סיקור מקיף

יוקם מתקן ראשון מסוגו בישראל המדמה משימה על מאדים

6-8 אנשים שנבחרו למשימה יהיו סגורים בתוך מתקן באזור מצפה רמון הדומה לסביבת כוכב הלכת * עבור הפרויקט פותחה חליפת חלל כחול-לבן בשיתוף פעולה של סוכנות החלל הישראלית עם מעצב האופנה אלון ליבנה

הדמיה של מבנה ההביטאט. צילום יח"צ.
הדמיה של מבנה ההביטאט. צילום יח"צ.

בחודש הבא (פברואר) יוקם מתקן ראשון מסוגו בישראל המדמה את החיים על מאדים. בראש צוות ההקמה של הפרויקט עומד ד"ר הילל רובינשטיין מפרויקט D-MARS, פוסט-דוקטורנט מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בהנחייתו של סגן הנשיאה ודיקן למחקר ופיתוח, פרופ' דן בלומברג.

מיזם D-Mars הוא יוזמה ישראלית ייחודית להקמת מרכז הדמיות בין לאומי למחקר פלנטרי, באזור מצפה רמון שמטרתו לקדם בישראל את חקר החלל בפרט ומדע וטכנולוגיה בכלל. זאת על ידי יצירת תבנית ותשתית לשימוש למטרות מחקר אקדמי, פיתוח טכנולוגיות בתעשייה וכאמצעי מתודי לתכניות חינוכיות שונות.

עבור הדמיות אלו מתוכנן כעת מבנה מחקר אנלוגי המכונה הביטאט (Habitat) וזאת כחלק מקורס בפקולטה לארכיטקטורה של הטכניון העוסק בתכנון והקמה של סביבות חלל והמשתף יחד סטודנטים מאווירונאוטיקה, מכונות, ארכיטקטורה, מדעי המחשב ועוד. היעד הוא להקים בתחילת פברואר 2018 את המבנה באזור מדברי מבודד בקרבת מצפה רמון. ההביטאט, המתוכנן ומעוצב בהשראת פיתוחים של סוכנויות חלל בעולם, עתיד לאכלס כ 6-8 אנשים לביצוע משימות הדמיה למשך מספר ימים עד שבועות ויהווה אבן הפינה למתקן ההדמיה העתידי. פרטים ראשונים על הפרויקט ועל מתקן הביטאט נחשפו בימים אלה במסגרת שבוע החלל הישראלי.

מצפה רמון נחשב לאחד האתרים היחודיים בעולם המדמים תנאים הקרובים יחסית לתנאים השוררים על פני מאדים. האזור דומה למאדים בבחינות רבות כגון מבנה הקרקע, גיאולוגיה, צחיחות, מראה ובידוד. הסביבה מספקת שילוב של אלמנטים אנלוגיים עבור הדמיות חלל, שקשה למצוא באזורים אחרים בעולם.

ד"ר הילל רובינשטיין עם איש הצוות, המהנדס יובל פורת, הלבוש בבגדי אסטרונאוט. צילום יח"צ.
ד"ר הילל רובינשטיין עם איש הצוות, המהנדס יובל פורת, הלבוש בבגדי אסטרונאוט. צילום יח"צ.

"הטמפרטורה על פני מאדים נעה בין 35 מעלות למינוס 140 ותנאי הכבידה והאטמוספירה השונים שם הם שליש מאשר על פני כדור הארץ" מסביר ד"ר רובינשטיין "לא ניתן להתקיים ללא עזרים תומכים על פני מאדים, סוג התנועה הוא קפיצה קלה ממקום למקום והחשיפה לקרינה גבוהה. האסטרונאוטים שיגיעו למאדים ינועו על פני השטח של כוכב הלכת בחליפות שיהיו בהן את כל המערכות תומכות החיים ויבצעו מחקרים בשטח, מה שמחייב חליפות שמאפשרות תנועה ותנועות מוטוריקה עדינות".

עבור הפרויקט, סוכנות החלל הישראלית שיתפה פעולה עם מעצב האופנה אלון ליבנה לעיצוב שלוש חליפות חלל. לדברי שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס, "זוהי עוד דרך יצירתית להנגיש את תחום החלל לציבור הרחב בדרך מעניינת ושונה. אני מזמין את הציבור להתרשם מהחליפות ומהדמיית מאדים במסגרת אירועי שבוע החלל הישראלי".

החליפות ישמשו את ששת האסטרונאוטים כאשר הם יוצאים מהמבנה תומך החיים לביצוע מחקר שטח, בדומה לשגרת היום-יום על פני מאדים. החליפה תדמה מענה לצרכים של אסטרונאוטים ולמוגבלות התנועה בחלל כגון טמפרטורה, קרינה, ואבק והחליפה שתעוצב תותאם לקסדה, כפפות ונעליים מיוחדות.

החומרים לחליפות הוזמנו מחברה בארה"ב שמייצרת עבור נאס"א, זאת מאחר והחליפה צריכה לעמוד בתנאים מאוד נוקשים של אטימות, אוורור ומכילה מחברים ואלמנטים טכנולוגיים שמיוצרים במיוחד בחו"ל. האתגר היה להשיג את הבדים והחומרים המקצועיים בצבעים שליבנה בחר לעיצוב, שהם סגול, וורוד ותכלת, ולכן יוצרו במיוחד עבור פרויקט זה.

הדמיות חלל הן תחום מפותח בתעשיית החלל העולמית ומשמשות להכשרת אסטרונאוטים עתידיים ולהנגשת תחום החלל לציבור. ההדמיה מאפשרת לבצע ניסויים על ידי דימוי הסביבה והתנאים הנלווים. ייחודו של ההביטאט בכך שהוא משתמש במשאב הסביבה המדברית הייחודית בצורה לא פוגענית. ההדמיות השונות שיבוצעו במתקן מדמות משימות חלל המתבצעות במאדים והאסטרונאוטים המדמים ילבשו חליפות חלל ביציאה ממנו ושגרת יומם תנוהל בהתאם לנוהל במשימה אמיתית.

חליפת החלל שעיצב אלון ליבנה (צילום: גלעד קוולרצ'יק).
חליפת החלל שעיצב אלון ליבנה (צילום: גלעד קוולרצ'יק).

בעולם קיימים מספר קטן של מרכזים מעין אלה בבעלות סוכנויות חלל, חברות תעשייה ומוסדות חינוך. הקמת מרכז שכזה בישראל תציב אותה בחזית מחקר החלל. בנוסף, ייחודו של המתקן הישראלי בכך שהוא מציע עצמו לקהלים רבים, תוך ניצול משאב הסביבה המדברית הייחודית בצורה לא פוגענית.

לצוות ה-D-Mars מספר יעדים קרובים: השקת המשימה האנלוגית הראשונה בישראל ב-15-18 לפברואר 2018, שתבוצע על ידי נציגי הצוות בשיתוף פעולה עם פורום החלל האוסטרי, גוף בן לאומי שכולל מעל 20 מדינות ומתמחה במשימות אנלוגיות. בהמשך למשימה זו, בחודש אפריל,השנה, יבוצע הפרויקט המסכם של תכנית "בית הספר להכשרת אסטרונאוטים צעירים", תוכנית בת שנה וחצי במכון דוידסון במימון סוכנות החלל וקרן יק"א, שמטרתה לימוד נושאי ליבה ורכישת כלים בתחום חקר החלל לתלמידי תיכון. שתי הפעילויות קשורות זו בזו מכיוון שאנשי הצוות המדמים לראשונה את המשימה הם מחנכי התלמידים אשר יפעילו את משימת התלמידים.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן