והרי תחזית מזג האוויר בעזרת המדע… או… קורי עכביש

בקניה הוקם מיזם שיתעד וינסה לקשר ולהשוות בין הסמנים המסורתיים לחיזוי לבין השיטות המדעיות, למצוא את היחס בין דרכים עתיקות לחדשות

ריקוד שבט הלואו
ריקוד שבט הלואו

"כאשר הסנוניות שנודדות מצפון לדרום, עפות בשמים בגובה רב מהרגיל ולפעמים "צפות" חסרות תנועה, יודעים יושבי האיים באגם ויקטוריה כי הגשם קרוב וזה הזמן לזרוע ולנטוע. "עכבישים הם הראשונים לסמן שינוי במזג האוויר ע"י אריגת קוריהם מול הרוח, בציפייה לחרקים שיועפו לעבר הקורים."

הסמנים (" indicators") משתנים ממקום למקום ומקהילה לקהילה, "כאשר קבוצת כוכבים נראית בהירה וסביבה הילה," "כאשר הדבורים עפות צפונה", בני האקמבה בדרום-מזרח קניה מצפים ל"גשמים טובים", כאשר קבוצת הכוכבים דהויה והדבורים עפות דרומה – יהיה מעט גשם. כאשר שני ברקים נפגשים באופק… יבוא גשם, כאשר אין הברקים נפגשים… הגשם יכזיב.

עבור בני הלואו במחוז ניאנזה, שאחד מבניהם היה ברק חוסיין אובאמה האב, שבוע אחרי פריחת האמריליס (שושני)… יגיע הגשם, אם הפרחים לבנים יהיה גשם רב ואילו פרחים כתומים מסמנים עונת גשמים ענייה, כאשר האלמוגן משיר את פרחיו האדומים, עונת הגשמים מתחילה, הנימפאה פורחת … סימן לתחילת עונת הגשמים,כאשר הזהבן שורק … הגשם ימשיך.

במשך הגשם ניתן לחזות את הכמויות היומיות בעזרת קריאת הקיכלי. עבור בני האבאסאבו (דייגים) מערבולות מעל לאגם הן סימן לבוא הגשם. אצל בני הלואו, כאשר מופיע בשמים כוכב שניקרא "ריף".. . זה הזמן לזרוע ולנטוע גידולים שעמידים בפני בצורת: קישואים, קסבה, סורגום וכד', קריאת עורבים נשמעת להם כמו "מדוע אינך נוטע". על פי הסמנים השונים ופירושם מתאימים חקלאים, רועים ודייגים את פעילותם. כאשר מסתמנת בעיה / חוסר גשמים, מוזמנים "עושי-גשם", אלה בוחנים את הרוח, העננים, התנהגות הצמחים, הצפרים והנחשים ואז מזמנים / עושים את הגשם.

יתכן כי עבור מדענים אופן המעוף של הסנוניות קשור לתנועות האוויר באיזור הטרופי שכן אגם וויקטוריה ידוע כאיזור בו מתכנסים זרמי אוויר מכוונים שונים עבור איכרים ודייגים שאינם מודעים למדע מעוף הסנוניות כמו סמנים רבים אחרים מהווה בסיס לחיזוי הנולד, לחיזוי מזג האוויר.

דרכים עתיקות ומסורתיות לחיזוי עדיין מהוות מקור מידע חשוב עבור חקלאים, דייגים ויושבי איזורים כפריים, בהם אין נגישות או מודעות לאמצעי תקשורת מודרניים, אלא שריבוי המשתנים הקשורים לשינויים העולמיים / להתחממות העולמית מפחית את כושרם של החזאים המסורתיים לדייק ובהתאם מפחית את האמון שנותנים בהם התושבים, כך גם נפגעים החקלאים בגלל אי התאמת הגידולים לעונות ולכמויות הגשמים.

לעומת זאת החיזוי המדעי שמבוסס על נתונים רבים מבוטא ומוגש בצורה שאינה מוכרת ואינה מובנת לכפריים ולכן אינו שימושי עבורם, שילוב המסורת והמדע יכולה לספק מידע ולאפשר תחזית מובנת ותמונה ברורה, תחזית שתאפשר לכפריים לקבל החלטות הקשורות לדייג, השקיה, זריעה וכד'.

כדי לכנס את החזוי המסורתי יחד אם המדעי הוקם (בקניה) מיזם שיתעד וינסה לקשר ולהשוות בין הסמנים המסורתיים לחיזוי לבין השיטות המדעיות, למצוא את היחס בין דרכים עתיקות לחדשות. אנשי שבטים מארבעה אזורים התכנסו לתיעוד הסמנים המסורתיים, סמנים שעברו במסורת רבת דורות, בין הסמנים: מצב הכוכבים, אורך הצל, כוון הרוח והעננים, פריחת עצים, מעוף ציפורים והתנהגות חרקים. במסגרת המיזם מתלווים מדענים ל "עושי-גשם" אל "מקדשי" מסתור ביערות. במקדשים אלה בוחרים "עושי-הגשם" את הזמן המתאים בו "יביאו" גשם.

הבנת המסורות מראה למדענים כי לסמנים מסורתיים יש ערך רב, כדי לפשט את המידע המדעי ולעשותו נגיש יש צורך "לתרגם" את התחזיות למינוחים מסורתיים כך שיהיו מובנים ואמינים למקומיים, כמו כן מנסים לקבץ את המסורות כדי לפרשן ולהפיצן בקהילות בשילוב אם שיטות חיזוי מדעיות, שילוב שיאפשר הבנה ע"י הכפריים ופעילות בהתאם.

בימים של שנויי מזג אוויר שמבלבלים את החוזים המסורתיים חשוב לשלב את המדע, שילוב שיאפשר התאמה נכונה של הפעילות החקלאית לתנאים המשתנים, התאמה שתאפשר הספקת מזון בטוחה ורציפה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן