סיקור מקיף

עכשיו זה ודאי – כדור הארץ מתחמם, קובע פאנל האו"ם בנושא שינויי האקלים

 הועדה המדעית הגדולה ביותר שביצעה הערכה גלובלית של שינויי האקלים מזה שש שנים הגיעה למסקנה כי השינויים באטמופסירה, באוקיאנוסים, הקרחונים ובכיפות הקרח מעידים חד משמעית כי כדור הארץ מתחמם

פאנל האו"ם בנושא שינויי האקלים (IPCC) המתכנס בימים אלה בפריס, פרסם את אזהרתו החמורה ביותר עד כה, לפיה מעשי בני האדם נותנים אותותיהם בכדור הארץ בסבירות גבוהה מאוד (של לפחות תשע מתוך עשר לנכונות ההשערה)  ועל כן הוא מאיץ בממשלות ברחבי העולם לנקוט בצעדים מונעים כנגד ההתחממות הגלובלית. רמת בטחון זו גבוהה בהרבה מזו שחושבה לקראת ועידת האקלים ב-2001, שבה מסר ה-IPCC את הדוח הגדול הקודם שלו.

הדוח של היום, הראשון מבין ארבע הכרכים שיפורסמו במהלך השנה בידי ה-IPCC, גם מאשר כי העליה בריכוז גזי החממה – דו תחמוצת הפחמן (CO2), מתאן (CH4) וחנקן חמצני  (N2O) מאז שנת 1750 היא תוצאה של הפעילות האנושית.

רמה גבוהה יותר של התחממות נובעת מפליטות חלקיקים ואירוסולים אחרים שלא ביטלו את השפעת גגי החממה, בעיקר באמצעות החזר אור השמש אל החלל.

הדוח נכתב במשך שלוש שנים והוא מבוסס על בחינה מעמיקה של ספרות מדעית עדכנית שעברה ביקורת עמיתים מכל רחבי העולם. הוא מתאר מעבר מואץ לעולם חם יותר שבו הטמפרטורות הממוצעות גבוהות יותר ויש הרבה יותר גלי חום, תבניות חדשות של רוחות החמרה של אירועי בצורת בכמה איזורים, ומשקעים כבדים במקומות אחרים, המסת הקרחונים וכיפות הקרח באוקיאנוס הארקטי, ועליה בגובה פני הים. לראשונה, מספק הדוח עדויות לכך שתכסית הקרח של אנטראטיקה וגרינלנד מאבדות בהדרגה מסת קרח ותורמת לעליה בגובה פני הים.

דוח ה-IPCC מייצג את ההערכה הקפדנית והמלאה ביותר האפשרית של המחקרים האחרונים בתחום מדעי האקלים ומחבריו טרחו לצמצם את אי הודאות שהיתה בדוח של 2001, אומר מישל ז'ארוד, המזכיר הכללי של הארגון המטאורולוגי העולמי (MWO). ההתקדמות בתצפיות ובמדידות מזג האוויר והאקלים  הם המפתח לשיפור חיזוי האקלים, כאשר שירותי החיזוי והשירותים ההידרולוגיים בכל מדינה שיחקו תפקיד חשוב.

 להלן המסקנות העיקריות העולות מהדו"ח

* אם ריכוזי גזי החממה באטמוספירה יכפיל את עצמו ביחס לרמה שלפני התקופה התעשייתית, הדבר יגרום בודאות להתחממות של כ-3 מעלות בממוצע (טווח של 2-4.5 מעלות). לראשונה, סיפק ה-IPCC הערכה של ההתחממות הצפויה כתוצאה מעליה ספציפית בריכוז גזי החממה שיתרחש במהלך המאה ה-21, ביחד עם טווח בטחון המבוסס על מודלים מקיפים.

 * רמת גזי החממה של 650 חלקיקים למיליון עלולה לחמם את כדור הארץ ב-3.6 מעלות בעוד רמה של 750 חלקיקים למיליון עלולה להוביל להתחמות של 4.3 מעלות. אלף חלקיקים יעלו את הטמפרטורה ל-5.5 מעלות ו-1,200 חלקיקים  ב-6.3 מעלות. ריכוזי גזי חממה עתידיים קשים לחיזוי והם תלויים בצמיחה הכלכלית, בפיתוח טכנולוגיות חדשות, במדיניות ובגורמים נוספים.

 * הטמפרטורה הממוצעת של פני השטח גדלה ב-0.74 מעלות במהלך מאה שנים (1906-2005). נתון זה גבוה מההערכה שבוצעה בשנת 2001 של גידול של 0.6 מעלות במאה שנה. זאת בשל רצף השנים החמות שנרשמו מאז. 11 מתוך 12 השנים האחרונות נמצאות ברשימת 12 השנים החמות ביותר מאז החלו הרישומים בשנת 1850. עליה של 2 מעלות צלזיוס חזויה לכל אחד משני העשורים הבאים.

* ההערכה הטובה ביותר לעליה בגובה פני הים בשל התרחבות האוקיאנוסים והמסת הקרחונים עד לסוף המאה, בהשוואה לממוצע העשור 1989-1999 צומצם לטווח של 28-58 סנטימטרים, לעומת הערכה של 9-88 סנטימטרים בדוח של 2001, בשל שיפורים בהבנת הנושא. בכל אופן, ערכים גבוהים של עד 1 מטר עד שנת 2100 יכולים עדיין לבוא בחשבון, אם תכסית הקרח תמשיך להימס ככל שהטמפרטורה תעלה. הפעם האחרונה שבה היו איזורי הקטבים חמים יותר מאשר כיום היה לפני  125 אלף שנים. הפחתה בנפח הקרח הקטבים גרם למי הים לעלות ב-4-6 מטרים.

* הקרח הימי צפוי להצטמק הן באיזור הארקטי והן באיזור אנטארקטיקה. איזורים נרחבים של האוקיאנוס הארקטי עלולים לאבד את קרח העד המכסה אותם עד סוף המאה ה-21 אם הפליטות האנושיות ימשיכו בקצב הנוכחי. תכסית הקרח הצמטקה כבר ב-2.7% לעשור מאז 1978, כשהמינימום הקיצי צנח בכ-7.4% בעשור.

* כיסוי השלג הצטמצם אף הוא במרבית האזורים, בפרט באביב. התכסית המקסימלית של כפורקרקעי בחורף ובאביב צנח בכ-7% בחצי הכדור הצפוני מאז מחצית המאה ה-20. מספר ימי הקפאון הממוצע של נהרות ואגמים בחצי הכדור הצפוני ב-150 השנים האחרונות צנח בשיעור של 5.8 ימים למאה שנה, בעוד שיום שבירת הקרח הקדים ב-6.5 ימים למאה.

* סביר מאוד כי  שיעור המשקעים יעלה בקווי הרוחב הגבוהים ויפחת במרבית האיזורים הסוב-טרופיים. תבנית המשקעים תמשיך להשתנות באותו הכיוון שנראה במאה ה-20.

* סביר כי המגמה כלפי מעלה במידות חום קיצוניות וגלי חום תמשיך. משכם ועוצמתם של אירועי הבצורת גדל על פני עשורים נרחבים מאז שנות השבעים של המאה ה-20, בפרט באיזורים הטרופיים והסוב-טרופיים. איזור הסהל, המזרח התיכון, דרום אפריקה וחלקים מדרום אסיה כבר הפכו יבשים יותר במהלך המאה ה-20.

* שיעור דו תחמוצת הפחמן והמתאן באטמוספירה כיום  הוא גבוה יותר בכל התקופה הקדם-תעשייתית עד 650 אלף שנים אחורנית. כפי שהוזכר לעיל, ריכוזי דו תחמוצת הפחמן כבר עלו מרמתם בתקופה  הקדם תעשייתית – 280 חלקיקים למיליון ל-379 חלקיקים למיליון ב-2005, ואילו ריכוז המתאם עלה מ-715 חלקיקים למיליארד ל-1,774 חלקיקים למיליארד ב-2005.

* מספר רב של אי ודאויות נפתרו. רשומות הטמפרטורה של האטמוספירה התחתונה ממדידות לוויינים מתיישב עם הרישומים הקרקעיים. בין אי הודאויות שטרם נפתרו – תפקידם של העננים, הקריוספירה (הקרחונים וכיפות הקרח), האוקיאנוסים, הצטמצמות היערות ושאר השינויים בתכסית הקרקע, וכן עדיין לא ברור הקשר בין האקלים והמחזורים הביולוגיים.

* צפויים מעל מליון ניספים כתוצאה מההתחממות הגלובלית ובליוני דולרים של נזקים עד 2100.

 עשר השנים הבאות – קריטיות

בועז דיין, עורך אתר מזג האוויר בישראל מוסיף כי העשור הקרוב קריטי בכל הנוגע להתחממות הגלובלית.

מדענים מברטניה פירסמו לאחרונה ממצאים לגבי ההתחממות הגלובלית בה השתתפו אלפי מדענים בה הם מזהירים מפני שינויים קיצוניים באקלים בעשור הקרוב. 10 השנים הקרובות הם קריטיות כך נאמר על ידי ריצארד בייטס,ראש צוות המחקר הבריטי.במאה הקרובה ניצטרך להקטין באופן משמעותי את  פליטת גזי החממה.מדען אוסטרלי נוסף טוען "זה עדיין לא מאוחר" וניתן להפחית את גזי החממה.באם לא נעשה זאת המשימה תהפוך לקשה הרבה יותר.המצב חמור מאוד ואנו יכולים למצוא את עצמנו בעולם שונה לחלוטין בעוד כ-100 שנה.

ההתחממות הגלובלית מושפעת ממעשי האדם כך לדברי מספר מדענים.פעילות האדם מאז 1750 (המהפכה התעשיתית) היא אחת הסיבות להתחממות המואצת של העולם. המדענים הביעו חשש שהעשור הקרוב הוא קריטי בכל הקשור להתחממות הגלובלית ועשוי להגיע לנקודת האל חזור.

מנתונים עד כה עולה כי העשור האחרון 1996-2006 הוא החם ביותר באלף השנים האחרונות. שנת 1998 בה שרר מצב אל ניניו חזק היינה השנה החמה ביותר מאז תחילת המדידות המסודרות ב-1850.שנת 2005 מייד אחריה,שנת 2006 הסתיימה כחמה ביותר בארה"ב מאז 1895. בתחזית שהוציאו לאחרונה השירות המטאורולוגי הבריטי עולה כי שנת 2007 עשויה להפוך לחמה ביותר בהסטוריה (מאז 1850).

להודעה לעיתונות של האיגוד המטאורולוגי הבינלאומי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

16 תגובות

 1. שלום בועז. אני יודע שאתה כועס על כך שלא הסכמתי לתת במה לטענה שבכסף שמקדישים לפתרון בעיית ההתחממות (הגם שלטענתך אינה קיימת) אפשר לפתור בעיות אחרות בעולם, אבל אתה יודע שככה לא פועלת פוליטיקה, בוודאי לא עולמית. דווקא נשיא ארה"ב סבור שאפשר גם לפתור את בעית המשבר הכלכלי וגם את בעית האקלים בו זמנית – באמצעות עידוד הקמת פרויקטים ירוקים.

  מלבד זאת ראיתי בבלוג הירוק שלך כי אתה מונה אותי בין הפוסט-מודרניים, פוסט-ציוניים ואנטי-אינטלקטואליים, ומכיוון שאינני נמנה על אף אחד משלוש הקבוצות הללו תהיתי היכן אתה מסווג אותי. אה, כן, אינני נמנה עם הנהים מרווחי חברות הדלק – שאתה בלא משים נותן להם במה כי אתה נגרר אחרי 'מדענים' (המרכאות בכוונה) הממומנים על ידם, מהסוג של אלו שמומנו על ידי חברות הטבק וניסו במשך דור שלם לטעון שאין קשר בין עישון לתמותה מסרטן ריאות.

  ועדות גדולות הן הוועדות היחידות שמסוגלות לשכנע פוליטיקאים- במיוחד כשיש קונצנזוס מקיר לקיר בין המדענים העוסקים באקלים.

 2. חבל שאבי בליזובסקי קונה את שמן הנחשים הזה. בשביל אמת המבוססת על עובדות המציאות לא זקוקים לוועדה גדולה – בדרך כלל הוועדות הגדולות נועדו לחפות על התרחקות מהמציאןת, העובדות והאמת.

  ואגב, כדור הארץ נמצא במגמת התקררות בעשור האחרון, לא שזה משנה משהוא..
  תציץ גם באתר של נאס"א ותוכל לראות שאנו נמצאים כבר בשנה השלישית של הגדלת שטח כיסוי הקרחונים… אבל כפי שציינתי הויכוח הזה הפך כבר לדיון דתי ולא מדעי.

 3. אובמה כבר בנה עיר סולארית לפי מה שאני יודעת אמריקה מושכת את כול העולם(תסתכלו על סדרות הטלויזיה)אז אני בטוחה שעוד ערים בעולם יחליטו להיצטרף ול-8 תגובה תראה את זה למשיהו שיוכל לישם את זה אם יש לך רעיות ואתה רוצה לחיות ושהילדים שלך יחיו תעזור להציל את העולם אני מבקשת תראה את זה למישהו ותעזור!

 4. העולם לא מיתחמם אלה הצורך של אירגוני הכלכלה והשליטה העולמיים הסודיים הרוצים כחלק מרצונם בשליטה הבסולוטית שלהם על העולם בחסות המונרכיה והשלב הראשון יהיה מס עולמי כללי לכול תושב בעולם שהמס יוחלט על ידי גוף פרטי שהוא יהיה המרוויח היחיד ויפתח את חוקיות מיסוי עולמי ויפרוץ את הדרך לסדר העולמי החדש האיש שמריץ תתוכנית הוא דויד רוטשילד

 5. אני מסכים שישנה התחממות גלובלית, אבל תהיו רציניים יותר!
  תמיד מקיימים וועידות עולמיות, מבטיחים לשנות את המצב ,
  אבל מה בפועל הם עושים? כלום!
  יש לטעת יערות על מיליוני דונם, ולעשות עוד שינויים.
  לי למשל יש רעיון למי שרוצה: יש להכין רובה קרח המסוגל להקפיא
  מים בשניות ספורות. בונים אותו מרובה מים מיוחד לכך,
  ומצמידים אליו מיכל גז קר (הליום, חנקן וגזים נוספים
  שהאפס הוחלט שלהם הוא כ270- מעלות צלזיוס).
  מכוונים את הרובה למקום הרצוי, יורים מים ואח"כ משחררים גז
  ע"ג הזרם של המים, והמים יקפאו ויהפכו לקרח מרשים!
  ניתן יהיה להקצות באמצעות כך אגמים קוטביים שהפשירו,
  ורק צריך להגדיל את הרובה לתותח קרח בעל גזים ומשאבות.
  תכנית זו מבוססת על הסרט "באטמן ורובין" (1997),
  שבו מר פריז עם רובה הקרח הבידיוני שלו מכריז כי
  "גודל התותח גם כן קובע", רק שהיסקתי כי רובה
  כזה ניתן לבנות, ואכן מצאתי דרך.
  עדיין עד שהרובה הזה ייבנה (אם מישהו יקח יוזמה)
  יש להחליף את המכוניות זוללות הדלק במכוניות חשמליות
  (אגב, רשמתי כבר פטנט או שניים להנעה כזו והם חסויים),
  לקנות בתים מוכנים בהזמנה עם גגות סולאריים החוסכים את
  חשבון החשמל במאות שקלים לחודש, לטעת עצים "בכל מקום
  פנוי", להפיק דלק ביו-דיזל מאצות ים ע"י שימוש נרחב בפחמן
  הדו-חמצני של תחנות הכוח דרך צינורות ובריכות מיוחדות,
  להפיק חשמל מארובות שרב המפילות אוויר קר על טורבינות,
  להפיק חשמל באנרגיית השמש (שימוש במראות קעורות המרכזות
  אור על תאים פוטו-וולטאיים, או על צינורות מים לקיטור ואני
  פוסל רעיון של מגדל שמש), הפקת חשמל נקי ממפלי מים חזקים,
  שימוש מרבי בנורות פלואורסנט גדולות וקומפקטיות (אור לבן חם
  מאיר יותר ועדיף לדעתי), בניית כורים גרעיניים תת-קרקעיים
  ועוד.
  אני מודה על שיתוף הפעולה. בהצלחה!

 6. הינני חולק על דעתכם. הרי התחממות כדור הארץ נשענת גם על התופעה הטבעית "אנרכיה כוכבית" בה פני הכוכב משתנים לכדי תוהו ובוהו שלם כפי שקרה במאדים ובירח (אלא שבירח זו הייתה אנרכיה כוכבית חלקית כשר רק 53% מהירח השתנה בצורה גרנדיאוזית.

 7. למיטב הבנתי, אין ספק שכדה"א נמצא כרגע במגמת התחממות, שני העניינים היחידים הנתונים לוויכוח הם א. האם המגמה הזו תמשיך?
  ב. האם לאדם יש יד בדבר?

  אם אני לא טועה בארה"ב הגישו מדענים בכירים בשנות ה70 לניקסון דו"ח המתריעה על כניסה לעידן קרח חדש וזאת לפי מגמת התקררותברורה שנראתה אז. אולי כדאי לקחת צעד אחורה ולהתבונן ברזולוציה של עשרות אלפי שנים ולא של עשרות שנים…

  מגמת ההתחממות הכללית, גם אם קיימת ברזולוציה יותר נמוכה, עדיין מתיישבת עם המחזורים האסטרונומים של כדה"א (התעגלות מחזורית של מסלול ההקפה את השמש, שינוי כיוון נטיית כדה"א על צירו, סיבסוב ציר כדה"א וכו'), הדבר היחיד שאינו יכל בשום צורה להחשב נורמאטיבי הוא רמת הCO2 באטמוספירה שכמותו לא נראה במאות אלפי השנים האחרונות (ע"פ ניתוח דגימות קרח בקידוחים בקטבים)

 8. לשי – לרעידות אדמה, ולצונאמי שמקורו ברעידות אדמה, אין קשר להתחממות הגלובלית.

 9. הוכחות אתם צריכים עוד הוכחות חוץ ממה שקורה בעולם??? הלווו

  הוריקנים חזקים פי 4 מהשנים הקודמות יור רעידות אדמה הקרחונים נמסים בצורה דרסטית גובה המים עולה גלי צונמי מה עוד אתם צריכים בשביל להבין אחת ולתמיד שאנחנו מתחממים מהר מהצפוי אתם חושבים שאנחנו נחזיק לעד?

 10. אשמח לקבל הסבר למונחים הבאים המופיעים בכתבה:
  1. סבירות של תשע לעשר לנכונות ההשערה. איך קובעים את זה ?
  2. טמפרטורה ממוצעת של פני השטח. איך מודדים את זה ?

 11. השערות אלו הם רק השערות ללא כל הוכחות מוצקות לדבר, כמו כן, אם באמת כדור הארץ מתחמם יכול להיות באותה מידה שהוא מתקרר, כי כל מה שאמרתם על התחממות כדור הארץ לא בהכרח נכון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן