סיקור מקיף

דיונוני ענק זוהרים

דיונון זוהר צולם ליד חופי יפן, ודיונון באורך 10 מטרים נלכד בניו זילנד


אלו ימים מרתקים עבור אוהדי הדיונונים. בשבוע שעבר נלכד בסרט פרט השייך למין דיונון ענק giant squid (Architeuthis)  כשהוא זוהר. דיונון הענק האגדי הנ"ל ממשיך להדהים. קבוצת חוקרים פרסמה את התמונות הראשונות של יצור מעמקים זה. בתמונות ובסרטון הוידאו שצלמו נחשפה לא רק מהירותו, אלא גם העובדה שהוא זוהר בחשכה. בעודו רודף אחרי טרף בעומק 940 מטר בצפון האוקינוס השקט ליד חופי יפן, היצור שאורכו מטר נצפה מבזיק אורות תוך שימוש בזוג פוטופורים זוהרים בקצה שניים מהטנטקלים (זרועות ציד) שלו. ייתכן שזו השיטה לגרום לעיוורון הטרף במעמקים החשוכים, מדווחים החוקרים בכתב העת Proceedings of the Royal Society. אפשרות נוספת היא שהבזקי הפוטופורים משמשים כאורות מעקב למרחק מהטרף ותשתית לתקיפה מדויקת.
(Photo: Tsunemi Kubodera / Tokyo National Science Museum)

לצפיה בקטע הוידאו
 ובהמשך לעלילות הדיונונים, כעת הפרט הבוגר הראשון מהמין colossal squid (Mesonychoteuthis)  נלכד. הזכר, שאורכו 10 מטרים ומשקלו 450 ק"ג מת זמן קצר לאחר שהועלה על סיפון סירת דייג בים הדרומי על-יד חופי ניו-זילנד. זואולוגים מקווים ללמוד עוד על עיני דיונון זה- אלו העיניים הגדולות ביותר המוכרות עד כה- ולחקור את מערכת הרבייה המסתורית של מין זה. כל זאת, בהנחה שיעמדו בפיתוי ולא יהפכו אותו לטבעות קלמרי בעובי צמיגי טרקטור…   (צילום: משרד הדיג של ניו זילנד)

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. ליובל. המגיב הראשון איננו מגיב, זה מה שנקרא פינגבק. התוכנה המנהלת את האתר עוברת עליו באופן אוטומטי ומחפשת קשר בין מאמרים ומקשרת ביניהם בצורה של תגובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן