זו לא רוח רפאים, זה תת קול

חוקרים: אדם מושפע מקולות בתדר שאיננו שומע

11.9.2003
קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/ghostessubsound.html

נרות הנכבים באופן מסתורי, הרגשה מוזרה וצמרמורת היורדת במורד עמוד השידרה, מקורם אינן בנוכחותם של רוחות בבית רדוף שדים אלא תוצאה של קולות בתדר נמוך שאינם נשמעים לאוזן האנושית.
מדענים בבריטניה הראו בסביבה מבוקרת כי קולות באס קיצוניים, הידועים כתת קול (infrasound ) מייצרת מגוון אפקטים מוזרים אצל בני אדם, לרבות חרדה, צער רב וצמרמורת . מחקר זה תומך בקשר העממי הידוע בין תת קול לבין תחושה מסתורית.

מאות בתים ואתרים ברחבי בריטניה מוכרים כמקומות משכן של רוחות רפאים. אלא שהשבוע הצליחו מדענים לספק הסבר לתופעה. והם ממהרים להבהיר, שאין דבר כזה רוחות רפאים.

על פי החוקרים, מקור התופעה הוא בוויברציות הנמצאות מתחת לסף השמע האנושי. אותן תנודות, הנקראות אינרפהסאונד, מורגשות אבל לא נשמעות והן עשויות להשפיע על תחושות האדם הנמצא בסביבתן. התוצאות יכולות לנוע מחרדה ועד צמרמורת, אך גם מצב רוח מרומם.

הקולות האלו נוצרים בכנסיות רבות על ידי צינורות האורגן. באתרים אחרים, הנחשבים כרדופי רוחות, הקולות האלה נוצרים על ידי משב רוח, קולות תנועה או ציוד חשמלי, אך בכל מקרה – ללא כל התערבות של כוחות על טבעיים.

ד"ר ריצ'רד וויסמן מאוניברסיטת הרטפורדשר באנגליה סיפר, שבמהלך הניסוי הושמעו אותם צלילים-תנודות ל-750 איש בקונצרט בלונדון – בנוסף לקטעי מוזיקה. אחרי הניסוי סיפרו הנבדקים שהם הרגישו תחושות מוזרות באותם קטעים אליהם צורפו התנודות התת קוליות.

"באופן בסיסי התנודות גורמות לאנשים להרגיש משהו מוזר", אמר וויסמן. "התחושה הזו מעצימה את הרגש שהם הרגישו מלכתחילה".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. האדם בנוי מכל כך הרבה אנרגיה שזה בלתי אפשרי שאחרי שהוא מת לא נשר ממנו כלום.
    אז אולי לא נלך על בורות מוחלטת ונגיד "זה אלוהים ברא" בכל רגע נתון. אבל מדע בהחלט יכול ללכת יד ביד עם אמונות כאלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן