סיקור מקיף

שוב נסגרים שדות תעופה באירופה בגלל האפר הוולקני – הפעם בבריטניה ואירלנד

המשך התפרצות הר הגעש באיסלנד בתוספת משטרי רוחות בעייתיים הביאו להחלטה לשתק חלק גדול מהמרחב האווירי של בריטניה. ביום שלישי עלולים גם להסגר שדות התעופה בלונדון

הר הגעש Eyjafjallajökull כפי שצולם ב-12 במאי ממצלמת MODIS על אחד מהלווינים הצופים על כדור הארץ. צילום באדיבות ג'ף שמאלץ, צוות התגובה של נאס"א GSFC
הר הגעש Eyjafjallajökull כפי שצולם ב-12 במאי ממצלמת MODIS על אחד מהלווינים הצופים על כדור הארץ. צילום באדיבות ג'ף שמאלץ, צוות התגובה של נאס"א GSFC

מעל 200 טיסות בוטלו אתמול (א’) כאשר שדות תעופה רבים בבריטניה נסגרו בגלל האפר הוולקני שממשיך להסחף מעל אירופה מהר הגעש באיסלנד.

היום (ב’, 17 במאי 2010) התרחב האיזור שבו אסור לטוס מזרחה ודרומה וכלל גם את נמלי התעופה גייטוויק והית’רו בלונדון וכן את נמל התעופה סכיפול באמסטרדם. טיסת אל על לאמסטרדם שהיתה מתוכננת  להבוקר בוטלה, ולגבי הטיסות ללונדון תצא הודעה בהמשך היום, זאת לאחר שיובהר מתי ייפתחו שדות התעופה בלונדון.

ראוי לציין כי הר הגעש לא נח לרגע בחודשים האחרונים מאז ההתפרצות הראשונית במרץ וההתפרצות החזקה יותר באפריל והוא ממשיך לפלוט אפר געשי, אף כי הסיכון לתעופה הוא כאשר האפר מספיק מרוכז ומשטר הרוחות גורם לו להגיע לאיזורים מיושבים בצפיפות.

החזאים אומרים כי המרחב האווירי של לונדון עדיין בטוח לטיסה לפחות עד יום שלישי, לא כך הדבר במזרח מידלנדס, מנצ’סטר, ליברפול, דנקסטר, המברסייד וקארליל שנסגרו לאחר שרשות התעופה האזרחית הכריזה עליהם כעל איזורים האסורים לטיסה.

התפרצות הר הגעש Eyjafjallajokull באיסלנד שהחלה ב-14 באפריל השפיעה על התעבורה האווירית בכל רחבי אירופה, והשאירה אלפי נוסעים מקורקעים, לאחר שחייבה מעל 20 מדינות באירופה לסגור את שדות התעופה.

אתמול נמסר כי שדות התעופה בצפון אירלנד וברמות הסקוטיות והאי מאן גם הם הושפעו. אף כי שדות התעופה בלונדון נשארו פתוחים הנוסעים התבקשו לברר עם חברות התעופה האם טיססתם מתקיימת. הענן צפוי להגיע ללונדון ביום שלישי, אך הוא יסחף אל מחוץ למרחב האווירי הבריטי ביום רביעי.

השילוב של המשך הפעילות הוולקנית ומערכות מזג אוויר עלולים להמשיך ולהביא ענני אפר לעבר בריטניה, אמר ג’ונתן אסטיל ממערכת הבקרה האווירית בראיון לבי.בי.סי אתמול (א’)

עוד בנושא האפר הוולקני באתר הידען

תגובה אחת

  1. למי שלא ראה את הסרט על הר הגעש הזה בנשיונל ג’אוגרפיק..כדאי לחפש בגוגל על אחיו הגדול של הר געש זה בשם “קטלה” שהיסטורית התפרץ תמיד בסמוך לאייפיילייוקול הזה…וכשהוא מתפרץ…יותר נכון לכשהוא התפרץ…בוא נאמר שליורו תהיה סיבה אמיתית לקרוס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן