סיקור מקיף

התגלה כוכב לכת הסלעי הראשון מחוץ למערכת השמש

אסטרונומים מצאו את כוכב הלכת הדומה ביותר לכדור הארץ שהתגלה עד כה, אם כי הוא עדיין גדול ממנו. מדובר בכוכב לכת שרדיוסו כפול משל כדור הארץ ומסתו פי 7.5.

אסטרונומים מצאו את כוכב הלכת הדומה ביותר לכדור הארץ שהתגלה עד כה, אם כי הוא עדיין גדול ממנו. מדובר בכוכב לכת שרדיוסו כפול משל כדור הארץ ומסתו פי 7.5. הוא סובב במהירות אדירה, כל הקפה נמשכת יומים, את הכוכב הקרוי Gliese 876 הנמצא במרחק 15 שנות אור מאיתנו. במערכת זו ידוע כבר מקודם על שני כוכבי לכת דמויי צדק. זו הפעם הראשונה שכוכב לכת סלעי (או ארצי) התגלה סביב כוכב אחר שאיננו שונה בהרבה מהשמש.

קרוב ל-150 כוכבי הלכת שהתגלו עד כה סביב שמשות אחרות היו גדולים מאורנוס – ענק גזים שמסתו גדולה פי 15 מזו של כדור הארץ.
“אנחנו ממשיכים לדחוף את היכולת שלנו לעבר המגבלות של האפשרות שלנו לגלות, ואנחנו הולכים ומתקרבים למציאת כדורי ארץ” אמר חבר הצוות, דטיבן ווגט, פרופסור לאסטרונומיה ואסטרופיסיקה באוניברסיטת קליפורניה בסנטה קרוז.
הכוכב שהתגלה הוא סופר כדור ארץ, מקיף את הכוכב גלייס 876 הנמצא במרחק 15 שנות אור מאיתנו בכיוון קבוצת דלי. במערכת זו כבר ידועים שני כוכבי לכת דמויי צדק. כוכב הלכת החדש מקיף את הכוכב כאמור בפרק זמן של יומים והוא כל כך קרוב לפני השטח של הכוכב עד שהטמפרטורות עליו נעות בין 200 ל-400 מעלות צלזיוס, חם מדי מכדי לקיים חיים (כמו בנוגה, אם כי נוגה די רחוק מהשמש, ויכול היה לקיים חיים אלמלא תופעת החממה העלתה את מידות החום על פניו לכ-500 מעלות).
היכולת לאתר הפרעות קטנות שכוכב הלכת גורם לשמש שלו נותן לאסטרונומים בטחון בכך שהם יוכלו לאתר אפילו כוכבי לכת סלעיים קטנים יותר במסלולים נוחים יותר לחיים.
“שאלת קיומם של כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש היא שאלה פילוסופית עתיקה” אומר ג’פרי מרסי, פרופסור לאסטרונומיה מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי.” לפני למעלה מ-2,000 שנה, הפילוסופים היווניים אריסטו ואפיקורס התווכחו בשאלה האם ישנם כוכבים דמויי כדור הארץ. כעת, לראשונה, יש לנו עדויות על קיומם של כוכבי לכת סלעיים סביב כוכב נורמלי.”
לידיעה ביוניברס טודיי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן