניות האלמוגים וליערות האמזונס. והדוח ממשיך: “מעל 2 מעלות הסיכון גדל וצפוי מסלול המראה. בין היתר יש חשש מהמסת קרחוני הענק במערב אנטאקטיקה ובאיסלנד שעלולים לגרום לעליית גובה פני הים ב-10 מטרים בתוך כמה מאות שנים, יפסיקו את מחזור הזרימה הימית (לרבות זרם הגולף שבלעדיו אירופה היתה מדבר כמו צפון קנדה באותם קווי רוחב).

לידיעה המקורית
ידען הסביבה – כדור הארץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן