סיקור מקיף

התמונה הראשונה של ג’ונו ממערכת צדק

בתמונה רואים כמה מהתוואים המוכרים של צדק, לרבות הכתם האדום הגדול, ושלוש מהירחים הגדולים של צדק – איו, אירופה וקליסטו

התמונה הראשונה ששידרה החללית ג'ונו ממערכת צדק, צילום: נאס"א
התמונה הראשונה ששידרה החללית ג’ונו ממערכת צדק, צילום: נאס”א

מצלמת JunoCam שבחללית ג’ונו החל לפעול ולשדר נתונים לכדור הארץ לאחר הגעתה של החללית לצדק ב-4 ביולי.
התמונה, באור הנראה הופעלה שישה ימים לאחר הפעלת המנוע הראשי שהביא אותה למסלול סביב צדק. התמונה הראשונה ברזולוציה גבוהה של ענק הגז תצטרך עדיין לחכות עוד מספר שבועות.

הנוף מ- JunoCam מעיד על כך שהחללית שרדה את המעבר דרך סביבת הקרינה הקיצונית של צדק בלי פגע והיא מוכנה לצלם את צדק.” אומר סקוט בולטון, החוקר הראשי ממכון המחקר סואת’ווסט בסן אנטוניו. “איננו יכולים לחכות כדי לראות את התמונות הראשונות של קוטבי צדק.”

התמונה צולמה ב-10 ביולי בבוקר כאשר החללית היתה במרחק של 4.3 מיליון קילומטרים מצדק בקטע ההתרחקות שלה במסלול הלכידה שיימשך 53.5 ימים. בתמונה רואים כמה מהתוואים המוכרים של צדק, לרבות הכתם האדום הגדול, ושלושה מהירחים הגדולים של צדק – איו, אירופה וגנימד משמאל לימין בתמונה.
“JunoCam תמשיך לצלם תמונות במהלך ההקפה הראשונה” אומרת קנדי האנסן, חוקרת במכון למדעים פלנטריים בטוסון, אריזונה. “התמונות הראשונות ברזולוציה גבוהה יצולמו ב-27 באוגוסט כאשר ג’ונו תבצע התקרבות לצדק.”
JunoCam היא מצלמה צבעונית באור הנראה המתוכננת לצלם תצלומים מדעיים של הקטבים וראשי העננים. כעיניים של ג’ונו, היא תספק מבט בזווית רחבה, שתסייע לספק את ההקשר עבור שאר המכשירים. JunoCam גם תהיה המצלמה שתספק את התמונות שישמשו את הקהל הרחב, אף כי התמונות יסייעו גם לצוות המדעי, היא אינה נחשבת אחד מהמכשירים המדעיים של המשימה.
במהלך משימת המחקר תקיף ג’ונו את צדק 37 פעמים, ותרחף בגובה נמוך מעל שכבת העננים – ממרחק של 4,100 ק”מ. מכשיריה יאפשרו לה לצפות מבעד למעטה העננים במטרה לחקור את צדק, ואת זוהר הקטבים, ולחקור עוד את מבנהו של צדק, האטמוספירה והמגנטוספירה שלו.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן