סיקור מקיף

הצצה אל העתיד: חדר הניתוחים בשנת 2030

את האבחנה מקבלים בטכנולוגית תלת מימד ובאיכות HD, הנשלחת באמצעות ה- iphone אל הרופא. ממרחק של מטרים מהמטופל, מבצע הרופא את הניתוח, בעזרת רובוט ומצלמה זעירה המגיעה אל המקומות הקטנים והעמוקים ביותר של גוף האדם. זה ההווה. איך יראה העתיד? 

ניתוח רובוטי בביה"ח רמב"ם, 2011
ניתוח רובוטי בביה"ח רמב"ם, 2011

הודעה לעיתונות של ביה"ח רמב"ם

ב', בת 54, סבלה מבעיה של צניחת אברי האגן. כשקבעה תור לניתוח ברמב"ם, הכיר לה ד"ר ליאור לבנשטיין, גניקולוג בכיר ברמב"ם, את עמיתו לחדר הניתוח- "דה וינצ'י", הרובוט המנתח.
מה שנראה עד לפני מספר שנים כסצנה הלקוחה מסרט עתידני, הופך במהירות למציאות רווחת. הרובוטיקה הולכת ומתבססת כחלק בלתי נפרד מחדר הניתוח של שנות ה-2000 בכל העולם המערבי, ונראה שמגמה זו רק תגדל בעתיד.

איך יראה חדר הניתוחים בעוד 20 שנה? אילו טכנולוגיות חדשות יכתיבו את גבולות הרפואה? מה יהיה תפקידו של המנתח בעתיד? את הפרופיל והמאפיינים של חדר הניתוח העתידי, ינסו לחזות השבוע, רופאים, מהנדסים, אדריכלים ואנשי ביו-טק מובילים מהארץ ומהעולם, שיתכנסו מחר, יום ד', ה-18.5, במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה, ליום עיון המוקדש ל "חדר הניתוח בשנת 2030".
בין המרצים שייקחו חלק בכנס המרתק: פרופ' דן בן חמו, ראש מחלקת הרדמה בביה"ח
Kremlin Bicetre בפריז, שירצה על תחום הרדמה בחדר הניתוחים העתידי. פרופ' אנדראס מלצר, ראש המכון לרפואה, מדע וטכנולוגיה בסקוטלנד שירצה על מכשירי הדימות בניתוח הזעיר פולשני והבלתי פולשני. פרופ' נעמי ביטרמן מהפקולטה לארכיטקטורה בטכניון, המתמחה בעיצוב חדרי ניתוח, תרצה בכנס על עיצוב חדר הניתוח העתידני, ועל מכשור אל-חוטי פורץ דרך שישפר את יעילות העבודה. ד"ר אלון וולף, מנהל המעבדה לביורובוטיקה וביומכניקה בפקולטה להנדסת מכונות בטכניון ירצה על הקשר בין הרופא, המכשיר והחולה ועל התפתחויות בתחום הרובוטיקה. פרופ' יורם קלוגר, מנהל המערך הכירורגי ברמב"ם ירצה על מקומו של המנתח האנושי בעידן הטכנולוגיה והרובוטיקה ועוד מרצים ונושאים רבים. אחת מההרצאות המרתקות תהיה זו של בכיר מחטיבת הבריאות של ענק הטכנולוגיה האמריקאי GE , שגם נותנת חסות ליום העיון. החברה היא היצרנית העיקרית של מכשירי הדמיה משוכללים (CT ו MRI ) . ד"ר בנגט נילסן שמשמש כמנהל המחקר של חטיבת הבריאות של GE באירופה, אפריקה והמזה"ת יספק מבט ייחודי אל העתיד הטכנולוגי של חדר הניתוח בעוד 20 שנה.

לדברי פרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם, בעתיד המנתח יוכל לבצע את עבודתו מכל מקום בעולם: "המנתח יוכל להשתמש ברובוט כשלוחה של ידיו ולבצע את הניתוח מרחוק", אומר פרופ' ביאר, "הטכנולוגיה תאפשר לקיים מעין ניתוח ועידה, בהשתתפותם של כירורגים ממדינות שונות, לפתרון בעיות שעלולות לצוץ בניתוח, להתייעצות או ללימוד. כבר כיום כ-80% מהניתוחי הערמונית (פרוסטטה) בארה"ב מבוצעים ע"י הרובוט, כמו גם מרבית הניתוחים הגניקולוגיים האונקולוגיים והאור-גניקולוגיים ואנו צופים כי בעתיד הרובוט ישתלב בניתוחים נוספים ויגיע לאזורים נוספים בגוף האדם".
בעוד שמקומו של המנתח בחדר הניתוחים העתידני, נדחק אל עמדת תפעול הרובוט, ד"ר פיליפ אבקסיס, מרדים בכיר ברמב"ם, ומארגן הכנס, מבטיח כי לאדם בחדר הניתוח אין תחליף: "זו לא מקריות שהיוזמה לדיון בחדר הניתוח העתידי מגיעה מהמרדימים", מציין ד"ר אבקסיס, "בעוד 20 שנה ככל הנראה יהיו פה יותר רובוטים מרופאים, ואולי את הניתוח בחיפה ייעשה בכלל מנתח שיושב בסין, אבל מרדימים תמיד יצטרכו להיות בחדר הניתוח. גם בשנת 2030. מבחינת המכשור, בתי החולים נמצאים תמיד בפיגור משום שהטכנולוגיה מתפתחת במהירות אדירה. לביה"ח יש נטייה להסתכל חמש או עשר שנים קדימה, אך עליהם לבנות תשתיות במחשבה עתידית של לפחות 20 שנה".
ומה יהיה על הכירורגים והכירורגיה הקלאסית בממלכתו של ד"ר רובוט? לדבריו של פרופ' קלוגר, למרות יתרונות הרובוטים המנתחים, התפשטותם בחדרי הניתוח עלולה להכחיד את הידע והמיומנויות שלהם זקוק הכירורג בכדי להציל חיים: "הכירורג נדרש גם בחדרי המיון ובפרוצדורות שבהן הרובוט איננו מעורב. הדור החדש של המנתחים גדל בסביבה ממוכנת, ועם פילוסופיה רפואית חדשה שעלולה לשנות את המציאות הטיפולית בעתיד".

8 תגובות

 1. דיוק נתונים(מצלמות בתוך הגוף) נוחות מהירות התייעצות של כמה רופאים במקביל מרחוק ועוד

 2. עדיין לא הבנתי מה היתרון הגדול של רובוט הניתוח הזה?

  נראה שהרובוט בסך הכל מתווך בין ידיו של הרופא ובין כלי הניתוח, אז מדוע הרופא לא יכול להפעיל את אותם מכשירים באופן ישיר בעזרת ידיו שלו? למה הוא צריך את הרובוט הזה באמצע? מה זה נותן?

 3. אוי איזה מסטול אני. עכשיו קראתי את ההמשך: עדיין רק את הכותרת המודגשת בעמוד זה.

  כל מה שאמרתי מקודם בתוספת: "זה ההווה. איך יראה העתיד?"
  זה הרי הופך את כל מה שאמרתי למגוחך!
  לא,
  אתם יודעים מה מגוחך?
  מגוחך שהתקצירים בעמוד הראשי הם בסה"כ מספר תווים מוגבל מתוך הכותרת בעמוד הפנימי. אני מציע לארגן תקציר הולם לכל כתבה בעמוד הראשי. זה כבר לא סתם אתר ישראלי; זה ה-אתר הישראלי למדע אם לא ה-.

  קצת סקריפט.

  לא אכפת לי אם תמחקו את התגובות שלי.

 4. עוד לא קראתי!
  קראתי רק את התקציר שבעמוד הראשי ואני חושב שהוא מזעזע.
  במשפט אחד כתוב:
  "2030", "HD", "תלת מימד" ו-"iPhone".

  אולי התכוונו להגיד "2015".
  הרי אתם לא באמת חושבים, שבעוד כמעט 20 (!) שנה מהיום, עדיין iPhone ייחשב למשהו מגניב..? או שמיש בכלל.?

  אז נכון שייקח זמן עד שהטכנולוגיות שאנחנו מרכלים עליהן ומתחילים לראות אותן היום, יחלחלו לכל חדרי הניתוח בעולם (קודם כל שתגיע רפואה מודרנית לכל רחבי העולם….), אבל עדיין, כשז'ול ורן חזה את העתיד הוא לא השתמש במילים הכי פופולריות של אותה תקופה, אלא בהמצאות שלא התקבלו על הדעת.

  תרעננו לנו משהו, תמציאו תחלמו ותחדשו, מה אתם אומרים לנו שהעתיד הוא בדיוק מה שכל חובב טכנולוגיה היום יכול לדמיין בעצמו

 5. איציק ג:
  כחסיד של האוס אני אומר לך שהוא איננו משתמש באינטואיציה.
  למעשה הוא מדגים טוב מאד את השיטה המדעית כי כל פתרונותיו נוצרים בשיטת האלימינציה – הוא מציג תיאוריה – מציג את חיזוייה ובודק אם הם מתקיימים.
  כשאינם מתקיימים הוא פוסל את התיאוריה.
  כך הוא נשאר בסוף עם הפתרון הנכון.

 6. שחר מה משותף לכפה אדומה ורופא שמשתמש באינטואיציה ?
  הם קיימים רק באגדות או בסרט האוס. רובם המוחלט אטום ולא מוסיף דבר מעבר למינימום.
  הם דואגים רק שתמשיך לנשום בלי איכות ובלי רגש.

 7. הרובוטים גם יגיעו לחדרי המיון יסייעו באבחון וימזערו
  טעויות שיפוט הנובעות מחוסר ידע ועייפות או סתם אי שימת לב לפרטים
  קטנים אך חשובים. אנליזה המבוססת על מאות פרמטרים וניתוח מידע
  מבוסס בסיס נתונים ענק יאפילו על כל רופא במיון.
  עדיין בטווח הנראה לעין רק רופא אנושי יכול להקשיב לחולה
  ולחוש באינטואיציה שלו דברים שנתונים לא מראים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן