סיקור מקיף

הניסוי המאתגר את תורת איינשטיין

צוות בין-לאומי ערך בשבוע שעבר ניסוי ראשון מסוגו, למדידת כח המשיכה. מטרתו: לאשר/לסתור את תורת היחסות הכללית של אלברט איינשטיין.

.

קוואזרים - כוכבי רפאים. צילום: טלסקופ החלל האבל/נאס"א
קוואזרים - כוכבי רפאים. צילום: טלסקופ החלל האבל/נאס"א
צוות בין-לאומי ערך בשבוע שעבר ניסוי ראשון מסוגו, למדידת כח המשיכה. מטרתו: לאשר/לסתור את תורת היחסות הכללית של אלברט איינשטיין. אם יתגלה בניסוי כי מהירות כח-המשיכה גדולה ממהירות האור, זו כשלעצמה תגלית מהפכנית ולהערכת מדענים תביא לכך שתיאוריית היחסות הכללית של איינשטיין, תתנפץ.

הניסוי נערך באמצעות טלסקופים באיי הבתולה, האוואי וגרמניה ובהשתתפות חוקרים מיפן ונאס"א. המועד שנקבע לו, 8-7 בספטמבר, חל בעת שכוכב הלכת צדק חלף בקירבה יתרה לאלומת האור מקוואזאר – גוף מעין-כוכב, המרוחק מאיתנו מיליארדי שנות אור והאזור האנרגטי ביותר בליבת הגלקסייה. קוואזאר אחד מקריןאנרגיה גדולה פי 1000 מכל כוכבי שביל החלב, גם יחד. חלק מהקוואזרים פולטיםקרינת רדיו.

כוח המשיכה (או כח הכבידה) של צדק, אמור להסיט קלות (בעידוש כבידתי) את האור מהקוואזאר, כךשבתצפיות יראו כאילו הוזז ממקומו הקבוע בשמיים.

הנחה בסיסית בתיאוריית איינשטיין שמעולם לא נבחנה בניסוי מוקפד היתה, שמהירות כח-המשיכה שווה למהירות האור – 300 אלף ק"מ בשניה. איינשטיין קבעזאת על סמך "עדויות לא ישירות".

החוקרים מקוים למדוד במדויי ק את השינוי שחל במיקום הקוואזאר תודות לטכנולוגיות חדישות ומדוייקות. החוקרים ציינו כי הזדמנות נוספת לניסוי דומה תתאפשר רק בעוד עשור.

ד"ר סרגיי קופייקין מאוניברסיטת מיזורי-קולומביה בארה"ב, ראש צוות הניסוי, אמר שהוא מאמין בתיאוריית היחסות הכללית של איינשטיין, אבל ראוי לבחנה.

4 תגובות

  1. עדי:
    תודה על הקישור המעניין.
    תיאור נפלא של ההרפתקה המדעית במיטבה!

  2. האם מישהו יודע משהו על הניסוי הזה ויכול לפרט בבקשה??

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן