סיקור מקיף

רצח עם

אבות אבותינו – האדם הקדמון והיצורים שקדמו לו, נלחמו והרגו בשבט השכן כדי להשתלט על משאבי מחיה. הרוצחים שרדו ורודפי השלום חוסלו, לכן לא פלא שהתכונה הרעה הזו, התפשטה באוכלוסייה

אריה סתר

שלושה אמנים ארמנים מתארים בציור את שואת עמם.הקישור מוביל לאתר של האמנים
במלחמת העולם השנייה ביצעו הגרמנים רצח עם בהורגם כעשרים מיליון בני אדם מתוכם שישה מיליון בני עמנו. לא היה זה רצח העם הגדול בהיסטוריה. בברית המועצות נרצחו על ידי השלטונות, מ- 1917 ועד סוף שנות החמישים, כ- 66 מיליון בני אדם – רוסים ומעמי ברית המועצות האחרים – רובם המכריע בתקופת שלטונו של סטלין. רבים מהם היו יהודים, ובמניין זה לא נכללים מאות אלפי היהודים שנרצחו בפרעות באוקראינה בסוף מלחמת העולם הראשונה ומעט אחריה. מלבד חיסול מתנגדי המשטר למיניהם, הורה סטלין בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, כאשר רוסיה הייתה נתונה תחת המגף הגרמני, על השמדתם או הגלייתם של שישה עמים, ביניהם הצ'צ'נים והטטרים. לא היטלר, אם כך, היה הרוצח הגדול ביותר בתולדות האנושות, כי אם סטלין. היו עוד עשרות ומאות מקרים של רצח עם בהיסטוריה ורבים מהם ממש במאה שלנו. מקרים אלה של רצח עם והמלחמות הרבות בכל ההיסטוריה האנושית מעוררים את השאלה – האם זהו טבעו של המין האנושי להרוג בבני מינו ומה הסיכוי לכך שמלחמות ומעשי הרג יפסקו.

הילידים באוסטרליה הגיעו לשם לפני 50,000 שנה. המתיישבים הלבנים הגיעו לאוסטרליה לפני יותר ממאתים שנה ואז היו שם כ- 300,000 ילידים הקרויים אבוריג'נים והמכונים בפי האוסטרלים "שחורים". בתחילת המאה העשרים מנתה אוכלוסיית האבוריג'נים 60,000 נפשות וזה כתוצאה מפעולות הרג שיטתיות, חלקן באמצעות "משטרת ילידים" שהוקמה שם.

רצח העם המושלם בוצע גם הוא ע"י האוסטרלים בטסמניה. הטסמנים נותקו יחד עם האי שלהם מיבשת אוסטרליה לפני כעשרת אלפים שנים ומאז נותרו בבידוד כיוון שטכנולוגיית השיט שלהם לא אפשרה שיט למרחקים. כשהגיעו האירופים הראשונים לטסמניה ב- 1642, היו שם כשלושת אלפים טסמנים. עד 1830 נותרו רק 75 והאחרון מת ב- 1869, הרבה לפני שהזאב הטסמני האחרון מת בכלובו בגן החיות בשנות העשרים של המאה העשרים. זאב טסמני הוא מין חיית כיס מפוספסת דומה בצורתה לכלב או זאב – אחד ממינים רבים של בעלי חיים שהאדם הצליח להכחיד. את הזאב הטסמני האחרון משוטט בכלובו רואים לא פעם בתכניות טבע בטלוויזיה; אבל את הטסמנים מישהו זוכר?

בעצם גם האמריקאים הצליחו לחסל שבטים אינדיאנים מסוימים עד האחרון שבהם. הגנרל פיליפ שריידן אמר – אינדיאני טוב הוא אינדיאני מת. נשמע מוכר, לא כן? נשיאים בארצות הברית, ביניהם וושינגטון, בנימין פרנקלין, ג'פרסון, אדמס, מונרו ותיאודור רוזוולט השמיעו התבטאויות בדבר האינדיאנים כמו – יש להחריב ישובים ולהרוס יבולים שלהם; ההשגחה העליונה רוצה בהשמדת פראים אלו כדי לפנות מקום לבוני הארץ; הם ברברים הראויים להשמדה; אין להם זכות לשטח כל כך גדול רק בשביל לצוד; הם נחותים ולכן ייעלמו.

אגב אינדיאנים – מישהו יודע שברזיל וארגנטינה ביצעו רצח עם בשבטים אינדיאניים – לא במאה הקודמת, אלא בשנות השבעים של המאה העשרים. ואם מדברים על ארגנטינה אז הם הרגו לא רק אינדיאנים, אלא גם עשרות אלפים מבני עמם אשר נחטפו והועלמו על ידי הצבא וזה קרה בשנות השמונים.

רצח עם מפורסם כמעט כמו השואה שלנו בוצע על ידי הטורקים בארמנים במלחמת העולם הראשונה. מספר הקורבנות נמדד בשבע ספרות. שואות היהודים והארמנים נמצאות בתודעה העולמית, כיוון שהנרצחים הם בני הגזע הלבן, הרוצחים היו אויבי העולם המערבי וגם בגלל הלובי העולמי שלנו ושל הארמנים שפועל כדי לא להשכיח.

גם מעשי הרצח ביוגוסלביה זכו לחשיפה עולמית, בחלקו בזכות התקשורת וכוחות זרים נשלחו לשם כדי לנסות להשליט סדר. ביוגוסלביה אין חדש. הקרואטים רצחו מאות אלפי סרבים עוד במלחמת העולם השניה. והאו"ם, אמנם קיבל החלטה ב- 1948 שרצח עם הוא פשע, אבל לא עשה מאז הרבה בקשר לכך.

עוד הרבה מעשי רצח עם לא זכו לחשיפה מי יודע מה, כיוון שהם אירעו במקומות מרוחקים, פיזית או תרבותית מאתנו.

באפריקה ביצעו הגרמנים רצח עם בשבטי הבנטו בתחילת המאה. אידי אמין הרג מאות אלפים באוגנדה. צפון סודנים הרגו מאות אלפי דרום סודנים, בשנות השישים. שבט הטוטסי ביצע רצח עם בשבט ההוטו ולהיפך (בהפרש של מספר שנים).

ובאסיה – מאות אלפים הינדים ומוסלמים נהרגו ברצח עם הדדי בהודו ופקיסטן ב- 1947.

מיליוני בנגלים נרצחו בבנגלה-דש ע"י הצבא הפקיסטני ב- 1971.

מיליוני קמבודים נרצחו בשנות השבעים, ע"י בני עמם שהשתייכו לחמר רוז'.

האינדונזים רצחו מאות אלפי קומוניסטים וסינים וכן עשרות אלפים מבני האי טימור וגם זה היה רק בשנות השבעים.

לפני מספר שנים קראנו על מוסלמים קנאים שהורגים וטובחים כפרים שלמים באלג'יריה. בסיום מלחמת העולם השנייה, פרצו מהומות בעיירה באלג'יר, בהם הרגו האלג'ירים מאה צרפתים. הצבא הצרפתי הגיב במטוסים, אניות ויחידות פשיטה והרג עשרות אלפי אלג'ירים.

זה אולי מטריד לקרוא רשימה ארוכה מעין זו, אך אנו חייבים לעשות זאת כדי להסיק מסקנות ולחשוב איך נוכל (אם נוכל) למנוע מקרים נוספים כאלה בעולמנו ובעיקר לעשות כל מה שניתן שלא נהפוך שוב לקורבנות בעצמנו.

מקרים של רצח עם קורים כאשר יש הבדלים בין קבוצות בגזע, לאום, דת או פוליטיקה. התירוצים לרצח עם הם הגנה עצמית, ציווי דתי, השלטת קידמה, ואמונה שהנרצחים הם תת-אדם. דעתנו היא שרצח עם שהוא למעשה הרג בשבט האחר, טבוע בגנים שלנו. אבות אבותינו – האדם הקדמון והיצורים שקדמו לו, נלחמו והרגו בשבט השכן כדי להשתלט על משאבי מחיה. הרוצחים שרדו ורודפי השלום חוסלו, לכן לא פלא שהתכונה הרעה הזו, התפשטה באוכלוסייה. גם היום אפשר לראות במינים רבים של בעלי חיים, מעשי רצח בתוך אותו המין. אם נתייחס לקרובינו קופי האדם – הגורילות הורגים את הזכר היריב וצאצאיו; השימפנזים שחיים בלהקות, נלחמים ומשמידים להקות יריבות. הם מצליחים פחות מאתנו כי הם לא חכמים כמונו ואין להם טכנולוגיה כמו שלנו, אבל אפשר להבחין אצלם בתכנון מעשי ההרג.

כאן המקום להדגיש שכמו בממלכת החי, כך גם אצל בני האדם, הרוצחים הם זכרים. אולי אם העולם ינוהל על ידי נשים נזכה לשלום עולמי.

בימינו טכנולוגיות ההרג השתכללו ואמצעי ההרג יכולים להיות פחות ישירים. זה החל בפצצות האטום שהטילו האמריקנים על יפן וזה ממשיך היום בטילים בליסטיים ומונחים המצוידים באמצעי הרג לא קונבציונליים, המאיימים היום על אוכלוסיות שונות בעולם. זה כאילו יותר קל ללחוץ על כפתור… מאידך, אפשר לקוות שהתקשורת תרסן בעתיד מקרים כאלה; לא רק בגלל שהיא תציג ותביא את האירועים לידיעת כולם, כי אם גם בגלל שהיא תורמת להפיכת כולנו לכפר עולמי אחד ותפיסת האחרים כדומים לנו. אך גם אז נצטרך להיזהר מכאלה שממשיכים לשנוא זרים – בגלל שהתקשורת שלהם נשלטת על ידי השלטונות אשר מלבים את השנאה וגורמים בכך גם לריבוי מעשי הטרור שאנו עדים להם לאחרונה.

יש לקוות שהתרבות והמוסר האנושי ינצחו לבסוף ואז נוכל כולנו לחיות לבטח.


תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן