סיקור מקיף

נחשפו הגנים המשפיעים על חיידק קטלני

לבני-האדם יש מערכת הגנה מולדת כנגד חיידקים קטלניים. אולם, המידע כיצד נוצר המעבר בין הרמה הגנטית להגנה נוגדת-החיידקים?

החוקר הגרמני Joost Wiersinga מהמרכז הרפואי באמסטרדם גילה מנגנון הגנה גנטי כנגד החיידק הקטלני Burkholderia pseudomallei. מחקר זה הינו הצעד הבא בפיתוח חיסון כנגד חיידק זה, המסוגל לשמש כחומר לחימה ביולוגי.

לבני-האדם יש מערכת הגנה מולדת כנגד חיידקים קטלניים. אולם, המידע כיצד נוצר המעבר בין הרמה הגנטית להגנה נוגדת-החיידקים בפועל עדיין חסר. עד כה, החיידק B. Pseudomallei, המתאים לשימוש בלוחמה ביולוגית, הצליח להתחמק מאנשי הרפואה. חיידק זה מסוגל להתמקם בגוף באופן סמוי למשך שנים רבות מבלי להתגלות ע"י מערכת החיסון שלנו. החיידק מסוגל להפוך לפעיל באופן פתאומי ולהתפשט לכל הגוף וכתוצאה מכך להביא למותו של החולה בעקבות הרעלת הדם שלו.

הרופא Joost Wiersinga וצוות מחקר הצליחו לגלות מהו שילוב הגנים-חלבונים ההופך את החיידק לבלתי-מזיק. הוא התמקד במשפחת קולטנים המכונה Toll-like receptors (TLRs), משפחה האחראית לייזום הלחימה כנגד פתוגנים. כיום מוכרים כעשרה סוגים של קולטנים אלו הממוקמים על פני שכבת הקרום החיצונית של תאי החיסון, המהווים את מערכת ההגנה של הגוף. קולטנים אלו מתפקדים כמעין מערכת אזעקה המורכבת מעשרה מבני-זיהוי. כאשר חיידק חודר לגוף ונחשף למערכת החיסון, הוא מפעיל קוד הייחודי לו עצמו. עבור פתוגנים ידועים – המנגנון מפעיל אזעקה ומערכת החיסון ומנגנון ההגנה נכנסים לפעולה. אולם, החיידק B. pseudomallei משטה במערכת ע"י הפעלת הקוד המזהה חיידק בלתי-מזיק. כתוצאה מכך – מערכת ההגנה של הגוף נותרת בלתי-פעילה.

אף על פי כן, יש אנשים העמידים לחיידק זה – הם נדבקים בו אך המחלה אינה מתפרצת בהם. החוקר הצליח למצוא את הגורם הגנטי האחראי לעמידות זו. הוא גילה את הקולטן המסוים שמצליח להתגונן בפני חיידק זה. הוא עשה זאת ע"י גידול עכברים בהם הד.נ.א. שבו הגן האחראי לייצור של הקולטן מהסוג Toll2 היה מופעל או כבוי. "קבוצת העכברים בה הגן לייצור קולטן זה היה משותק הצליחה לשרוד את הזיהום החיידקי", אומר החוקר. "הקולטן האחר שבדקנו, Toll4, לא השפיע כלל – למרות שבמשך העשור האחרון אנשי הרפואה החשיבו אותו כמשמעותי ביותר". היעד הסופי של מחקר זה הינו הפיתוח של חיסון כנגד חיידק קטלני זה.

הידיעה של מכון המחקר

באותו הנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. אור:
    המשפט האחרון בכתבה הוא "היעד הסופי של מחקר זה הינו הפיתוח של חיסון כנגד חיידק קטלני זה."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן