סיקור מקיף

עיגולי הפייות

 מהם אותם עיגולים מסתוריים המופיעים יש מאין בשדות ובאיזורי מרעה בדרום אפריקה ובנמיביה?

מעגלי הפיות בדרום אפריקה
מעגלי הפיות בדרום אפריקה
בין נהר האורנג' בדרא"פ לעיירה בשם רחובות שבדרום נמיביה משתרעות ערבות עשב ששמשו אזורי מרעה חילופי לעונות החורף היבשות, כיום משמשים השטחים לישובים חקלאיים ובעיקר כשטחי מרעה לכבשים, השטח גובל במדבר הקלהרי ממזרח ומדבר נמיב ממערב וככזה מהווה חיץ (יבש למחצה ) מיושב בין שני המדבריות.
אחת התופעות המסתוריות והבלתי מוסברות בערבות העשב הם "עיגולי הפיות "fairy circles עגולים סימטרים שמופיעים במגוון גדלים וריכוזים, עגולים בהם לא גדל עשב !

מאז שנות השלושים של המאה הקודמת מנסים ביולוגים, בוטנאים, כימאים, גאולוגים ואחרים להסביר את התופעה, מנסים ללא הצלחה, ההסברים (שאינם מבוססים מדעית ) רבים: פעילות טרמיטים או נמלים, כימיקלים בקרקע, שרידי צמחים רעילים, פעילות אלקטרו-מגנטית / רדיו-אקטיביות ואפילו פעילות חוצנית.
לאחרונה הזמינו גורמי שימור הטבע בנמיביה מומחים מדרא"פ שיחקרו (שוב) את העיגולים, אין זו הפעם הראשונה שחוקרים דרום אפריקאים מנסים לפתור את המסתורין, חוקרים ניסו לגדל צמחים בעיגולים. .. ללא הצלחה. בחפירות עד עומק שני מטר ומסביב לעיגולים לא נמצאו סימני פעילות של טרמיטים / חרקים, לא נמצאו כימיקלים שונים בהרכבם מהקרקע סביב העיגולים, באדמה שנלקחה מתוך העיגולים גדלו צמחים ללא הפרעה, צמחים שנזרעו בעיגולים מתחת ל"מיכלים" שהפרידו אותם מהסביבה נבטו וגדלו, צמחים שנזרעו בעיגולים כאשר סביבם "גדר" לא נקלטו.

אחרי שלילת כל האפשרויות שהוזכרו נשארו החוקרים רק עם שתי הצעות: האחת שאותה בודקים עכשיו היא האפשרות של נוכחות גאז שעד כה לא אותר, גאז רעיל שמונע צימוח בעיגולים. האפשרות האחרת היא האפשרות המסורתית . .. שנתנה את השם לעיגולים: עיגולים שנוצרו ע"י פעילות של פיות. עד שיוסבר אחרת מהווים "עיגולי-הפיות" מקור משיכה ל"מסבירים משונים/על טבעיים ", לחוקרים חובבים, לקוסמים, מכשפים והעיקר. .. לתיירים !

ד'ר אסף רוזנטל
מדריך/מוביל טיולים באפריקה ובדרום אמריקה
0505640309 / 077-6172298 לפרטים טל'
דוא'ל [email protected]
ריכוז מאמריו של ד"ר אסף רוזנטל באתר הידען

2 תגובות

  1. הערך סביר, אבל התמונות זווע, יש תמונות עם ספירלות וצורות גאומטיור כ"כ מושלמות שזה מדהים. מה שיש פה זה אזור בלי צימחיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן