סיקור מקיף

השׂממית בשירות איסוף פסולת חלל עבור נאס”א

במחקר שפורסם בכתב העת Science Robotics מתואר רובוט שפותח באוניברסיטת סטנפורד במיוחד לצורך ניקוי פסולת החלל. הרובוט יכול לתפוס עצמים נעים בתנאי תת-כבידה. במחקר זה, פיתחו החוקרים צבתות רובוטיות בהשראת השממית. בניסויים בנאס”א (סוכנות החלל של ארה”ב) הראו החוקרים שהצבתות הצליחו לתפוס אובייקטים מרחפים בתנאי מיקרו-כבידה

מאת דפנה חיים-לנגפורד

שממית מהמין Gekko monarchus. מאת Wibowo Djatmiko (Wie146) - נוצר על ידי מעלה היצירה, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15127309
שממית מהמין Gekko monarchus. מאת Wibowo Djatmiko (Wie146) – נוצר על ידי מעלה היצירה, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15127309

כשאנו מסתכלים מעלה לשמיים, קשה לנו לנחש כי פרט לירח הסובב אותנו, למעלה מחמש מאות אלף פיסות פסולת חלל בגדלים שונים סובבות את כדור הארץ. מדענים מסטנפורד מפתחים כלי לאיסוף פסולת זו בהשראת השׂממית.

פסולת חלל מורכבת מלוויינים שיצאו משימוש, משאריות של רקטות ומזבל רב, תוצרת האדם, שהגיע לחלל בעשרות השנים האחרונות. תנועת הפסולת בחלל יכולה להגיע למהירות של אלפי ועשרות אלפי קמ”ש ובכך להוות סיכון משמעותי לכל העוסקים במלאכת חקר החלל – אסטרונאוטים, לוויינים וספינות חלל. בנוסף, התנגשות חלקי פסולות חלל יכולה ליצר פיצוץ, וזה יגדיל את כמות החלקים הנעים בחלל, מצב שעלול להוביל לשרשרת קטסטרופלית של התנגשויות, המכונה סינדרום קסלר (Kessler Syndrome).

תיעוד של פגיעת מיקרומטאוריד באחד מחלונות מודול קופולה של תחנת החלל הבינלאומית. חללית הדרגון ששוגרה היום תביא לתחנה מכשיר שינטר אחד פגיעות חלקיקי פסולת חלל בתחנה כדי ללמוד איך להגן טוב יותר על חיי האסטרונאוטים. מקור: NASA.
תיעוד של פגיעת מיקרומטאוריד באחד מחלונות מודול קופולה של תחנת החלל הבינלאומית. חללית הדרגון ששוגרה היום תביא לתחנה מכשיר שינטר אחד פגיעות חלקיקי פסולת חלל בתחנה כדי ללמוד איך להגן טוב יותר על חיי האסטרונאוטים. מקור: NASA.

הצורך בפיתוח מכשיר ייעודי לאיסוף פסולת חלל נובע מכך שהכלים הקיימים היום בדרך כלל לא מתאימים לאיסוף חלקים גדולים בעלי פני שטח חלקים. המגנטים לא אפקטיביים באיסוף פיסות אלומיניום או זכוכית (למשל, שאריות תאים סולריים של לוויינים), ושאיבת ואקום לא פעילה בהיעדר אטמוספרה. בנוסף, חומרים שונים כמו דבקים אינם עמידים בטמפרטורות הקיצון בחלל.

במחקר שפורסם בכתב העת Science Robotics ביוני האחרון מתואר רובוט שפותח באוניברסיטת סטנפורד במיוחד לצורך ניקוי פסולת החלל. הרובוט יכול לתפוס עצמים נעים בתנאי תת-כבידה. במחקר זה, פיתחו החוקרים צבתות רובוטיות בהשראת השממית. בניסויים בנאס”א (סוכנות החלל של ארה”ב) הראו החוקרים שהצבתות הצליחו לתפוס אובייקטים מרחפים בתנאי מיקרו-כבידה.

מנגנון ההיצמדות של השממית, המאפשר לה ללכת על משטחים חלקים ולהיצמד הפוך על התקרה רק באמצעות מגע אצבעותיה, מבוסס על עשרות אלפי שערות מיקרוסקופיות שמייצרות הצמדה למשטחים חלקים באמצעות קשרים חלשים. קשרים חלשים רבים יוצרים מנגנון הצמדה חזק. מנגנון ההצמדה של השממית נתן השראה לפיתוחים בתחומים שונים, מכפפות לטיפוס על קירות ועד לדבקים ביולוגיים להדבקת רקמות.

החוקרים מסטנפורד פיתחו את משטחי הצבת בדומה לרגל השממית, כאשר את יכולת ההדבקה של הצבת הם ביססו על אלמנטים בעובי של ארבעים מיקרומטר (השערות של השממית הן בעובי של מאתיים ננומטר לערך). תנועה של אלמנטים אלו בכיוון אחד מייצרת הצמדה, ותנועה בכיוון השני גורמת לניתוק. כמות האנרגיה הנמוכה הדרושה ליצירת התנועה שמובילה להצמדה חשובה מאוד לכל פעולה בחלל, שכן תנועה לא זהירה בחלל יכולה לגרום לנדידה לא מבוקרת של עצמים לכיוונים לא מוגדרים. בשלב זה, הצבתות יכולות לתפוס עצמים במשקל של עד ארבע מאות ק”ג ובנפח של פי מאה מנפח הצבת עצמה.

נלהבים מתוצאות הניסויים עד כה, מתכננים החוקרים לייעל את השימוש בצבתות או לחברן לרובוט שיוכל בבוא היום לא רק לעסוק בניקוי החלל, אלא גם לשמש לתחזוקת תחנות חלל, לוויינים, טלסקופים וכל מה שיוצא מהאטמוספרה בשירות האדם.

למידע נוסף

4 תגובות

 1. יפה מאוד. אפשר להראות את זה לתלמידים כהרחבה בחט”ב כשלומדים על משקל . מהמם. נשמח לעוד חידושים כאלה הקשורים לחומר ונחדש לתלמידים.

  חבל שבלי תרגום, אבל עדיין מצויין

 2. ללורם איפסום. רעיון טוב על פניו, אך נראה לי שהביצוע יגרום בעיות
  אולי לא פחות חמורות מהקיימות. א) חייבים להיות בטוחים שהג’ל לא
  יתפרק לחתיכות משנה. ב) ברגע שיואטו המון חלקים קטנים, מסלוליהם
  ישתנו באופן בלתי מתוכנן ועלולים להכניסם למסלולים של לווינים
  ומעבורות ולסכן אותם.

 3. לדעתי עבור רוב העצמים תספיק רשת אלסטית פשוטה שתעטוף את העצם ותאפשר לגרור אותו לתוך האטמוספיירה לשריפה, אפקט ההיצמדות כאן דיי מיותר.

 4. אני דווקא הייתי חושב על העלאת חתיכות גדולות של אירוג’ל בעל נפח גדול, וצפיפות נמוכה, כך שיהיה בעל שטח פנים או נפח גדול, שיוכל לבלוע או להאט שברים קטנים של פסולת חלל. בסופו של דבר ירד מסלול קולט הקליעים וייכנס לאטמוספרה, שם יישרף בבטחה. אפילו אם הפסולת רק תעבור דרכו ולא תיבלע, היא תואט במידה כזו שתאץ את כניסתה לאטמוספרה.

  הדבר טוב בעיקר לשברים קטנים שמציפים את החלל ולא יחייב התאמת מסלול לכבודה של כל חתיכה, אלא רק עבודה סטטיסטית במסלולים מועדים לפורענות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן