סיקור מקיף

גלילאו, מערך לווייני הניווט האירופי החל לפעול

אנשים הפכו תלויים יותר ויותר באיתור מדויק של מקומם לכל דבר – ממציאת ברים או בתי מרקחת, איתור תוואי הדרך הקצרים ביותר וכן איתור מכוניות חונות או חלילה חולי אלצהיימר שאבדו

לווין טיפוסי של מערכת גלילאו. צילום: סוכנות החלל האירופית
לווין טיפוסי של מערכת גלילאו. צילום: סוכנות החלל האירופית

אחרי 17 שנים ונסיגות רבות שנגרמו מקיצוצים בתקציב, החל מערך לווייני הניווט האירופים גלילאו לפעול ביום חמישי האחרון, עם הבטחה לשירותי מיקום טובים יותר מתמיד. ביום חמישי שוגרו מקורו שבגינאה הצרפתית ארבעה לוויינים – גלילאו 15-18 שיבטיחו כיסוי סביר.

שירותים ראשוניים, ללא תשלום למשתמשים ברחבי העולם, יהיו זמינים רק על טלפונים חכמים ויחידות ניווט המצוידים כבר בשבבים תואמי גלילאו. התקנים מסוימים עשויים יידרשו לעדכון תוכנה כדי להתחיל להשתמש בשירות, כך נמסר מהנציבות האירופית, המממנת את הפרויקט.

"גלילאו יגדיל את דיוק הגיאו לוקליזציה פי 10" אומר סגן נשיא הנציבות האירופית מרוס ספקוביץ' לקראת ההשקה. אנשים הפכו תלויים יותר ויותר באיתור מדוייק של מקומם לכל דבר – ממציאת ברים או בתי מרקחת, איתור תוואי הדרך הקצרים ביותר וכן איתור מכוניות חונות או חלילה חולי אלצהיימר שאבדו.

עד כה העלתה אירופה 18 לוויינים למערך גלילאו, ולכן האות של גלילאו יהיה עמום בתחילה. עם 18 לווינים במסלול עד כה, האות של גלילאו יהיה עמום במקצת בהתחלה, והמשתמשים יחוברו גם למערכת GPS האמריקנית. אבל גלילאו יהפוך ליותר ויותר עצמאי כאשר יתווספו לוויינים לרשת הטסה בגובה 23,222 ק"מ מעל כדור הארץ.

בסוכנות החלל האירופית אומרים כי גליליאו יהיה מבצעי לגמרי בשנת 2020 ויספק נתוני זמן ומיקום בדיוק חסר תקדים. השירות החינמי של גלילאו תוכל להצביע על מיקום בתוך מטר לעומת מספר מטרים ב- GPS ובמערך לווייני הניווט GLONASS של רוסיה. מי שירכוש שירות בתשלום יוכל לקבל נתונים מדויקים יותר, עד למרחק של סנטימטרים. דיוק זה יהיה רב ערך עבור מכוניות ללא נהג ויאפשר הגדלת הבטיחות של תחנות כוח גרעיניות.

כאשר גלילאו יהיה מבצעי, יפחת הזמן הדרוש לזהות אדם שאבד בים או בהרים משלוש שעות לעשר דקות לאחר הפעלת אות המצוקה. האות גם יפעל באיזורים שמערכת ה-GPS אינה פועלת בהם כיום – בתוך מנהרות ובמקומות שבהם בניינים גבוהים מסתירים את גלי הרדיו מלוויינים הטסים נמוך באופק. גם השליטה אזרחית על השירות היא בעלת חשיבות אסטרטגית רבה לאירופה, המסתמכת על שני שירותים צבאיים – GPS ו-GLONASS שאינם מספקים ערובה לשירות ללא הפרעות.

תוכנית גלילאו, על שמו של האסטרונום האיטלקי המפורסם גלילאו גליליי אושרה לראשונה בתקציב התחלתי של שלושה מיליון יורו והיא היתה אמורה להיות מבצעית בשנת 2008. היא סבלה כמה כישלונות טכניים ותקציביים, כולל השקת שני לוויינים למסלול הלא נכון בשנת 2014. העלות הכוללת שלה עד 2020 מוערכת כעת בכ-10 מיליארד יורו.

 

הנציבות האירופית צופה כי הפרויקט בסופו של דבר יהיה מיזם מסחרי חשוב, והיא תוסיף כ -90 מיליארד יורו לכלכלה של האיחוד האירופי ב -20 השנים הראשונות לקיומה. כמעט 10 אחוזים מהתוצר המקומי הגולמי של אירופה כיום תלוי בלווייני ניווט ושיעור זה צפוי לצמוח לכ -30 אחוזים בשנת 2030.

 

הדיוק פורץ הדרך של המערכת הוא התוצאה של השעונים האטומיים הטובים ביותר שאי פעם הותקנו על לווייני ניווט – שדיוקם שניה אחת כל שלושה מיליון שנים. בסופו של דבר, יהיו לגלילאו יותר לוויינים מה-GPS וגלונס וכן אותות טובים שישאו מידע נוסף.

2 תגובות

  1. השימוש כבר מתאפשר לכל מי שמחזיק בסמארטפון עם שבבי סנאפדרגון של קוואלקום מהדורות האחרונים. רמת הדיוק חסרת תקדים, זאת חווית שימוש אחרת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן