סיקור מקיף

הכתם האדום הגדול בצדק מתכווץ

קוטרו הנוכחי של הכתם האדום הגדול הוא כ-16,500 ק"מ כמחצית מגודלו לפני מאה שנים

הצטמקות הכתם האדום הגדול של צדק לאורך 20 השנים האחרונות (1995-2014) כפי שצולם ע"י טלסקופ החלל האבל של נאס"א
הצטמקות הכתם האדום הגדול של צדק לאורך 20 השנים האחרונות (1995-2014) כפי שצולם ע"י טלסקופ החלל האבל של נאס"א

סימן ההיכר של צדק – הכתם האדום הגדול, סערה מסתחררת אנטי ציקלונית הגדולה מכדור הארץ הצטמקה לגודלה הקטן ביותר מאז החלה להמדד.

לדברי איימי סיימון ממרכז טיסות החלל גודארד של נאס"א במרילנד, תצפיות עדכניות של טלסקופ החלל האלב אישרו כי קוטרו הנוכחי של הכתם האדום הגדול הוא כ-16,500 ק"מ, פחות ממחצית גודלו במדידות הסטוריות. האסטרונומים עוקבים אחר הצטמקות זו מאז שנות השלושים של המאה ה-20.

תמונות של הכתם האדום הגדול של צדק שצילם טלסקופ החלל האבל לאורך 20 השנים האחרונות ואשר מראות את התכווצותו של הכתם.

התצפיות על הכתם החלו בסוף המאה ה-19 ומהמדידות של אותה התקופה עולה כי קוטרו של הכתם בציר הארוך שלו היה 41 אלף ק"מ. צמד החלליות וויאג'ר 1 ווויאג'ר 2 שחלפו ליד צדק ב-1979 מדדו את קוטרו של הכתם בכ-23,300 ק"מ. בשנת 1995 מדד טלסקופ החלל האבל את הציר הארוך של הכתם ומדד את גודלו בכ-21 אלף ק"מ. בתמונות משנת 2009, נמדד קוטר של 17,900 ק"מ.

בתחילת 2012 חשפו תצפיות של אסטרונומים חובבים, גידול ניכר בקצב ההתכווצות, והוא עומד על כ-933 ק"מ בשנה, והוא גם שינה את צורתו מאליפטי לעיגול.
"בתצפות החדשות שלנו הוא נראות מערבולות קטנות יותר המזינות את הסערה" אומרת סיימון. "אנו משערים כי תופעה זו אחראית להאצת השינויים ובשינוי הדינמיקה והאנרגיה הפנימיים של הכתם האדום הגדול."

הצוות של סיימון מתכנן למדוד את המערבולות הקטנות ואת הדינמיקה הפנימית של הסופה כדי לקבוע האם מערבולות אלה יכולים להזין את המומנטום או להתחפר ולעצור אותו עם כניסתם לגלי המערבולת, דבר שעשוי לגרום להתכווצות הבלתי מוסברת.

החללית ג'ונו של נאס"א דוהרת לעבר צדק בימים אלה, והיא אמורה להגיע לכוכב הלכת הענק ביולי 2016. מכשיר ייעודי שנמצא בחללית עשוי לחשוף את המסתורין.

 

לכתבה באתר נאס"א

7 תגובות

  1. כל דבר נגמר בסופו של דבר, וגם מערבולת "הכתם האדום הגדול" המתקיימת על צדק לפחות מימי גלילאו – הולכת למות. כתחילתו של התהליך היא מתחילה ל"הוליד" מערבולות קטנות הניזונות מן האנרגיה של מערבולת האם ומאיצות את תהליך הדעיכה. בסוף תישארנה רק מערבולות קטנות, אבל ייתכן גם שאחת מהן תתגבר במהירות על השאר ותהיה בעצמה "כתם אדם גדול" שיתקיים מאות/אלפי שנים.
    חיים הם לא רק המערכת הביולוגית של כדור הארץ. חיים יכולים להתקיים כנגד הזרם בכל מקום שבו יש מפל אנרגיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן