ידענים: תעלומות ופתרונן

מאת 20 באוקטובר 2015 2 תגובות

קבוצת חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון מספקת הסבר חדש המבוסס על מודל מתמטי שמסביר את השינויים בתבניות הצומח

מעגלי פיות בנמיביה. באדיבות אוניברסיטת בן גוריון

מעגלי פיות בנמיביה. באדיבות אוניברסיטת בן גוריון

מחקר חדש מסביר את הדינמיקה של מעגלי פיות. כתמים עגולים של חול חשוף המכונים מעגלי פיות, שמנקבים שטחים מכוסי צמחייה כמו במישורי העשב של נמיביה, מייצגים מערכות שמייצרות תבניות באופן טבעי. מחקרים קודמים הציעו שמעגלי הפיות נוצרים כתוצאה מפליטה של גזים רעילים מהקרקע, הרגלי האכילה של נמלים או טרמיטים, או עקב תחרות על מים.

יובל צלניק, פרופ' אהוד מרון, וד"ר גולן בל מהמחלקה לפיסיקה סביבתית באוניברסיטת בן-גוריון ( קמפוס שדה בוקר) שילבו מודל מתמטי שמבוסס על תחרות על מים, הולכת מים מהירה בקרקע חולית וקצב מוגבר של לקיחת מים על ידי צמחייה צפופה יותר וניתוח של צילומי לוויין במשך 10 שנים כדי להסביר את השינויים במספר המעגלים ובגודלם ולהראות שהמודל המתמטי מסביר היטב את הדינמיקה הנראית בצילומי הלוויין. ניתוח צילומי הלוויין של הצמחייה בנמיביה במשך עשר שנים והצלבה עם כמות המשקעים, הראו, בפעם הראשונה, קשר סיבתי בין הגורם המסביר (כמויות המשקעים המצטברות) ובין השינויים בגודל המעגלים ולידתם\מותם של מעגלים. המחקר מראה שבמערכות אקולוגיות מרחביות מעברים בין מצבים יציבים של המערכת אינם בהכרח חדים, המתרחשים בכל המערכת במהירות, אלא ייתכנו כאוסף של מעברים קטנים, הדרגתיים ומקומיים באזורים מסוימים. ממצאים אלו מדגישים את הצורך בזיהוי של סימני אזהרה חדשים למעברים עתידיים.

הממצאים הללו, שפורסמו בימים האלה בכתב העת של האקדמיה האמריקאית למדעים – PNAS, לא רק מסבירים את תעלומת מעגלי הפיות, אלא גם גם ממחישים כי שינויים סביבתיים רחבים יכולים להתרחש גם באופן חד וגם באופן הדרגתי.

2 תגובות ל “מעגלי הפיות המפורסמים באפריקה – הסוף לתעלומה?”

  1. חיים

    בכתבה ההיא הכל היה בספק והחוקרים שם חיכו למחקר הזה כדי לאמת את התיאוריה שלהם.

הוספת תגובה

  • (will not be published)