רופאים בארה"ב הצליחו לרפא שני חולי מלנומה ממאירה בעזרת טיפול גנטי

מדמו של כל אחד מהם נלקחה דגימה, וממנה מוצו תאי דם לבנים, תאי "טי", של המערכת החיסונית. תאים אלו עברו הליך של הנדסה גנטית: הם הודבקו בנגיף שפיר, אשר נשא גן מיוחד המיועד להאיץ התפתחות נוגדנים נגד סרטן.

שני חולים אמריקנים בסרטן עור מסוג מלנומה במצב מתקדם מאוד, שהיו למעשה על סף מותם, טופלו בהצלחה באמצעות שיטה חדשנית בשם "תרפיה גנית" – שהעלימה את הסרטן. "השיטה הזו עדיין ניסויית, אך סוללת את הדרך לטיפול עתידי גם בסוגי סרטן אחרים", מסרו החוקרים.

הדיווח על ההצלחה הרפואית המדהימה פורסם לראשונה בסוף השבוע בכתב העת לענייני מדע "סיינס". אחד משני המטופלים שחייו ניצלו נחשף בשמו המלא: מארק אוריגר, בן 53, דוור במקצועו. האחר רק מזוהה כ"תומאס מ'", בן 39.

בשנת 1999 אובחנה אצל אוריגר מחלת סרטן העור בגרסתה האלימה ביותר. על גבו הופיעו תאים ממאירים שהתפשטו, עד שב-2004 הגיעו לכבד. ניתוחים וכימותרפיה לא בלמו את התפשטות המחלה. אצל "תומאס מ'" התפשט הסרטן לכבד, למערכת הלימפה ולריאות.

בשלב הזה הוצע לשניהם לעבור ניסוי בשיטת "התרפיה הגנית" החדשה. מדמו של כל אחד מהם נלקחה דגימה, וממנה מוצו תאי דם לבנים, תאי "טי", של המערכת החיסונית. תאים אלו עברו הליך של הנדסה גנטית: הם הודבקו בנגיף שפיר, אשר נשא גן מיוחד המיועד להאיץ התפתחות נוגדנים נגד סרטן.

נגיף זה, בשילוב הגן המיוחד, נועדו להאיץ את המערכת החיסונית הירודה של החולים, לצאת למסע ציד אחר תאי הסרטן, להילחם בהם ובגרורות – ולהשמידם. התאים המהונדסים (שמספרם הוכפל במעבדה) הוזרקו חזרה לגוף החולים. בהמשך, ביצעו תאי הדם הלבנים והמשופרים הללו בהצלחה את התפקיד שיועד להם – תקפו בהצלחה את תאי הסרטן והשמידו אותם.

19 חודשים מאז שהחל הטיפול הזה, הוכרז כעת כי שני החולים עברו אותו בהצלחה. עם זאת, הודו החוקרים, 15 אנשים נוספים קיבלו את אותו טיפול, אך התוצאות היו שונות: 12 מתו במהלכו, ושלושה עדיין חולים במצב קשה וסופני. עובדה זאת מוכיחה כי שיטת הטיפול הניסויית הזאת עדיין אינה מתאימה לכל אחד.

היעד הבא: סרטן השד והריאות

אחד מראשי צוות המחקר, פרופ' סטיבן רוזנברג ממכון הסרטן הלאומי של ארצות-הברית, שוקד כבר 30 שנה על מציאת דרכים לתמרן את המערכת החיסונית של חולי סרטן להילחם בגידולים הממאירים. הוא ציין כי גילה קבוצה של קולטנים יעילים לפחות פי 100 בתפעול המערכת החיסונית למלחמה בסרטן. עתה הוא עוסק בהינדוס תאים של המערכת החיסונית כדי שיילחמו בסרטן השד, הריאות והכבד.

עוד אמר רוזנברג, כי אף שנרשמה הצלחה פורצת דרך, עוד מוקדם לפתח "אופטימיות מוגזמת מדי", כיוון שהשיטה עדיין אינה מושלמת ותחייב שכלול רב ומחקר נוסף. "יידרשו לפחות חמש שנים נוספות של מעקב צמוד אחר שני המטופלים כדי שנוכל לומר ב-100 אחוז שהם נרפאו כליל", הדגיש, "לעתים הסרטן חוזר".

בעבר הוכרז לא אחת ששיטת ה"תרפיה הגנית" היא התקווה הגדולה לטיפול ואפילו לריפוי מלא של חולי סרטן. אלא שמאז סוף שנות ה-80 של המאה הקודמת, עקב סדרת אכזבות, נרשמה ירידה בשימוש ברעיון הזה. עתה אומרים מדענים, ובהם כאלה שלא היו כלל בצוות המחקר, כי ההישג הנוכחי הוא רב חשיבות ו"אבן דרך" במסלול שעשוי להיות יעיל, כאשר ישתכלל.

סרטן מסוג מלנומה מופיע אצל ארבעה אחוזים מכלל חולי הסרטן. מדובר בסוג אלים ביותר של המחלה, המתפשט במהירות גדולה. בארצות-הברית חישבו ומצאו כי השנה יאובחנו במדינה 62 אלף חולים חדשים במלנומה, מתוכם 7,910 איש ימותו עקב מחלתם. בבריטניה גילו השנה כי שיעור חולי הסרטן עלה פי שלושה ב-30 השנים האחרונות

——————————————————————————–

נמצא מנגנון אבטחה גנטי המגונן מפני סרטן
מדעני מכון ויצמן למדע גילו מנגנון אבטחה המונע התפרצות יתר של מוטציות, כך שכל אחד מהם פועל רק כשבאמת יש צורך בתכונותיו המיוחדות, ובכך ממזער בסופו של דבר את שיעור המוטציות

——————————————————————————–

שני גברים נרפאו לחלוטין מסרטן העור הקטלני מלנומה ממאירה בעזרת גרסאות של תאי חיסון של עצמם ששונו גנטית.

הטיפול

ד"ר סטפן רוזנברג וצוות הרופאים שאיתו במוסד הלאומי לסרטן בארצות הברית בודדו תאים חיסוניים, הנקראים 'תאי T', מחולי סרטן. 'תאי T' הם תאי דם לבנים המסוגלים לזהות ולתקוף פולשים זרים.

לאחר מכן השתמשו המדענים בווירוס כדי לשאת גנים רצפטורים אל תוך 'תאי T'. גנים אלו איפשרו ל'תאי T' ליצור רצפטורים. בתמורה, רצפטורים אלו זיהו סוגי סרטן ספציפיים – במקרה זה מלנומה ממאירה.

'תאי ה-T' ששונו, הועברו לחולים, שם תקפו את תאי הסרטן.

פעם ראשונה בהיסטוריה

ד"ר רוזנברג וצוותו הם הראשונים שהראו כי 'תאי T' שתוכננו גנטית יכולים להתקיים בגוף ולכווץ גידולים גדולים בבני אדם.

למרות זאת יש לציין כי מדענים רבים משתמשים בטיפול גנטי לטיפול במחלות שונות, כולל סרטן. מדענים באוניברסיטת מנצ'סטר גם הם חוקרים טיפול ב'תאי T' ששונו גנטית.

שיטה זו היא אחת מרבות, והאפשרויות המוצעות של ריפוי גנטי מתרבות כל הזמן.

באופן כללי, ריפוי גנטי הוא דרך לטפל במחלות או על-ידי החלפת גנים שניזוקו או גנים חריגים עם גנים נורמלים, או על-ידי הוראות גנטיות חדשות המסייעות במלחמה במחלה.

מדענים כבר עוסקים כיום בתיקון גנים פגומים האחראים על מצבים שונים על-ידי "הברחה" של העתקים פועלים אל תוך התאים בתקווה שאלו יחליפו את התאים המקוריים הפגומים.

שוב, הם עושים זאת על-ידי שימוש בווירוס הנושא את תחליף הדנ"א לתאים. השימוש בטיפול היה עד כה מוצלח.

בטיחות הטיפולים

הרשויות בארצות הברית גילו כי מאות ניסויים נכשלו וגרמו למספר מקרי מוות.

הרשויות בצרפת השהו ניסויים בריפוי גנטי בעקבות ילד שפיתח לוקמיה לאחר שעבר טיפול מסוג זה.

מה צופן העתיד?

רופאים ומדענים הפועלים בתחום בטוחים כי ריפוי גנטי יהיה המפתח לריפוי טווח רחב של מחלות חמורות. עם זאת הם מודים כי עדיין נדרשים מחקרים רבים לפני שהשיטה תוכל להיות בשימוש בהיקף נרחב.n

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן