סיקור מקיף

גרטנר: הגברת גוף האדם ומכשירים ניידים: טכנולוגיות מתפתחות ששוויין מיליארד הדולר עד 2020

"האינטרנט בשנת 2012 יהיה גדול פי 75 ממה שהיה ב-2002, ואם פייסבוק היה מדינה הוא היה כנראה בשלב זה המדינה השלישית בגודלה בעולם", כך סטיבן פרנטיס, סגן נשיא ועמית גרטנר

רובוקופ (אלכס מרפי) ושותפתו (אן לואיס). מתוך הסרט רובוקופ, - התמונה מויקיפדיה
רובוקופ (אלכס מרפי) ושותפתו (אן לואיס). מתוך הסרט רובוקופ, - התמונה מויקיפדיה

אנליסטים בגרטנר חברת המחקר והייעוץ הבינלאומית המובילה לתחומי טכנולוגיית מידע ותקשורת (ICT), צופים כי הכנסות תעשיית ה-IT יסתכמו ב-3.5 טריליון דולר, ויציגו צמיחה בטווח הארוך בחמש השנים הקרובות. על רקע זה הודיעו האנליסטים כי הם צופים כי שתי מגמות, אשר מהוות מגמות מתעוררות נכון להיום, יהפכו לשווקים בשווי של מיליארד דולר עד שנת 2020: הגברה אנושית (human augmentation) ומכשירי חשמל ניידים.

"אנו חיים, משחקים ועובדים בעולם דיגיטלי יותר ויותר, בו אין לאנשים ברירה אלא להפוך בעצמם להיות דיגיטליים ככל יכולתם. האינטרנט בשנת 2012 יהיה גדול פי 75 ממה שהיה ב-2002, ואם פייסבוק היה מדינה הוא היה כנראה בשלב זה המדינה השלישית בגודלה בעולם (אחרי סין והודו). גם ריבוי המידע הבלתי נשלט הוא מציאות קיימת ממנה אין מנוס. עד 2020 אנו צופים כי המכשירים החכמים יתרבו עד ל-200 מיליארד יחידות, לעומת 60 מיליארד ב-2010", כך סטיבן פרנטיס, סגן נשיא ועמית גרטנר.

פרנטיס אמר את הדברים בנאום הפתיחה בכנס Symposium/ITxpo 2010, שנערך על ידי גרטנר בתאריכים 11-8 בנובמבר, בקאן שבצרפת. במסגרת הכנס נאספים מעל ל-3000 בכירים מתעשיית ה-IT בעולם על מנת לשמוע את החדשות והתחזיות עבור שוק זה לעתיד הקרוב והרחוק.

כאמור, מעבר לשנת 2020, אנליסטים בגרטנר צופים כי שוק טכנולוגיות ההגברה לגוף האנושי יהפוך לשוק של מיליארד דולר. מדובר בטכנולוגיה אשר מתמקדת ביצירת שיפורים קוגנטיביים ופיסיים והכללתם כחלק בלתי נפרד מהגוף האנושי. טכנולוגיה זו מתפתחת לאט אבל בטוח לכיוון של העשרת חייהם של בני אדם באופן ממשי. מגמה נוספת אשר מתפתחת במהירות היא מכשירי החשמל הניידים. עד שנת 2011 גרטנר צופה כי אנשים יחזיקו ברשותם יותר ממיליארד מחשבים ניידים ו-5 מיליארד טלפונים ניידים פעילים ברחבי העולם, ומעריכה כי על פי רמות הביקוש יסתכמו מכירות שוק זה ביותר ממיליארד דולר ב-2020.

אומר פרנטיס: "במבט קדימה, אנו מצפים לראות פרישות נוספות של טכנולוגיות קיימות בדרכים חדשניות ויצירתיות. נראה פחות ופחות טכנולוגיות חדשות של ממש אשר מצליחות להיכנס למגמה השלטת. אין הכוונה כי לא נראה התפתחויות חדשות, אולם אנחנו מתחילים לראות כבר היום סימנים מוקדמים לטכנולוגיות מפתח עבור הגל הבא של הטכנולוגיה, אשר אנו מעריכים כי יימשך ב-2025 ועד 2080".

"אנו עורכים את תחזיותינו לאחר מחקר אודות צמיחת שוק ה-IT ותחזיות אימוץ טכנולוגיה עתידיות. אנו בוחנים מגמות חברתיות ועסקיות מתעוררות, ועל סמך ממצאינו נסמן כיוון עתידי סביר למנצחים ומפסידים. מתודולוגיה זו לא מחליפה את המתודולוגיה הקיימת אלא מתגברת את המודלים הקיימים", מסביר פרנטיס.

5 תגובות

 1. שחר, אני לא מבין על מה בדיוק אתה מדבר. הנה ראיון איתו ממאי 2010.http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20100518_1169400&log=true
  הוא גם נשמע קצת מודאג לפי מה שהוא אומר פה. אני לא כלכך מבין אותו כי המשמעות של נפט הרבה יותר יקר היא בעלת השלכות דרסטיות על כל הכלכלה אז אני לא מבין למה הוא אומר את זה כאילו מדובר במחיר העגבניות או משהו.

 2. דוד פסיג טוען שמשבר האנרגיה ייעלם כי קצב
  ייצור החשמל ממקורות אלטרנטיביים מתקדם בצורה מעריכית ומכפיל
  את עצמו באופן כזה שכבר בעתיד קרוב יחסית הביקושים
  לאנרגיה פוסילית יירדו באופן שייאזן את ההיצע המצטמק.
  כלומר דרור, הקצב איטי כרגע אבל הוא מתגבר והולך וזו הנקודה.

 3. האינטרנט ישאר באותו הגודל שזה הגודל של כדור הארץ.
  אבל כמות השטויות שיכתבו תגדל פי 75

 4. אוי אתם וגם קורצוויל…. מה עם משבר האנרגיה? אני מבין שמבחינתכם "שיא הנפט" זה לא ממש בעיה.

  כל המבט הטכנולוגי הזה קדימה נראה לי קצת אופטימי בהתחשב באיטיות שבה נכנסים תחליפי הדלקים הפוסיליים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן