סיקור מקיף

שיא חדש: אריאן 5 העלה למסלול בו זמנית שני לוויינים שמשקלם הכולל 9.4 טון

בסוף השנה ישתמשו האירופים במשגר אריאן 5 כדי לשגר לראשונה חללית אספקה חדשה לתחנת החלל

שיגור אריאן 4/5/07

 המשגר האירופי המסחרי אריאן 5 קבע שיא חדש לשיגורים מסחריים כאשר העלה למסלול שני לוויינים שמשקלם הכולל בעת השיגור הוא 9.4 טונות. הטיל, שגובהו 50 מטרים שוגר מקורו בגויאנה הצרפתית בשעה 22:29 שעון גריניץ' (שבת 01:29 לפנות בוקר אצלנו).

הלווינים – אסטרה 1L וגלקסי 17 יספקו שידורי טלוויזיה ושירותים אחרים לאירופה ולצפון אמריקה. היתה זו המשימה השניה השנה של משגר אריאן 5 וה-32 עד כה. השיגור נדחה ביום בשל מזג אוויר קשה ששרר באיזור ביום חמישי.

 המשגר מהווה את סוס העבודה של שירותי השיגור המסחריים האירופים והוא מופעל בידי חברת אריאןאספאס הצרפתית. בתצורת השיגור המרבית הוא מסוגל לספק דחף של 13 5לף קילו ניוטון בעת השיגור – שווה ערך ל-20 מטוסי קונקורד. בין הצופים בשיגור בקורו היה גם מנהל נאס"א ד"ר מייקל גריפין.  גריפין הגיע לצפות במשגר שכן הוא מתוכנן להעלות אספקה לתחנת החלל השנה.

אירופה בונה כעת חללית מטען חדשה המכונה Automated Transfer Vehicle (ATV), שתישא 7.5 טונות של ציוד ניסויים, מזון, אוויר ומים לאסטרונאוטים העובדים בתחנת החלל. ה-ATV אמור לעלות לתחנה על גבי טיל אריאן 5. כיום מספקות חלליות פרוגרס את האספקה לתחנת החלל, אך כושר הנשיאה שלהן קטן בהרבה מזה של החללית החדשה.

לידיעה באתר חברת אריאן

2 תגובות

  1. 9.4 טון?!
    WOW. חתיכת טיל חייתי.
    אפשר להוריד אחד כזה על איראן עם מטען של אורז פרסי שעושה עצירות?

  2. אריאן 5 המנוע הצרפתי המסיבי יקח חלק גם במשימות עתידייות במסעות קרבים לירח ובשיגור חלליות ולווינים מיוחדים{ כמו בכתבה} .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן