סיקור מקיף

הוכח קיומו של יסוד חדש – בעל המספר האטומי 115

ליסוד העל-כבד החדש, בעל המספר האטומי 115, עדיין לא ניתן שם רשמי. ועדה, המורכבת מחברים באיגודים הבינלאומיים לכימיה ופיזיקה טהורה ויישומית, תסקור את הממצאים החדשים על מנת לקבוע באם להמליץ על עריכת ניסויים נוספים לפני אישורו הרשמי והסופי של היסוד החדש,

הטבלה המחזורית. איור: shutterstock
הטבלה המחזורית. איור: shutterstock

חוקרים מאוניברסיטת לונד השבדית הציגו הוכחה מוצקה המאששת את קיומו של יסוד כימי חדש. ליסוד העל-כבד, בעל המספר האטומי 115, עדיין לא ניתן שם רשמי.

צוות חוקרים בינלאומי, בראשות פיזיקאים מאוניברסיטת לונז השבדית, הוכיח את קיומו של מה שנחשב כיסוד חדש בעל המספר האטומי 115. הניסוי החשוב נערך במתקן המחקר GSI אשר בגרמניה. התוצאות מאששות את הממצאים של מדידות קודמות שבוצעו על ידי קבוצת מחקר ברוסיה.

"זה היה ניסוי מוצלח במיוחד והוא אחד מהחשובים ביותר בתחום זה בשנים האחרונות," אמר Dirk Rudolph, פרופסור במחלקה לפיזיקה גרעינית באוניברסיטת Lund. פרט לתצפיות בהן נתגלה היסוד הכימי החדש, החוקרים גם קיבלו גישה לנתונים המעניקים להם תובנה עמוקה יותר באשר למבנה ולתכונות של הגרעינים האטומיים של היסודות העל-כבדים (כל היסודות שמעל מספר אטומי 92, שהוא היסוד אורניום).

באמצעות הפגזת רדיד דקיק של היסוד אמריציום ביוני סידן, צוות המחקר הצליח למדוד את יחסי הגומלין בין הפוטונים לבין דעיכת קרני האלפא של היסוד החדש. מדידות אנרגיה מסוימות של הפוטונים עלו בקנה אחד עם מדידות האנרגיה החזויות עבור קרינת הרנטגן של היסוד, שהיא "טביעת האצבע" של יסוד נתון.

ליסוד העל-כבד החדש, בעל המספר האטומי 115, עדיין לא ניתן שם רשמי. ועדה, המורכבת מחברים באיגודים הבינלאומיים לכימיה ופיזיקה טהורה ויישומית, תסקור את הממצאים החדשים על מנת לקבוע באם להמליץ על עריכת ניסויים נוספים לפני אישורו הרשמי והסופי של היסוד החדש, אם לאו. ההוכחות האחרונות לקיומו של היסוד הכימי החדש בעל המספר האטומי 115 פורסמו בכתב-העת המדעיThe Physical Review Letters ב-27 באוגוסט.

הידיעה על המחקר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

13 תגובות

 1. היסוד 115 נמצא בין היתר בידי NASA בכמות של מאות ק"ג, והוא הגיע לכאן בתוך ספינות חלל חוצניות, בהן הוא משמש דלק מוצק (יציב במיוחד) המניע ריאקטורים אנטי-גרוויטציוניים.
  ספינות חלל אלו, מקורם במערכת Zeta Reticuli, והחייזרים שבתוכם הם יצוריים על-אינטליגנטיים שגובהם כמטר אחד בלבד !
  הם גם האחראים לביצוע כ 65 מניפולציות גנטיות על אדם קדמון/קוף/פרימאט , שתוצאותיהן הסופיות הן יצירת מין האדם העכשווי.
  ממשלות המעצמות יודעות זאת , (כולל ביבי) , אך שומרות על סודיות וערפול, בשם החשש שחשיפה כלל עולמית של האמת , תוביל לזעזוע והלם תרבותי/דתי/פילוסופי/חברתי , ולכאוס מוחלט ברמה גלובאלית. האלטרנטיבה שנבחרה ובעצת "בוראינו", היא טיפטוף איטי והדרגתי של האמת המטריפה , באמצעות רשתות חברתיות ובעיקר U TUBE .

 2. שלום רפי.
  אכן, היסוד בעל המספר האטומי 115 כבר התגלה ע"י הרוסים והדבר מצויין בכתבה.
  עתה נוספו ראיות נוספות במחקר החדש שמקרבות את אישור קיומו הסופי והרשמי של היסוד ע"י הגופים הרלוונטיים.

 3. אחת מן השתיים או שעורכי הניסוי לא מבינים דבר וחצי דבר או שכותב המאמר טעה בגדול
  היסוד הכימי שמספרו האטומי 155 כבר התגלה בשנת 2004 על ידי צוות מדענים רוסי אמריקני
  שמו של היסוד אונונפנטיום
  הוא כבר הוזכר בויקיפדיה

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%A0%D7%A4%D7%A0%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9D

 4. חבל שלא הוזכר בכתבה שמו הזמני של היסוד: אונונפנטיום. יש עליו אפילו ערך בויקיפדיה.

 5. לעמית,
  החלל אינו משפיע על משך החיים שלהם, שכן אנחנו מדברים על יציבות של גרעין האטום עצמו, לא של מולקולה או אוסף מולקולות. יציבות הגרעין מושפעת מתהליכים ברמה הקוואנטית ומכוחות יסוד של הטבע כמו הכוח הגרעיני החלש.
  מה שכן, מדענים משערים שאמור להתקיים "אי של יציבות" החל מהיסוד 120 ויגיע לשיאו ביסוד 126 (אין קונצנזוס מלא לגבי המספרים), מסיבות הקשורות לסימטריה בסידור הפנימי של הנוקלאונים. היסודות של האי התיאורטי הזה מאופיינים בזמן מחצית חיים ארוך במיוחד בהשוואה ליסודות הכבדים (92 ומעלה). לכן אולי יהיה ניתן אפילו ליצור איתם תרכובות כימיות

 6. סתם מתוך סקרנות:
  לא מעט יסודות חדשים מתגלים לאחרונה, זמן החיים שלהם קצר להחריד.
  השאלה היא האם יש אפשרות כל שהיא שהיסודות הללו כן יציבים בצורה מסויימת בתנאים שיכולים להיות "טבעיים" כגון סביבות קיצון בחלל?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן