סיקור מקיף

האיחוד הסיר החרם על מזון מהונדס גנטית

על פי ההחלטה, התירס, שהונדס גנטית כדי לעמוד בפני נזקי חרקים, ייובא לאירופה, אך לא יגודל בה. זאת, למרות שכבר הוגשה בקשה לאישור עיבוד חקלאי של גידולים מהונדסים גנטית ביבשת

האיחוד האירופי הסיר בשבוע שעבר חרם בן שש שנים על מוצרים מהונדסים גנטית, כשאישר יבוא תירס מהונדס לשימוש בני אדם. דייוויד ברן, נציג האיחוד האירופי לבריאות ולהגנה על הצרכן, אמר כי זן התירס Bt11, שמייצרת החברה השווייצית "סינג'נטה", אושר לאחר "הבדיקה הקפדנית ביותר בעולם. הוא הוערך מדעית כבטוח כמו כל סוגי התירס הרגיל", אמר. "אין פה שאלה של בטיחות המזון, אלא של בחירת הצרכן".

על פי ההחלטה, התירס, שהונדס גנטית כדי לעמוד בפני נזקי חרקים, ייובא לאירופה, אך לא יגודל בה. זאת, למרות שכבר הוגשה בקשה לאישור עיבוד חקלאי של גידולים מהונדסים גנטית ביבשת. התירס – טרי, קפוא או משומר – יסומן על המדפים כמוצר מהונדס. "הסימון מספק לצרכן את המידע אותו הוא צריך כדי להחליט בעצמו", אמר ברן, "לפיכך, ההשעיה בפועל יכולה להסתיים". דובר מטעם חברת "סינג'נטה" אמר שהחברה אינה מצפה כי ההחלטה תגרום לשינוי מיידי, שכן ייקח זמן להיווצרות שוק למוצרים ביו-טכנולוגיים באירופה. "סינג'נטה" ביקשה בראשונה אישור למכירת תירס מהונדס באירופה בשנת 1999, שלוש שנים לאחר אישורו בארה"ב ובקנדה.

מוצרים ביו-טכנולוגיים עדיין אינם מקובלים באירופה, כנראה בשל השפעתם של אירועים טראומטיים הקשורים למזון שאירעו בשנים האחרונים – ממחלת הפרה המשוגעת ועד להרעלת עופות – וייתכן שגם בגלל רגשות עזים יותר כלפי המטבח המסורתי. ממשלות האיחוד עדיין חלוקות ביניהן ביחס לאישור מוצרים מהונדסים גנטית חדשים. אולם הנציבות האירופית החליטה להסיר את החרם, למרות בקשות של הרגע האחרון מצד מתנגדים למוצרים ביו-טכנולוגיים, שטענו כי הביורוקרטיה בבריסל מנותקת מהאזרח האירופי הממוצע.

"סביר להניח שהעוינות כלפי מזון מהונדס גנטית תגדל, ואמון הציבור בקבלת ההחלטות באיחוד ייפגע", הזהיר אדריאן בב, מ"ידידי כדור הארץ – אירופה". פעיל "גרינפיס", אריק גול, האשים את הנציבות בהצבת "האינטרסים של החקלאים בארה"ב ושל העסקים הגדולים" מעל אלה של אזרחי אירופה ושל הסביבה. האיחוד היה נתון ללחץ מצד ארה"ב ויצואנים נוספים של מוצרים חקלאיים, שטענו כי החרם אינו מבוסס על שיקולים מדעיים, ולפיכך אינו חוקי על פי חוקי הסחר הבינלאומיים.

לידיעה באתר "זוהי לונדון"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן