סיקור מקיף

פנטסיה 2000 חוזר לגליון אחד חגיגי

כך חשף אתר האינטרנט ISF העוסק במדע בדיוני. בראיון לאתר הידען אומר אהרן האופטמן –ממקימי ועורכי פנטסיה 2000: הגיליון יכיל תכנים חדשים בפורמט האהוב

פנטסיה 2000. חוזר
פנטסיה 2000. חוזר
כתב העת המיתולוגי פנטסיה 2000, שיצא לאור החל משנת 1978 וחדל להופיע לאחר 44 גליונות באמצע שנות השמונים, יחזור במהלך 2008 לחיים, אך רק לגליון אחד חגיגי ומיוחד לרגל כנס אייקון. כך מסר אתמול אתר האינטרנט ISF .

החוברת המיתולוגית עושה קאמבק מפתיע. לאחר שיותר מ-20 שנה לא יצא לאור אף חוברת, ב-2008 תצא החוברת החדשה. בשנות ה70 ועד אמצע שנות ה80 היה כתב העת "פנטסיה 2000" המגזין המרכזי לסיפורי מד"ב. מאז הספיק לתפוס מעמד רציני בפנתיאון המד"ב בארץ, והיום חוברת ישנה במצב טוב יכולה להגיע למכיר של כמה מאות שקלים. עכשיו לאחר שיצאו 44 חוברות שהאחרונה בהן אי שם בשנות ה80, יוצאת בחוברת ה45 לקראת אירוע איקון הקרב אלינו.

אלי טנא, העורך הראשי הראשון והמו"ל של החוברת הישנה ישמש כעורך אחראי ואילו אהרן האופטמן, העורך השני של החוברת משנות השמונים היה העורך הראשי.

בשיחה לאתר הידען אומר האופטמן, חוקר במרכז הבינתחומי לחיזוי ותכנון באוניברסיטת תל אביב כי הרעיון עלה במסדרונות מפגש האגודה הישראלית למדע בדיוני שהתקיים לפני כחודשיים באוניברסיטת בר-אילן בהשתתפותו של לארי ניבן. "הרעיון התגלגל תוך כדי שיחה על עצם המועד העגול של מלאת 30 שנה ליציאתו לאור הראשונה של המגזין וכולם התחילו להתלהב.מה יכיל הגיליון?

"עוד לא ידוע. בכל אופן דבר אחד ידוע בוודאות – שהגיליון יכיל תמהיל דומה למה שהיה בזמנו בעיתון – סיפורים מתורגמים, סיפורים מקוריים (וגם הפעם מן הסתם יהיו יותר סיפורים מתורגמים מאשר מקוריים) וכן מאמרים. המגזין ייראה דומה הן מבחינת התכנים והן מהבחינה הויזואלית לפנטסיה 2000 המקורי כי זה מה שאנשים זוכרים לטובה. יהיה מאמץ שהתכנים יהיו ברמה גבוהה כדי שיזכרו אותו למשך שנים רבות לאחר האירוע. קיימת התלבטות האם למחזר סיפור אשר הופיע בעבר, אני נוטה שלא, ואני מעדיף שכל החומר יורכב מסיפורים שטרם פורסמו בעברית, וכמובן שלצורך כך יש לטפל בזכויות היוצרים. נקפיד מאוד על נושא זכויות היוצרים ואנו רוצים לעשות זאת בצורה מסודרת. גודלו יהיה כנראה 80 עמודים, הפעם קרוב לודאי שיהיה צבע גם בתוך החוברת בניגוד למצב בחוברת המקורית שרק עטיפתה היתה צבעונית. "

מה יהיה התמהיל בין מדע בדיוני נוקשה לפנטסיה?

"זה יהיה דומה לפנטסיה 2000 בזמנו ומכיוון שאני העורך הנטיה שלי היא לכיוון המדע הבדיוני הנוקשה, אך אם יגיע סיפור פנטסיה טוב, לא נפסול אותו על הסף. בכל אופן חשוב לי שיהיו כמה סיפורי מדע בדיוני נוקשה טובים. אם למישהו יש רעיון לסיפור פגז שלא הופיע עד כה בעברית ושניתן להשיג את בעל הזכויות, נשמח. בנוסף, אולי לא נכתוב על תחזיות מהמדע הבדיוני של אותו זמן שהפכו למציאות, כי זה לא תפקידו של המדע הבדיוני אבל נשמח לסקירה המתארת כיצד השתנה המדע הבדיוני ב-30 השנים האחרונות. באשר לסיפורים מקוריים – יש לפחות שני כותבי מד"ב ישרלאים שרוצים לכתוב סיפורים לגליון הזה, אך עדיין מדובר בשלבים ראשוניים ולכן לא אציין מיהם."

מה באשר לקלאסיקנים שהלכו מאז לעולמם, והאחרון שבהם ארתור סי. קלארק?

"אני רוצה בהחלט שיהיה ביטוי לקלאסיקנים – אסימוב, קלארק, היינליין, סילברברג. מכיוון שקלארק נפטר לא מזמן בוודאי יהיה משהו אם לא של קלארק אז על קלארק, מה עוד שהוא חביב עלי במיוחד וברור שארצה לפרסם משהו שקשור אליו. האופטמן מציין כי יהיה שיתוף פעולה בין הוצאת הגילון המיוחד לאגודה הישראלית למדע בדיוני ופנטסיה "אם כי זה לא יוזמה של האגודה אלא של אנשי פנטסיה 2000 המקוריים שאני בראשם, אבל יש שיתוף פעולה עם האגודה למדע בדיוני."

לסיכום אומר האופטמן: "אנחנו בינינו מתבדחים ואומרים שמכיוון שהגליון הבא ייצא עוד 30 שנה, את הגיליון הזה יצטרכו לזכור במשך 30 שנה."

10 תגובות

 1. רק תדעו שהמיכאל דלעיל הוא מיכאל אחר מזה שמגיב כאן בדרך כלל.
  לי אין חוברות

 2. אני מעוניין למכור את החוברות של פנטסיה 2000.
  ברשותי כ-30 חוברות החל מחוברת מספר 1
  במצב טוב מאוד.
  אשמח לקבל הצעה לרכישת החוברות למייל שלי
  [email protected]

 3. גם לי. אמורות להיות לי כל החוברות למעט אחת שהשאלתי ואולי אצליח לאתרה חזרה ועוד כמה בודדות שלא נמצאות בערמה הכללית והם מתחבאות במקום אחר בבית. אני זוכר שאת חלק מהחומר בחוברות האחרונות טרם הספיקותי לקרוא…

 4. יש ברשותי כשלושים חוברות במצב מעולה.
  מישהו יכול להעריך כמה החוברות שוות במידה ומעוניינים למכור אותן?

 5. אם יש לך את חוברת 36, חפש שם את הסיפור שתרגמתי – איש השלג האיום של פרדריק בראון. נ.ב. העורכת דאז תיקנה לי כביכול טעות, בהתחלה כתוב "הוא אהב אישה" (הכוונה היתה לאישה מסוימת) והיא שינתה לי את זה ל"הוא אהב נשים".

 6. אני זוכר איזה כיף זה היה וכמה ציפיתי ליציאה של כל חוברת יש לי את החוברות מ1 עד 36 ו 39,40 ( כשהייתי בסדיר כבר לא יצא לי להשיג את החוברות ). כרוכים ב 12 ו 6.
  יש לחדש את הרעיון של להעלות לרשת את החוברות אבל צריך לברר את עניין זכויות היוצרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן