סיקור מקיף

האח הגדול גרסת המאדים

אירועי האח הגדול מגיעים השבוע לסיומם בגמר התוכנית האח הגדול, במארס ייכנסו ששה אנשים למתקן מבודד כדי לדמות התנהגות אנושית בטיסה למאדים * השינוי – אין פרס, אין הדחות, והמשתתפים צריכים להוכיח עבודת צוות, ולתרום למדע במקום להזיק לו כמו תוכנית הריאליטי

ארבעת הנציגים האירופיים למשימת האח הגדול גרסת מאדים ברוסיה: משמאל לימין - סדריק מבילוט, אוליבר קינקל, סיריל פורנייר, ארשנמל גיילארד
ארבעת הנציגים האירופיים למשימת האח הגדול גרסת מאדים ברוסיה: משמאל לימין - סדריק מבילוט, אוליבר קינקל, סיריל פורנייר, ארשנמל גיילארד

ארבעה אירופים ייכנסו בעוד מספר חודשים למשך 105 ימים למערכת שתדמה טיסה למאדים, במתקן מבודד במוסקבה.

אם קורותיהם של יוסי ועינב בובליל, שפרה קורנפלד, איתי זיו, והסטייליסט ליאון שניידרקובסקי מגיעים השבוע לסיומם בגמר התוכנית האח הגדול, הרי כבר במארס ייכנסו דיירים חדשים, אם כי לא לבית האח הגדול בנווה אילן אלא למתקן מבודד לא פחות (ואולי אף יותר). החל ממארס 2009, ייכנסו ארבעה דיירים ממדינות שונות באירופה למתקן מבודד ליד מוסקבה כדי לדמות טיסה למאדים.

כלומר במקום להרדים את המוח של צופי הטלוויזיה במעקב אחר אנשים הסגורים בבית אחד, מבלי שתהיה לכך תכלית כלשהי, האח הגדול בגרסה המאדימאית שלו לפחות מנסה להשיג ידע חדש אודות היכולת לקיים טיסה למאדים, כאשר קבוצה קטנה יחסית של אנשים סגורה בתא לא גדול, למשך חודשים ארוכים ולאחר מכן מבצעים חבריה עבודה בכוכב לכת אחר, ושבים לכדור הארץ. ממש תוכנית ריאליטי לפרידמנים.

שמות ארבעת הנבחרים, שעברו מיון מתוך קבוצה של 5,600 מועמדים, הוכרזו באירוע במטה סוכנות החלל האירופית בפאריס ביום חמישי האחרון. המשימה שלהם תהיה שאפתנית, אך לא כל כך תחרותית. הם הראו שהם יודעים לעבוד כצוות והדבר הופך אותם אידאלים למחקר." אמרה מנהלת פרויקט מאדים-500 של סוכנות החלל האירופית ג'ניפר נגו-אן.

לאחר שבועים של אימונים לקראת המשימה, ייבחרו שניים מתוך הארבעה להצטרף לארבעה רוסים למתקן בידוד שתוכנן במיוחד לשם כך במוסקווה. השניים האחרים ישמשו כצוות גיבוי, והם יחליפו את אחד מחברי הצוות אם אחד מהם יאלץ לפרוש עד רגע הכניסה.
ששת האסטרונאוטים ישהו במתקן במשך 105 ימים, בשיתוף פעולה בין המכון הרוסי לבעיות רפואיות בחלל, והם יגורו, יאכלו, ישנו ויעבדו במתקן ששופץ לאחרונה.

הלקחים שיילמדו משהותם, ישמשו במחקר שיחל באמצע שנת 2009 ובו ייחתמו צוות של ששה אנשים בחדר למשך כל 520 הימים של משימת המאדים.

מטרת מחקר מאדים-500 היא לאסוף נתונים, ידע ונסיון כדי להכין בבוא העת משימה אמיתית למאדים. המשתתפים יהיו מושאים למחקר מדעי כדי להעריך את השפעת הבידוד שלהם בהיבטים פסיכולוגיים ופיסיולוגיים, כגון לחץ, סדירות ההורמונים ומערכת החיסון, איכות השינה, מצב הרוח ויעילות תוספי תזונה. במסגרת תוכנית זו כבר בוצעו גם ניסויים קצרים יותר.

הארבעה שנבחרו מטעם סוכנות החלל האירופית הם סדריק מבילוט מפריס, צרפת, סיריל פורנייה, טייס אף הוא מצרפת, ארצ'אנמאל גיילארד, מהנדס חשמל מריימס, צרפת, ואוליבר קינקל, מהנדס מכונות בצבא הגרמני.

תוכנית האח הגדול, גרסת מאדים תחל במוסקבה ב-24 במארס 2009. למשתתפים מובטחת משכורת טובה. הפעם מדובר בניסוי מדעי אמיתי ולא בתוכנית טלוויזיה.

לידיעה באתר סוכנות החלל האירופית

18 תגובות

 1. מסכים שחסרות תכניות טובות בערוצים המסחריים וחבל שכך !
  זה באמת חבל…..
  אני חושב שתכנית המעבדה שהעלה הערוץ הראשון סבירה למדי ואני נהנה ממנה אבל יש מה לשפר. הם יכולים להיות יותר דינמיים ולכוון קצת יותר גבוה אבל בכל זאת איתי ורד מצליח להחזיק את התכנית לבדו ולתת שואו נחמד וגם להעביר כמה נושאים חשובים לדור הצעיר, ולדור המבוגר שמתעניין בתחומים של מדע פופולרי וחדשות בתחום הטכנולוגיה. לא רע בכלל.

  נכון- בהתחשב בכך שהערוץ הראשון בתכנית המעבדה הוא היחיד מבין הערוצים המרכזיים בישראל שמעלה תכנית טלוויזיה העוסקת בחדשות מדע וטכנולוגיה, תחום מרתק שהערוצים המסחריים לא מתקרבים אליו משום מה למרות שיש לו קהל צופים לא מועט בכלל (מגיש טוב שמביא רייטינג בערוץ המסחרי כמו 2 או 10 יביא עוד יותר רייטינג ממה שאיתי ורד המוכשר והמעניין אך הלא כל כך מוכר מביא ל"מעבדה" התקועה אחר הצהריים בערוץ 1 המרופט שבכל זאת עושה משהו טוב) .
  בהתחלה ערוץ 1 העלה את המעבדה עם מגישה בשם נטליה וזה היה לא משהו בכלל לדעתי אבל עכשיו עם הכתבות שטח שלהם ועם הראיונות שהמגיש ורד עורך בכיף, אני מוצא את עצמי די נהנה בחצי השעה הזו, כשאני חוזר מוקדם מהעבודה.

  שיעבירו את זה לשעה נורמלית כמו 19:00 ויכבדו את כל הגולשים הרבים שמתעינינים בתחומים האלה. חדשות מדע וטכנלוגיה הם לא מילה גסה.

  בינתיים אני מואצא נחמה קבועה בערוצי הלווין של YES שהולכים ומאכזבים אותי יותר ויותר ברמת התוכניות ובכמות השידורים החוזרים העצומה. אני אוהב איכות סביבה, טבע ואקולוגיה אבל גם מדע "רך", גאדגטים, חידושים והמצאות, נושאי טכנלוגיה וכו הם מאד מעניינים ורצוי לתת גם להם במה…

 2. תכניות הריאליטי מתאימות לגופים שמנסים למכור זבל להמונים. מזל שישנו הערוץ הראשון – כן כן ערוץ 1- שמידי פעם מעניק לצופים הצעירים והבוגרים שעוד נשאר פירור בקודקודם קצת נחת בדמות תכנית המעבדה, בהנחיית איתי ורד. זו לא תכנית ריאליטי והיא לא עושה תחרויות. המעבדה היא תכנית מדע וטכנולוגיה שמביאה גם חידושים בנושאי בריאות וגם מטפלת באיכות הסביבה ובמחשבים. איתי ורד לקח את תכנית "המעבדה", שמשודרת בערב של יום ראשון והפך אותה למשהו ששווה לפתוח את הטלוויזיה איתו. לא עוד תכנית ריאליטי בובליליזטית, לא ערוץ 1 זקן ומשעמם. אלא משהו עם טעם זורם וכיפי. איתי ורד, מביא רוח חדשה, מעניק לה ספייס פיקנטי עם כתבות צבע וראיונות טובים (כמה טוב שיש מנחה של תכנית שלא מפחד לתת למרואיין להרחיב יותר משלושה משפטים קצרצרים על נושאים כל כך חשובים בחזית). לדעתי בערוץ 1 הם לא מתייחסים לתכנית המעבדה כמו שצריך אחרת היו נותנים לה יותר זמן וכולי אבל זה כבר שיפור שהערוץ הראשון מתחיל לספק תכנים שהערוצים האחרים כמו ערוץ 2 או ערוץ 10 לא חולמים לעשות. אצלם זה הכל ריאליטי בובלילי. המדע היחיד שתראו אצלם הן כתבות מגזין גרועות של חיים אתגר – צבעוניות כביכול שמספרות לנו על גאדג'טים שקשורים למחשבים ולטלפונים סלולריים, בלי שמץ של חשיבה על הקוראים שרוצים לחשוב קצת על מ שנעשה בעולם, ולא מבחינת הפסיכוזות של בריטיני ספירס, אלא מה בחזית המדע.
  האם איתי ורד וערוץ הראשון- ערוץ 1- הערוץ ציבורי היחיד הוא המקום היחיד השפוי בו נוכל לקבל טלוויזיה שפויה ? האם ערוץ 10 או ערוץ 2 לעולם לא יחשבו לעשות תכנית טלוויזיה כמו המעבדה שעוסקת בתחום המעד ? האם לא מגיע לנו פירור זמן אוויר לטובת הפעלת התאים האפורים ? לטובת חינוך יותר שפוי לילדים שלנו ? להפחתת תרבות הרדידות והסלבס ?

 3. מה זה האח הגדול?
  מי זה כבר בובליל?

  אה! בובליל הוא ממציא הבובליליזם!
  למי שלא יודע- הבובליליזם, או בובליליז מאניה, היא תופעה בה גבר מכוער מעשן כל
  היום, ממציא פתגמים, ועם עוד המון תופעות לוואי.
  התופעה נקראת על שם אב הטיפוס שלה-יוסי בובליל.

 4. נ.צ:
  עד עכשיו לא התערבתי בדיון.
  התכנית באמת לא עניינה אותי וגם הדיון לא ממש.
  לאור דבריך אני מוצא בכל זאת מקום לשאול שאלה:
  מה למדת מן התכנית?
  הרי סקרנות נועדה לספק את הדחף שלנו ללמוד ולהבין דברים נוספים ואני רוצה להבין אם הדחף הזה, אצלך, באמת פעל בכוון הנכון וסיפק את הסחורה.

 5. אלה שמתחסדים ובצדקנות מתפארים כי לא ראו
  את התוכנית ,סובלים כנראה מחוסר בטחון עצמי
  וגם לא מספיק אינטלגנטים ולא ניחנו בסקרנות
  יתרה.
  ובאשר לתוכנית :א. זו תוכנית בידור. ב.בתוכנית
  באים לידי ביטוי יחסים בין אנשים שונים מבחינה תרבותית,גיל,מוצא,מין וכו' ומי שמתעניין בפסיכולוגיה מפיק מתוכנית כזו הנאה מרובה.

  לסיכום,מי שלא סקרן שלא יצפה בתוכניות מעין אלה,אבל שלא יתפאר בכך ללא כל הצדקה.

 6. האמת היא, שככל שהמדעים המדוייקים (מתמטיקה, פיסיקה, כימיה וכו') נעשים מורכבים וקשים יותר להבנה, רוב הציבור פשוט מתיאש מהר ופונה לדרך הקלה שאינה מחייבת יותר מדי אינטליגנציה: צפייה בסרטים ובתוכניות ראליטי שפונות למכנה המשותף הנמוך ביותר. ומאחר שערוצי השידור צריכים להיות ריווחיים – נוצר משוב חיובי שלצערנו מגביר את עצמו.
  תופעה דומה קוראת בספרות: ספרי המדע הפופולרי מעטים ומולם שוטף אותנו גל הולך וגדל של "מדעי" הבולשיט (נומרולוגיה, קריסטלים, צ'קרות, קלפי טרוט ועוד ועוד).
  כבר שנים שהמצב הזה אוכל לי את הלב…

 7. ענת,
  לי יותר חורה שדור שלם שצופה במסך הטלויזיה לא שמעו מעולם על ג'יימס קלארק מאקסוול. וחושבים שטלויזיה זה רק מכשיר.

 8. גם לי יצא לצפות ב"אח הגדול" ואפילו נהניתי מאוד, וכפי שאתם רואים גם יצא לי להכנס ולקרוא באתר "הידען"וגם מזה נהניתי מאוד , מספר שלוש – כל-כל שמחת ש"נקודה" לא שמע מעולם על ה"אח הגדול" ומיהרת להסביר מה ועל מה התכנית… מה עם ספר קטן בשם"1984"? גם זה "קישקוש חסר רמה"? לא שווה להסביר מי או יותר נכון מה זה ה"אח הגדול" באמת?! לי הכי חורה שדור שלם ויותר לא שמעו מעולם על ג'ורג' אורוול וחושבים שה"אח הגדול" זו רק תכנית ריאליטי וזה כל מה שזה… נכון חבל?!

 9. אני דווקא צופה נלהב של האח הגדול וגם נכנס לאתר ה"ידען" לפחות פעם שבוע.
  לדעתי התוכנית היא לא פחות מגאונית! כן כן.. ואני לא איזה ניאנדרטל
  התוכנית היא ניסוי מרתק ביחסים בין אנשים. ומה שיפה זה שהאירועים מתרחשים מעצמם כמעט ללא הכוונה של ההפקה, בניגוד לשאר תוכניות הריאליטי.
  אז מספיק כבר עם ההתחסדות, אפשר להיות גם אינטליגנט ונאור וגם ליהנות מהאח הגדול

 10. למותר לציין שגם לי בא להקיא מתוכניות הראליטי הרבות ובמיוחד מהתוכנית המטומטמת "האח הגדול" אולם לרוע המזל, כל התגובות הנזעמות שלכם בנושא זה לא יעזרו כי אלו שצופים באח הגדול גם לא נכנסו ולא יכנסו לעולם לאתר הידען…

 11. הי 2. תודה על ההסבר, ובאמת היום יצא לי לקלוט באוזן ממשדר הטלויזיה משהו על הגמר של האח הגדול. אני מבין שכולם שמחים שזה נגמר ומפרסמים את זה ללא הפסקה.

 12. בקרוב סיוט האח השמן והגדול נגמר
  ואז אולי אנשים יתחילו לדבר על דברים חשובים ולא על בובליל הפרימיטיבי והפרידמנים הנבובים

 13. באח הגדול אין כלום. כל היום הם רובצים כמו פדלעות

 14. לפחות יש בושה להודות שצופים באח הגדול.
  זו חצי נחמה כי מעיד שאנשים מבינים שהאח הגדול היא תוכנית תת רמה

 15. הפרס הגדול ב"טיסה" למאדים היא ההשתתפות בקידום המדע, והתרומה של הצוות לקידום האנושות עולה במיליוני מונים על תרומתם של הצוות המקביל בבית הפח הגדול.
  אגב אנשים ממש מתביישים לצפות בתכנית הפח הגדול. למרות הרייטינג הגבוה שלה, כל אחד שאני שואל אם הוא צופה בה עונה לי בהיתממות והארמת גבה "אני?? מה פתאום, אולי במקרה ראיתי קצת אבל אני ממש לא צופה קבוע". לפי הסקר שלי יש לתכנית רייטינג אפס. אני אישית מודה בצפייה בחצי פרק אצל השכן (שכן צופה בקביעות).

 16. האח הגדול זו תוכנית תת רמה שבה מכניסים לווילה לכמה חודשים כמה חברה שנראים די טוב אבל ממש לא חכמים לרוב ובהם כמה יצורים נורא טיפשים ונותנים להם לריב אחד עם השני. האח הגדול היא ההפקה שמקליטה אותם ומשדרת להמוני בית ישראל את מה שקורה בבית האח הגדול- שזו וילה מטופשת. האח הגדול זה קשקוש חסר רמה.
  אני כל כך שמח לדעת שיש מי שאינו יודע מה זה "האח הגדול".

 17. ניסוי מקדים מעניין, אם כי לדעתי ניתן ללמוד הרבה יותר אם יציבו אסטרונאוטים בתחנת החלל למשך תקופה זו. על כדור הארץ התנאים שונים לחלוטין והפסיכולוגיה שונה לחלוטין. כמו כן, יש לקחת בחשבון את העובדה הפעוטה כי מאה ימים הם לא שנה וחצי. לבסוף, עצם העובדה שכולם גברים קצת צורם. לא מפאת בעיית האנושיות, יחסי המין ואיזון פסיכולוגי – כי אם במישור שוויון הזכויות והערך של נשים כבני אדם שווים לכל דבר בכל דבר מדעי או אחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן