האבולוציה של עיני הכלבלב

מחקר חדש, המשווה את האנטומיה וההתנהגות של כלבים וזאבים, מעיד על כך שהאנטומיה של הכלבים השתנתה במשך אלפי שנים, כדי לאפשר להם לתקשר טוב יותר עם בני האדם.

 הכלבים מרימים גבות כשאנו מדברים איתם. כעת נמצאה הסיבה האבולוציונית לכך. הכלבים פיתחו שרירים חדשים סביב העיניים כדי לתקשר טוב יותר עם בני האדם. משמאל: האסקי סיבירי, אחד הגזעים העתיקים שלא פיתח את שריר הרמת הגבה. צילום: אבי בליזובסקי

הכלבים מרימים גבות כשאנו מדברים איתם. כעת נמצאה הסיבה האבולוציונית לכך. הכלבים פיתחו שרירים חדשים סביב העיניים כדי לתקשר טוב יותר עם בני האדם. משמאל: האסקי סיבירי, אחד הגזעים העתיקים שלא פיתח את שריר הרמת הגבה. צילום: אבי בליזובסקי

מחקר חדש, המשווה את האנטומיה וההתנהגות של כלבים וזאבים, מעיד על כך שהאנטומיה של כלבים השתנתה במשך אלפי שנים, כדי לאפשר להם לתקשר טוב יותר עם בני אדם.

בניתוח מפורט הראשון המשווה את האנטומיה וההתנהגות של כלבים וזאבים, החוקרים מצאו כי שרירי הפנים של שני המינים דומים, למעט אלו הנמצאים מעל העיניים. לכלבים יש שריר קטן, המאפשר להם להרים את הגבה הפנימית שלהם, שריר שלזאבים אין.

המחברים מעלים השערה לפיה שתנועת הגבה הפנימית גורמת לתגובה מטפחת בבני אדם, משום שהיא גורמת לעיני הכלב להיראות גדולות יותר, תינוקיות יותר וגם מזכירות תנועה של בני אדם כאשר הם עצובים.

צוות המחקר, בראשות הפסיכולוגית ההשוואתית ד"ר ג'וליאן קמינסקי, מאוניברסיטת פורטסמות ', כלל מומחים התנהגותיים ואנטומיים מבריטניה ומארה"ב. הוא פורסם בכתב העת PNAS.

מסביר ד"ר קמינסקי: "הראיות לכך שכלבים פיתחו שריר שירפשר להם להרים את הגבה הפנימית לאחר שהם בויתו מהזאבים משכנעות.

"חקרנו התנהגות הן של כלבים והן של זאבים, שחשפנו למפגש עם אדם במשך שתי דקות, כלבים הרימו את הגבות הפנימיות שלהם בעוצמה גבוהה יותר מאשר הזאבים.

"הממצאים מצביעים על כך שגבות בעלת יכולת הבעה אצל הכלבים עשויות להיות תוצאה של העדפות לא-מודעות של אנשים שהשפיעו על הבחירה בזמן הביות, כאשר כלבים עושים תנועת הבעה, נראה כי הם מעוררים רצון עז בבני אדם לטפל בהם, הגבות שלהם גבוהות יותר, דבר שמקנה להם יתרון ברירה על פני כלבים אחרים ומחזק את תכונת "פני הכלבלב" לדורות הבאים."

מחקרים קודמים של ד"ר קמינסקי ועמיתיו הראו שכלבים הניעו את גבותיהם באופן משמעותי יותר כאשר בני האדם התבוננו בהם לעומת כאשר הם לא הביטו בהם.

"תנועת הגבות, המכונה AU101 הוא מרכיב משמעותי בקשר בין הכלבים לבעליהם משום שהיא עשויה לעורר תגובה טיפולית מצד בני אדם, וגם ליצור אשליה של תקשורת אנושית".

פרופ 'אן בורוז, באוניברסיטת דוקסין, פיטסבורג, ארה"ב, אנטומית וממחברי המאמר, אמרה: "כדי לקבוע אם תנועת הגבות הזו היא תוצאה של האבולוציה, השווינו את האנטומיה וההתנהגות של שני המינים, וגילינו ששריר המאפשר את העלאת גבות אצל הכלבים היה, בזאבים, אוסף קטנטן ולא סדיר של סיבים.

"תנועת הגבה הפנימית של הכלבים מונעת על ידי שריר שאינו קיים באופן קבוע אצל קרוב המשפחה הקרוב שלהם, הזאב. "זהו הבדל בולט בין המינים שהופרדו לפני 33,000 שנה בלבד, ואנו סבורים כי השינויים המהירים בשרירי הפנים יכולים להיות קשורים ישירות לאינטראקציה החברתית המשופרת של כלבים עם בני אדם".

ד"ר קמינסקי ושותפתו, הפסיכולוגית האבולוציונית, פרופסור ברידג'ט וולר, גם היא מאוניברסיטת פורסמות, מיפו בעבר את מבנה השרירים של הכלבים, וקראו לתנועה שאחראית על הרמת הגבה פנימית יחידת הפעולה (AU) 101.

פרופ 'וולר אמרה: "תנועה זו גורמת לעיני כלבים להיראות גדולות יותר, מעניקה להן מראה ילדותי, והיא יכולה גם לחקות את תנועת הפנים של בני האדם כאשר הם עצובים. הממצאים שלנו מראים עד כמה חשובות יכולות להיות התכונות המושכות את תשומת הלב שלנו וכמה חזק ביטוי פנים יכול להיות באינטראקציה חברתית."

מחבר נוסף של המאמר המומחה לאנטומיה אדם הרטסטון-רוז, מאוניברסיטת צפון קרוליינה, אמר: "השרירים האלה כל כך דקים עד שאפשר לראות אותם ממש – אבל למרות זאת, לתנועה שהם גורמים יש השפעה כה חזקה, ולכן נראה כי היא נמצאת תחת לחץ אבולוציוני משמעותי. ההערכה היא שהבעות הפנים עזרו להגדיר את היחסים בין הכלבים הראשונים ובני האדם.

רוי דיוגו, אנטומיקאי באוניברסיטת הווארד, וושינגטון הבירה, ארה"ב ומחבר נוסף של המאמר אמר: "אני חייב להודות שהייתי מופתע לראות את הממצאים בעצמי כי האנטומיה הגסה של השרירים בדרך כלל משתנה בקצב איטי באבולוציה ובמקרה הזה הדבר התרחש מהר מאוד – בתוך כמה עשרות אלפי שנים.
רקמות רכות, כולל שרירים, אינן נוטות לשרוד ברשומות המאובנים, מה שהופך את המחקר של סוג זה של אבולוציה קשה יותר. גזע הכלב היחיד במחקר שלא היה לו שריר להרמת גבות היה האסקי הסיבירי, שנמנה בין גזעי כלבים עתיקים יותר.

סיבה אלטרנטיבית לקשר בין הכלב האנושי יכולה להיות שבני אדם מעדיפים קשר עם בני אדם אחרים שיש להם לבן בעיניים. תנועות AU 101 חושפות את החלק הלבן בעיני הכלב.

לא ידוע עדיין מדוע או כיצד בדיוק הובאו הזאבים מהאזורים הקרים והתפתחה האבולוציה מהזאבים לכלבים. ואולם מחקר זה מסייע לנו לנהבין כמה מהמנגנונים האפשריים הקשורים לביות הכלבים.

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן