סיקור מקיף

סודות גנטיים של כמעט 2,700 סוגי סרטן נחשפו על-ידי פרויקט בין-לאומי נרחב

הממצאים שפורסמו באוסף מאמרי מחקר והתפרסמו בכתב העת Nature, מפרשות את רצפי ה-DNA השלמים, או גנום סרטני, של 2,658 דגימות סרטן. ממצאים אלה צפויים להגדיל את ההבנה שלנו לגבי המוטציות המכריעות העומדות בבסיס התפתחות מחלות סרטן ומציעות יעדים פוטנציאליים לטיפולים כמו כימותרפיה. במחקר השתתפו כ-700 מדענים ברחבי העולם, כחלק מפרויקט בין-לאומי שנקרא "ניתוח פאן-סרטן של גנים שלמים"

גנום תא סרטני. איור: shutterstock
גנום תא סרטני. איור: shutterstock

מאת מליסה סוטהיי, יו"ר המחלקה לרפואה מדויקת, אוניברסיטת מונאש (אוסטרליה)

מדענים חשפו את ההרכב הגנטי המפורט של אלפי דגימות של גידולים סרטניים, והניבו תובנות חדשות על הגנים המניעים את הצורות הרבות והמגוונות של המחלה.

הממצאים שפורסמו באוסף מאמרי מחקר והתפרסמו בכתב העת Nature, מפרשות את רצפי ה-DNA השלמים, או גנום סרטני, של 2,658 דגימות סרטן. ממצאים אלה צפויים להגדיל את ההבנה שלנו לגבי המוטציות המכריעות העומדות בבסיס התפתחות מחלות סרטן ומציעות יעדים פוטנציאליים לטיפולים כמו כימותרפיה. במחקר השתתפו כ-700 מדענים ברחבי העולם, כחלק מפרויקט בין-לאומי שנקרא "ניתוח פאן-סרטן של גנים שלמים"

סימן ההיכר של תא סרטני הוא צמיחתו הלא מאורגנת. המנגנון המאפשר לתאים אלה להימלט מוויסות בגדילה התאית הרגילה כולל היווצרות מוטציות ל-DNA של התא הסרטני. אוסף המוטציות שנמצא בגנום מסוים של סרטן ידוע אפוא כ"חתימת המוטציה" של הסרטן.

התקדמות ביכולתנו למצוא רצף מדויק ומוחלט של גנום שלם של תא סרטני ולנתח את נתוני הרצף, אפשרה ניתוח מעמיק יותר של חתימות מוטציה אלה. כל צעד קדימה חשף גיוון נוסף בתהליכי המוטציה העומדים בבסיס התפתחות והתקדמות סרטן.

גרסאות של מוטציות

חלפו שבע שנים מאז נרשם ציון הדרך הקודם בתחום זה. עוד בשנת 2013 דיווחו החוקרים על ריצוף גנטי של 7,042 סרטנים משלושים סוגים שונים, וזיהו עשרים חתימות מוטציות שונות. הדיווח הנוכחי כולל פחות סוגי סרטן, אבל ההתקדמות האחרונה הזו לא באמת נוגעת למספרים.
הצעד האמיתי קדימה הוא בהבנתנו את המגוון של המוטציות ב-DNA וחתימות מוטציה בגנום הסרטן. זה בעיקר נובע משיטות משופרות לניתוח נתוני רצף ה-DNA, בהשוואה למצב בשנת 2013.
כתוצאה מכך, תוארו כעת שינויים חשובים ברצף ה-DNA שלא היה אפשר לאתר בפרויקט הקודם. כל אחד מהם תורם פרטים חדשים וחשובים על כל גנום סרטני.
עד לאחרונה, ניתוחי מוטציה של סרטן התמקדו בשינויים קטנים ב"אזורים במקודדים" של ה-DNA – בערך אחוז אחד מה-DNA האחראי לייצור חלבונים. הניתוחים החדשים שפורסמו השבוע זיהו מוטציות שאינן מקודדות – חלקן מוטציות מבניות גדולות ואפילו כרומוזומים שלמים.

יכולות אנליטיות חדשות אלה אפשרו לזהות 97 חתימות מוטציה, פי חמש ממה שהיה ידוע בעבר. הדיוק המשופר מגביר את הבנתנו את המגוון של גנום סרטני. הוא גם מספק מידע חדש וחשוב על הסדר בו מוטציות אלו מצטברות במהלך התפתחות סרטן.

עם זאת, יש עדויות טובות המצביעות על כך שעדיין נדרשת עבודה נוספת כדי לאפיין את הספקטרום המלא של מוטציות ה-DNA בסרטן. יש לצפות כי לכל סוגי הסרטן יהיו בין אחת לחמש גרסאות למוטציה. למרות המגוון הרחב של גישות אנליטיות המתוארות במחקרים חדשים אלה, החוקרים עדיין לא הצליחו לזהות גרסאות של מוטציות ב-5% מסוגי הסרטן במחקרם.

המחקר הראה גם כי חתימות מוטציה דומות קיימות בסוגי סרטן המתעוררים ברקמות שונות. יש לכך השלכות על הטיפול בסרטן. לדוגמה, תרופה המשמשת בהצלחה לטיפול בסרטן שד עשויה להיות יעילה באותה מידה לטיפול בסרטן הלבלב אם שני סוגי הסרטן חולקים את אותה חתימת מוטציה.
מידע זה יקדם מאוד את יכולתנו לזהות סרטן מאותו מקור או ממקור דומה באמצעות חתימת המוטציה שלהם. יש לזה השלכות עצומות על גיוון התרופות הזמינות לטיפול בסרטן במיקוד גנים.
אך אולי הדבר החשוב או המשמעותי מכל הוא שהמחקר גם מאפשר להרחיב את האסטרטגיות שלנו למניעת סרטן לפני תחילתו.

למאמר ב-The Conversation

למקבץ המאמרים באתר NATURE

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. המאמרים ב NATURE אינם פסבדו מדעיים. הורדתי את כולם. אילו ניתן היה לשבץ סימוכין כקובץ הייתי עושה זאת. חתומים על כל מאמר כעשרה חוקרים.

 2. התגובה למגיב אחד העם :

  אתה פשוט מטעה. המאמר שמצוטט הוא מ-2001, שנתיים לפני שהסתיים פרוייקט הגנום האנושי שבו נחשף לראשונה הרצף המלא של האדם, ולפחות 12-14 שנה לפני שהתחילו להיות כמויות עצומות של מידע מריצוף לגבי מוטציות, ככה שהדעה של כותב המאמר התבררה כלא נכונה במשך השנים.
  בתור אחד שמתעסק לא מעט בביולוגיה מולקולרית אני מבטיח לך שמוטציות בגנים מסויימים משפיעות מאוד על קצב חלוקת התאים והתמיינותם.

  הקישור שהבאת הוא פסאדו-מדעי, קראתי את כל המאמר הראשון ומפוזרות שם הרבה עובדות חצי מדעיות שהם בכלל לא בקונטקסט הנכון שלהם, ולא מובאת אף הוכחה לדברים שנאמרים שם.

  אני מאמין גדול בגוף-נפש, ישנם אפילו כמה מחקרים רפואיים אשר מראים על שיפור של 50 אחוז(!) בשרידות חולים אונקולוגים כאשר הם קיבלו טיפול בדמיון מודרך בנוסף לטיפול התרופתי, אבל מה שאתה עושה כאן הוא פשוט הטעיה, פילוסופיה ורוחניות ב10 אגורות.

  אתן לך דוגמא אחת, כתוב בקישור שצירפת שכאשר לתא לא יהיה מזון הוא יכנס למצב "רדום" שבו הוא יהיה שקט, אז אני יכול להגיד לך, שישנם לא מעט מצבים בהם אם תא ברקמה ירגיש שיש לו מחסור במזון הוא לא יכנס לשום מצב שקט אלא ישעתק ויתרגם גנים שקשורים להיפוקסיה כך שיותר "צנרת" של דם תזין אותו.

 3. השאלה הינה:
  האם אנשים ירצו לדעת 10 שנים לפני שיש להם מחלה. נניח שכן.
  האם יהיה טיפול יעיל בשלב שבו מגלים טעויות קידוד ב DNA. אני מניח שזה פותח פתח לתרופות חדשות.
  המחקר נראה ענק.

 4. מחקר גנטי של סרטן הוא חסר ערך – ביזבוז זמן+מיליארדי דולרים בשנה.
  להלן מאמר – שהוא חלק מסדרת מאמרים – שמסביר למה :
  ציטוט : "במשך 50 שנה חשבו שסרטן נגרם בעיקר על ידי מוטציות גנטיות. קו חשיבה זה לא הביא אותנו כמעט לשום מקום….התקרבנו לסרטן יותר מדי – ממש עד להרכב הגנטי של הסרטן, וזה חסר ערך. אנחנו לא יכולים למצוא שום ראש או זנב למוצא הסרטן ולכן גם לא להתקדם לקראת טיפול. למעלה מ-100 אונקוגנים ויותר מ-15 גנים מדכאי גידולים זוהו, אך איננו יודעים מה פירוש הדבר בכללותו…שיעור המוטציה הדרוש לפיתוח סרטן הוא הרבה יותר גבוה מהשיעור המוכר של מוטציה בתאים אנושיים (Loeb et al 2001). תאים נורמליים לא עוברים מוטציות בשום צורה קרובה למה שנדרש כדי לייצר סרטן…

  https://healthinhebrew.co.il/2018/03/06/cancers-seed-and-soil-cancer-11/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן